Strona główna Zdrowie Ostropest plamisty – remedium dla wątroby, wsparcie dla odchudzania i pięknego wyglądu

Ostropest plamisty – remedium dla wątroby, wsparcie dla odchudzania i pięknego wyglądu

by Karolina Karo
2 komentarze

Nie ma bodaj skuteczniejszej w leczeniu schorzeń wątroby rośliny niż ostropest plamisty. Za sprawą głównej substancji aktywnej, sylimaryny, wykazuje on silne działanie protekcyjne, chroniąc ten ważny organ przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami oraz stymulując jego regenerację. Jak działa ostropest i w jakich przypadkach jego stosowanie jest szczególnie wskazane?

Na pozór niepozorny, czyli co wiemy o ostropeście plamistym?

Ostropest plamisty to jedno z najcenniejszych ziół, jeśli chodzi o walory lecznicze. Występuje dziko porastając łąki, ale jest też powszechnie uprawiany. Silybum marianum, bo tak brzmi jego łacińska nazwa, ze swoimi fioletowymi kwiatami i klującymi liśćmi, przypomina nieco oset, chociaż jest od niego zdecydowanie większy. Inne określenie rośliny to oset mleczny, wynikające z jej wyglądu oraz cieczy przypominającej mleko, a znajdującej się w zielonych częściach zioła.

Nie to jednak decyduje o walorach i znaczeniu ostropestu, istotne są przede wszystkim jego właściwości prozdrowotne, znane zresztą od dawien dawna. W medycynie wykorzystuje się owoce ostropestu, które, bogate w sylimarynę, wykazują działanie regeneracyjne w stosunku do wątroby oraz szereg innych aktywności medycznych.

Z uwagi na swoje przymioty, ostropest jest od wielu lat jednym z najczęściej stosowanych ziół wspomagających wątrobę i proces trawienia. Co warte odnotowania, to fakt, że okazuje się skuteczny także w leczeniu zwierząt w przypadku problemów wątrobowych.

Ostropest plamisty – właściwości lecznicze wynikające z unikalnej zawartości rośliny

ostropest plamisty, roślina

Pozyskiwany z owoców ostropestu kompleks związków pochodzenia roślinnego, przede wszystkim flawonolignanów oraz sylibiny i innych substancji, określany mianem sylimaryny, wykazuje dużą aktywność prozdrowotną. W szczególności chroni przed uszkodzeniem komórki wątroby, hamując wpływ toksyn, ma zatem działanie detoksykacyjne, wzmaga wydzielanie żółci, zapobiega marskości, obniża poziom cholesterolu. Ponadto charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi i antyoksydacyjnymi, stabilizuje strukturę błon komórkowych i blokuje powstawanie blaszek miażdżycowych.

Oprócz sylimaryny owoce ostropestu plamistego zawierają również wiele innych związków korzystnie oddziałujących na funkcjonowanie organizmu, w szczególności układu pokarmowego i trawiennego. Są to między innymi: flawonoidy, fitosterole, kwasy organiczne, garbniki, oleje, witaminy C, K i E, sole mineralne. Szczególną rolę odgrywa między innymi kwas linolowy, którego zwartość wynosi ponad 50%.

Ostropest plamisty – działanie protekcyjne w stosunku do wątroby i procesów trawiennych

Wieloletnia praktyka dowodzi bez żadnych wątpliwości, że ostropest znacząco wspiera pracę wątroby chroniąc jej miąższ, jak również i nerki, przed szkodliwym działaniem wszelkich toksyn.

Zapobiega marskości, stłuszczeniu, przeciwdziała zapaleniu wątroby i chroni ten organ przed skutkami ubocznymi zażywania silnych leków związanych z innymi chorobami, na przykład cytostatyków koniecznych w terapii antynowotworowej. Zmniejsza też ryzyko wystąpienia raka wątroby poprzez podniesienie poziomu glutationu – silnego przeciwutleniacza blokującego wolne rodniki i podział komórek nowotworowych. Co ważne, chroni również miąższ nerek i zapobiega kamicy nerkowej.

Ostropest jest równie skuteczny, jeśli chodzi o rozmaite już powstałe uszkodzenia wątroby, regeneruje bowiem stare i potęguje wytwarzanie nowych komórek oraz przyspiesza usuwanie substancji toksycznych. Ponadto Silybum marianum zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych i skutecznie zwalcza dolegliwości trawienne w postaci zgagi, wzdęć, braku łaknienia czy niedokwaśności soku żołądkowego. Jego zastosowanie jest zresztą znacznie szersze, wspiera odchudzanie, poprawia kondycję skóry, podnosi poziom energii.

Dodatkowe atrybuty ostropestu

Silybum marianum, ostropest plamisty

Ostropest nie tylko chroni wątrobę, okazuje się bowiem, że poza oczywistymi, wymienionymi powyżej oddziaływaniami, roślina ta może także okazać się przydatna w zwalczaniu innych dolegliwości. I tak, znajduje zastosowanie w przypadku migreny, choroby morskiej czy lokomocyjnej, łagodząc istotnie przykre objawy. Pomocna będzie w endometriozie, ponieważ wpływa na uregulowanie długości krwawienia miesięcznego.

Szczególne właściwości wykazuje też olej pozyskany z nasion ostropestu, zawierający nienasycone kwasy tłuszczowe, przede wszystkim kwas linolenowy, korzystnie oddziałujący na układ sercowo-naczyniowy. Jego obecność oraz obecność sylimaryny i witaminy E powoduje, że olej z ostropestu spowalnia procesy starzenia, rozjaśnia cerę i redukuje zmiany skórne, jak również zwiększa możliwości regeneracyjne skóry.

Ostropest a odchudzanie. Czy Silybum marianum wspomaga proces utraty wagi?

Chociaż ostropestu nie można traktować jako głównego sposobu na odchudzanie, to jednak bez wątpienia może się on w tym procesie okazać bardzo pomocny, zwłaszcza jeśli jesteśmy zwolennikami naturalnych i bezpiecznych dla zdrowia metod pozbycia się nadmiaru kilogramów. Unikalne właściwości sylimaryny sprawiają, że nasza wątroba będzie w trakcie kuracji chroniona, będzie sprawniej działać i szybciej pozbywać się toksyn. W jaki sposób ostropest plamisty pomoże w odchudzaniu?

Po pierwsze, zdrowa wątroba, chroniona przed szkodliwymi substancjami i wolnymi rodnikami, pozytywnie oddziałuje na funkcjonowanie całego układu trawiennego i czyni metabolizm bardziej sprawnym i efektywnym. Inaczej mówiąc, lepsza praca wątroby, to także szybszy metabolizm i bardziej skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej.

Po drugie, dynamiczne oczyszczanie i odtruwanie organizmu usprawnia trawienie, podczas gdy nadmiar szkodliwych substancji gromadzących się w organizmie spowalnia przemianę materii, nie wspominając już o poważnych problemach zdrowotnych, do jakich może doprowadzić.

Po trzecie, ostropest łagodzi wszelkiego rodzaju dolegliwości, które mogą pojawić się w wyniku zmiany diety w czasie kuracji odchudzającej. Ponadto, ponieważ zawiera sporo błonnika, normalizuje apetyt i działa łagodnie przeczyszczająco, co nie pozostaje bez wpływu na dobre trawienie.

Po czwarte, roślina ta reguluje poziom cukru we krwi, dzięki czemu pozwala uniknąć niekontrolowanych ataków apetytu. Wzmacnia także naczynia włosowate.

Po piąte, ostropest poprawia pracę mózgu, pozytywnie wpływa na emocje i wzmacnia serce, ułatwiając w ten sposób aktywność fizyczną, niezbędną w procesie odchudzania.

Wreszcie, co nie jest bez znaczenia w tym przypadku, ostropest pomaga zachować wilgotność i jędrność skóry, która w sytuacji radykalnej redukcji wagi, ma skłonność do wiotczenia i utraty elastyczności.

Zastosowanie ostropestu w kosmetyce

Wspomniane wcześniej substancje aktywne obecne w Silybum marianum sprawiają, że roślina ta od wielu lat jest wykorzystywana w kosmetyce. Aktywne związki, takie jak sylimaryna, witaminy czy kwasy tłuszczowe nienasycone, mają nie tylko właściwości pielęgnacyjne, ale także antyoksydacyjne, a więc przeciwdziałają procesom starzenia się skóry.

Stąd obecność ostropestu, zwłaszcza w postaci oleju, w licznych kosmetykach służących pielęgnacji – kremów, balsamów do ciała, szamponów czy odżywek. Sprzyja on bowiem lepszemu nawilżeniu oraz regeneracji naskórka.

Jak stosować ostropest plamisty? Kilka praktycznych wskazówek

ostropest plamisty

Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów zawierających ostropest. Zwolennicy całkowicie naturalnych kuracji twierdzą jednak, że ziarna ostropestu w surowej postaci są znacznie zdrowsze i bardziej skuteczne, dlatego najczęściej sięgają po nieprzetworzone zioło. Można je zresztą kupić bez problemu w wielu sklepach ze zdrową żywnością czy w aptekach.

Całe nasiona ostropestu są dość twarde i raczej nie bardzo się nadają do jedzenia w takiej formie, dlatego najlepiej kupować je w całości, ale przed dodaniem do potraw zmielić właściwą porcję w młynku do kawy. Podobnie jak kawa, świeżo zmielony będzie lepszy niż leżący w pudełku dłuższy czas.

Jak jeść ostropest plamisty?

Ponieważ nasiona ostropestu mają całkowicie neutralny smak, można zmielone dodawać praktycznie do każdej potrawy, oczywiście zachowując umiar i przestrzegając zalecanej dawki. Tak więc proszek można wsypać do koktajlu, kefiru, maślanki, jogurtu. Dodać do sałatki, pasty do kanapek, zupy, sosu. Niektórzy dodają zmielone nasiona do herbaty, inni wreszcie sporządzają samodzielnie napar z dwóch łyżeczek proszku zalanych wrzącą wodą. Bardziej racjonalne wydaje się jednak spożywanie ostropestu na zimno, ponieważ wysoka temperatura może redukować działanie substancji aktywnych.

Jeśli nie mamy czasu ani możliwości przyjmowania ostropestu w naturalnej postaci, możemy oczywiście sięgnąć po suplement zawierający ekstrakt z tego pożytecznego i cennego ziela. Warto tylko zadbać o to, aby był to produkt wysokiej jakości.

Przeciwwskazania do stosowania Silybum marianum

Chociaż to zioło można w zasadzie przyjmować stale, to jednak, jak każdy preparat leczniczy, ma swoje ograniczenia, czyli przeciwwskazania w stosowaniu. Przede wszystkim nie jest polecany w przypadkach niedrożności dróg żółciowych czy bardzo ostrych zatruciach. Nie powinny go przyjmować dzieci do lat 12, kobiety w ciąży i karmiące. Może też obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

Ochrona i regeneracja wątroby. Jakie inne zioła i produkty spełniają tę rolę?

Ochronie i regeneracji wątroby sprzyjają przede wszystkim te środki lecznicze, które przyczyniają się do sprawniejszego oczyszczania organizmu z toksyn i wszelkiego rodzaju szkodliwych substancji stanowiących pozostałość procesu przemiany materii.

Detoksykacja jest bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ nie tylko na odchudzanie, ale przede wszystkim na prawidłowe funkcjonowanie całego ustroju człowieka. Służy jego nawodnieniu, dotlenieniu i odkwaszeniu, w istotnym stopniu wzmacnia i regeneruje organizm, nie wspominając już o znaczącym wsparciu dla wątroby.

Bardziej skutecznemu i szybszemu oczyszczaniu organizmu służą rozmaite zioła, ale także specjalnie wyizolowane substancje naturalnego pochodzenia, niektóre witaminy i enzymy, a nawet organizmy takie jak na przykład algi. Jeśli chodzi o zioła, to oprócz ostropestu należy wymienić między innymi takie rośliny jak: mniszek lekarski, pokrzywa, zielona herbata, lucerna siewna, mięta, aloes czy czosnek. Wśród alg na uwagę zasługuje przede wszystkim chlorella i spirulina, wśród witamin cholina, czyli witamina B4.

Skuteczne sposoby na gruntowny detoks organizmu i ulgę dla wątroby:

Detoxyn

tabletki na oczyszczenie organizmu detoxyn

Spirulin Plus

Spirulin plus tabletki wspomagające organizm

Źródła:

Czytaj więcej

2 komentarze

Fiołek53 26 listopada 2020 - 18:12

Dla mnie ostropest był kołem ratunkowym dla uratowania wątroby. Była w opłakanym stanie. Oprócz zwykłego ostropestu (dodawałam do potraw, koktajli, jogurtów) brałam też Sylimarol, który zawiera sylibinę czyli główny aktywny składnik ostropestu odpowiedzialny za ochronę i odnowę wątroby. Niedawno skończyłam prawie roczną kurację. Wątroba w dużym stopniu „wróciła do siebie”. Nie biorę już na razie Sylimarolu, ale ostropest raz na 2-3 dni spożywam nadal. Polecam wszystkim.

Odpowiedź
Romana 4 grudnia 2020 - 15:27

Jestem po paromiesięcznej kuracji ostropestem. Celem było głównie podreperowanie wątroby, ale też obniżenie cholesterolu. Wyniki miałam dość kiepskie. Ostropest zrobił swoje, wątroba dochodzi do normalności, cholesterol obniżył się. Wszystkie wyniki mam lepsze. Uważam, że ostropest to jeden z najlepszych środków roślinnych, jeśli chodzi o zdolności regenerujące, wspomagające układ krążenia i oczyszczające, ale sam nie zrobi wszystkiego. Musimy lepiej zadbać o siebie także na inne sposoby. Ja np. wprowadziłam jednocześnie dietę coś na kształt diety DASH, tylko z moimi autorskimi pomysłami i zaczęłam więcej sportu uprawiać (dotąd było to sporadycznie, teraz 3 – 4 razy w tygodniu). Polecam też zielone koktajle z blendera pić albo jak ktoś woli suplementy typu detox zażywać profilaktycznie. To też dużo daje.

Odpowiedź

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie