Palma sabałowa to występująca w Ameryce Północnej roślina lecznicza odgrywająca ważną rolę w rozwiązywaniu typowo męskich problemów, od łagodnego przerostu prostaty, poprzez osłabioną potencję, po łysienie. Palma sabałowa wpływa na męską gospodarkę hormonalną, a robi to przede wszystkim dzięki dużej zawartości fitosteroli i kwasów tłuszczowych. Polecana dla panów palma sabałowa może być również przydatnym surowcem ziołowym dla kobiet. Ma działanie wzmacniające, łagodzi problemy hormonalne, a stosowana zewnętrznie, doskonale wpływa na kondycję włosów.
Spis Treści
- 1 Czym jest palma sabałowa (saw palmetto)?
- 2 Składniki aktywne zawarte w owocu plamy sabałowej
- 3 Palma sabałowa – właściwości lecznicze
- 4 Palma sabałowa na problemy z prostatą
- 5 Palma sabałowa na problemy z erekcją i potencją. Palma sabałowa a testosteron
- 6 Palma sabałowa na łysienie
- 7 W czym jeszcze pomaga saw palmetto? Czyli prozdrowotne zastosowanie wyciągów z owoców palmy sabałowej
- 8 Palma sabałowa w kosmetyce – czy owoc saw palmetto pomoże na problematyczne włosy?
- 9 Jak stosować palmę sabałową? W pielęgnacji włosów i skóry głowy najlepiej sprawdzają się wcierki. Robi się je w bardzo prosty sposób:
- 10 Jak stosować ekstrakty z palmy sabałowej (wyciągi z owoców palmy sabałowej)?
- 11 Palma sabałowa – skutki uboczne
Czym jest palma sabałowa (saw palmetto)?
Palma sabałowa (Serenoa repens L.) należy do rodziny arekowatych, do której również zaliczany jest kokosowiec i daktylowiec. Inne często stosowane nazwy palmy sabałowej to saw palmetto i bocznia piłkowana. Roślina pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a jej pierwszymi użytkownikami byli Indianie. Rośnie głównie w południowo-wschodnich stanach USA, w tym na Florydzie, w Alabamie, Karolinie Północnej i Południowej, Georgii i Arkansas.
Palma sabałowa jest na tyle charakterystyczną i ważną rośliną, że jej ilustracja znalazła miejsce na fladze i godle Florydy. Stosowana jest od wielu dziesiątek lat. Indianie używali jej między innymi na problemy z drogami moczowymi, była też metodą na poprawę płodności. Dla rdzennych mieszkańców Ameryki palma sabałowa stanowiła ponadto roślinę jadalną. W XIX wieku osadnicy europejscy sprowadzili roślinę na Stary Kontynent.
Saw palmetto jest niskich rozmiarów palmą charakteryzującą się krótkim pędem, na wierzchołku którego umiejscowiony jest okazały pióropusz liści. Liście są obszerne, taśmowate, sztywne i mają ciemny, zielony lub niebieskozielony odcień. Kwiaty są drobne i białe. Owoce są małe, owalne, błyszczące. Początkowo są zielone, w miarę dojrzewania ciemnieją i stają się fioletowo-czarne lub całkiem czarne. Drzewko osiąga wysokość 2 metry i szerokość 1 metr.
Składniki aktywne zawarte w owocu plamy sabałowej
Palma sabałowa wyróżnia się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych i steroli. Dzięki tym związkom aktywnym roślina intensywnie wspiera funkcjonowanie prostaty i układu moczowego, łagodząc przy tym dokuczliwe problemy z oddawaniem moczu. Sterole zawarte w owocach saw palmetto wspomagają także pracę układu sercowo-naczyniowego i przyczyniają się do obniżenia stężenia cholesterolu całkowitego w organizmie.
Palma sabałowa zawiera takie składniki jak:
- fitosterole (stigmasterol, beta-sitosterol, sitostreol, kampesterol),
- kwasy tłuszczowe (laurynowy, mirystynowy, palmitynowy, stearynowy, kaprylowy, oleinowy, linolenowy),
- polisacharydy,
- beta-karoten,
- flawonoidy (izokwercetyna, kwercetyna, kemferol, roifolina),
- pochodne witaminy E,
- garbniki,
- terpeny,
- aminokwasy,
- żywice,
- kwasy uronowe,
- galaktoza.
Palma sabałowa – właściwości lecznicze
Palma sabałowa, choć jest głównie stosowana przy męskich dolegliwościach, wykazuje też bardziej kompleksowe działanie.
Dzięki obecności steroli, flawonoidów, związków terpenowych, garbników i innych substancji aktywnych, wspomaga układ krążenia, układ odpornościowy i hormonalny, a także uczestniczy w eliminacji patogenów z organizmu i pomaga w wygaszaniu stanów zapalnych.
Wiele składników zawartych w owocach palmy sabałowej ma wysoki potencjał antyoksydacyjny, co sprzyja zwiększeniu bariery obronnej przed chorobami cywilizacyjnymi.
Właściwości palmy sabałowej, dzięki którym poprawimy stan organizmu:
- antyoksydacyjne,
- antycholesterolowe,
- tonizujące,
- regulujące poziom hormonów,
- sedatywne (zmniejszające napięcie mięśni gładkich),
- przeciwobrzękowe,
- przeciwzapalne.
Palma sabałowa na problemy z prostatą
Intensyfikacja procesu przekształcania testosteronu w dihydrotestosteron, zaawansowany wiek, spadek poziomu testosteronu, a także wysoki poziom złego cholesterolu we krwi to główne czynniki, które wpływają na rozrost prostaty (gruczołu krokowego) u mężczyzn. Z tą przypadłością boryka się bardzo szeroka rzesza panów. Około połowa mężczyzn po 50 roku życia zmaga się z łagodnym przerostem gruczołu krokowego i około 80% mężczyzn po 75 roku życia.
W wyniku zwiększenia objętości gruczołu krokowego dochodzi do nacisku na drogi moczowe, co z kolei prowadzi do powstawania uporczywych dolegliwości, takich jak:
- ciągłe uczucie parcia na pęcherz,
- ból,
- częste oddawanie moczu (także w nocy),
- problem z utrzymaniem moczu,
- niemożność zainicjowania mikcji,
- słaby i przerywany strumień moczu i niemożność opróżnienia pęcherza do końca.
Istnieje wiele naturalnych sposobów na znaczne zniwelowanie tych objawów, a jednym z najczęściej polecanych i najskuteczniejszych jest systematyczne stosowanie ziół, takich jak palma sabałowa.
Palma sabałowa pomaga regulować stężenie męskich hormonów płciowych, a także wspiera układ moczowy i poprawia przepływ moczu, przez co jest cenną pomocą w redukowaniu dotkliwych symptomów przerostu gruczołu krokowego.
Główny mechanizm działania palmy sabałowej polega na zmniejszaniu aktywności enzymu odpowiadającego za konwersję testosteronu w dihydrotestosteron (DHT). Jest to bardzo aktywna forma testosteronu, która stymuluje proliferację komórek prostaty, tym samym ma wpływ na zwiększenie jej objętości.
Saw palmetto hamuje rozrost komórek gruczołu krokowego, a jednocześnie, dzięki zawartym fitosterolom, wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu w organizmie, co również pozytywnie wpływa na zdrowie prostaty. Jednym z najbogatszych preparatów wspomagających zdrowie prostaty z palmą sabałową jest Prostoxalen.
Palma sabałowa na problemy z erekcją i potencją. Palma sabałowa a testosteron
O czym warto wiedzieć, palma sabałowa nie tylko przeciwdziała przemianie testosteronu w dihydrotestosteron, ale także pomaga równoważyć stężenie samego testosteronu w organizmie. Jest szczególnie cenna w przypadku obniżonego poziomu testosteronu (mobilizuje organizm do jego wydzielania). Dzięki temu pozytywnie wpływa na sprawność seksualną, podnosi libido i niweluje problemy z erekcją.
Palma sabałowa na łysienie
Składniki biologicznie czynne palmy sabałowej hamują aktywność enzymu 5-alfa-reduktazy. Dzięki temu roślina ta jest cenną bronią przeciwdziałającą procesowi transformacji testosteronu w dihydrotestosteron DHT.
DHT to silnie aktywna pochodna testosteronu, która powoduje miniaturyzację mieszków włosowych, co z kolei przyczynia się do zaburzenia cyklu wzrostu włosów i nadmiernego wypadania włosów. Jest to tzw. łysienie androgenowe. Regularne stosowanie ekstraktów z palmy sabałowej pomaga w obniżeniu poziomu DHT w organizmie i przeciwdziała łysieniu androgenowemu.
Sprawdź intensywny w działaniu preparat przeciw łysieniu z palmą sabałową: Folisin
W czym jeszcze pomaga saw palmetto? Czyli prozdrowotne zastosowanie wyciągów z owoców palmy sabałowej
Saw palmetto to roślinny sposób na rozwiązanie wielu męskich przypadłości. To także kompleksowe wsparcie dla całego ciała.
Palma sabałowa:
- wzmacnia organizm,
- pomaga w przywracaniu równowagi hormonalnej,
- wspomaga drogi moczowe,
- poprawia przepływ moczu i niweluje problem z oddawaniem moczu,
- przeciwdziała nietrzymaniu moczu,
- zmniejsza stany zapalne,
- łagodzi kaszel,
- działa antyoksydacyjnie i antynowotworowo,
- poprawia płodność,
- rozluźnia mięśnie gładkie,
- łagodzi bóle i pieczenie,
- zmniejsza obrzęki,
- wspomaga układ krążenia i serce, wpływa na zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi,
- nawilża i chroni skórę,
- normalizuje funkcje skóry, zmniejsza łojotok i trądzik.
Palma sabałowa w kosmetyce – czy owoc saw palmetto pomoże na problematyczne włosy?
Regularne stosowanie palmy sabałowej na włosy może przynieść nam wyraźną poprawę ich kondycji. Oto, jak działa:
- redukuje wypadanie włosów,
- wzmacnia mieszki włosowe i cebulki,
- wspomaga wzrost nowych włosów,
- prowadzi do pogrubienia i zgęstnienia włosów,
- niweluje zjawisko nadmiernego przetłuszczania się włosów,
- korzystnie wpływa na stan skóry głowy.
Jak stosować palmę sabałową? W pielęgnacji włosów i skóry głowy najlepiej sprawdzają się wcierki. Robi się je w bardzo prosty sposób:
Garść suszonych owoców palmy sabałowej rozdrabniamy na mniejsze kawałki i zalewamy małą ilością wrzątku. Parzymy 15 minut pod przykryciem. Przecedzamy i studzimy. Dodajemy parę kropel olejku łopianowego, rozmarynowego lub arganowego. Mieszamy. Wcieramy w skórę głowy i włosy. Spłukujemy po upływie około 30 minut.
Jak stosować ekstrakty z palmy sabałowej (wyciągi z owoców palmy sabałowej)?
Preparaty z palmą sabałową dostępne są na ogół w formie kapsułek, rzadziej w postaci tabletek twardych. Zastosowanie wyciągów z palmy sabałowej w formie suplementów diety dobrze sprawdza się w zwalczaniu łagodnego przerostu prostaty, w leczeniu łysienia androgenowego, w problemach z erekcją i potencją, a także w problemach z oddawaniem oraz nietrzymaniem moczu. Najlepsze efekty dają preparaty, w których obok palmy sabałowej znajdują się również inne, podobnie działające składniki (np. kapsułki Prostan Plus).
Jak stosować preparaty zawierające ekstrakty z owoców palmy sabałowej? Wszystko zależy od dawki ekstraktu z saw palmetto, jaka została zawarta w 1 kapsułce lub tabletce. Przeważnie zaleca się przyjmowanie od 1 do 3 kapsułek lub tabletek dziennie. Sposób zażywania zależy zatem od danego produktu. Przed zastosowaniem należy przeczytać instrukcję dawkowania zawartą na opakowaniu i postępować zgodnie z zaleceniami.
Palma sabałowa – skutki uboczne
Skutki uboczne po zastosowaniu palmy sabałowej pojawiają się rzadko. Jeśli już wystąpią, zazwyczaj są efektem przyjmowania za dużych dawek. Mogą wystąpić następujące działania niepożądane: zawroty głowy, bóle głowy, biegunki, nudności, wymioty, zaparcia, zmniejszenie krzepliwości krwi.
Źródła: