Strona główna Uroda Posłoneczne przebarwienia na twarzy – profilaktyka i usuwanie

Posłoneczne przebarwienia na twarzy – profilaktyka i usuwanie

by Redakcja bioway.pl
0 komentarzy

Przebarwienia na skórze pojawiają się w związku ze zmianami hormonalnymi i aktywnością melanocytów. Bezpośredni wpływ na pojawianie się przebarwień ma promieniowanie UV. Warto poznać profilaktykę, a także sposoby ich usuwania. Jak pozbyć się tego defektu skóry na twarzy?

Jak zapobiec pojawianiu się przebarwień na skórze? 

Przebarwienia pojawiają się na skutek nadaktywności melanocytów produkujących melaninę. Przebarwienia posłoneczne pojawiają się na naskórku i skórze właściwej. Jak wiadomo mogą być niebezpieczne, dlatego warto wdrożyć odpowiednią profilaktykę. Jest nią rzecz jasna stosowanie odpowiednich kremów z filtrem UV. Najlepsze są kremy SPF 50+, gdyż chronią skórę przed przenikaniem szkodliwego promieniowania, przedłużając ochronę 50-krotnie. Warto wiedzieć, że bezpieczny czas ekspozycji na słońce wynosi 20 minut. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba powtarzać aplikacji kosmetyku na twarz i ciało. Otóż należy to robić co 2-3 godziny, jeśli skóra wystawiona jest na działanie promieni słonecznych. Każdorazowo należy też powtarzać aplikację, gdy skóra zostanie zmoczona, bo woda działa na promieniowanie słoneczne niczym soczewka. Zatem po wyjściu z basenu czy zbiornika wodnego należy skórę umyć, osuszyć, a następnie ponownie nałożyć na nią krem z filtrem UV. Każdorazowo trzeba nakładać warstwę 15-20 ml. Krem do twarzy z filtrem SPF 50+ może mieć też właściwości podkładu. Niemniej jednak zasada ekspozycji na słońce pozostaje taka sama. Warto z tym nie przesadzać i częściej przebywać w cieniu, aby nie pojawiły się posłoneczne przebarwienia na twarzy. Istotne znaczenie ma fakt, że kremów z filtrem UVA/UVB należy używać przez cały rok, bowiem promieniowanie działa na naszą skórę niezależnie od pogody. W ten sposób można skutecznie chronić skórę przed zmianami barwnikowymi. Warto pamiętać także o prawidłowej diecie, a ponadto nawadnianiu się. Przesuszona skóra jest bardziej narażona na szkodliwe działanie słońca.     

Jak chronić się przed szkodliwym działaniem słońca i jak niwelować przebarwienia skóry?

Na skórze mogą powstawać różnego typu zmiany barwnikowe. Wśród nich można wymienić melasmę, piegi, plamy soczewicowate, przebarwienia pozapalne, a także przebarwienia świeże. Wszystkie powstają na skutek działania promieniowania UV. Promieniowanie UVB jest najsilniejsze latem, natomiast UVA jest silne przez 365 dni w roku. W przypadku widocznych już na skórze przebarwień, warto sięgnąć po kosmetyki, które je niwelują. Tutaj dobrze sprawdzą się te zawierające witaminę C, która ma właściwości rozjaśniające czy niacynamid, który niweluje wszelkie zmiany zapalne. Warto wiedzieć, że kwas traneksamowy hamuje melatogenezę i polecany jest na przebarwienia, a także w trądziku różowatym. Na przebarwienia można również postawić na produkty złuszczające skórę takie jak peelingi zawierające kwas mlekowy i niacynamid. Warto pamiętać, że całoroczna ochrona UVA i UVB jest konieczna, by przebarwienia znowu się nie pojawiły. Zatem poza redukcją istniejących przebarwień trzeba jeszcze stawiać dodatkowo na kompleksową ochronę. 

Na przebarwienia mogą sprawdzić się także niektóre zabiegi medycyny estetycznej. Warto zwrócić uwagę choćby na laseroterapię albo mezoterapię mikroigłową. Oczywiście najpierw należy sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania danego zabiegu.                   

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie