Strona główna Zdrowie Preparaty na stawy – ranking suplementów i maści, które uwolnią nas od dolegliwości stawowych

Preparaty na stawy – ranking suplementów i maści, które uwolnią nas od dolegliwości stawowych

by Karolina Karo
5 komentarzy

Preparaty na stawy to obszerna paleta najrozmaitszych tabletek, kapsułek, saszetek i środków do zastosowania miejscowego. Wśród takiej ilości i różnorodności specyfików trudno wybrać ten idealny, taki, który będzie dla nas realnym wsparciem w zażegnaniu uporczywych dolegliwości. Z pomocą przychodzi nasz ranking, zestawiający najciekawsze propozycje rynkowe ostatnich miesięcy. Sprawdź, które z obecnych w sprzedaży preparatów mogą być skuteczną metodą na przywrócenie sprawności twoim stawom i eliminację bólu utrudniającego normalne funkcjonowanie.

Jak wybrać najlepszy preparat na stawy?

W przywracaniu nadwyrężonym, obolałym stawom dawnej sprawności, nieocenionym wsparciem może być dla nas kolagen na stawy lub preparaty miejscowe naszpikowane składnikami odżywiającymi, wzmacniającymi i stymulującymi odbudowę stawów. Tego rodzaju środki na ogół dają dużo lepsze rezultaty niż tradycyjne leki na stawy o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, które działają doraźnie, tłumiąc chwilowo przykre dolegliwości, ale nie zwalczając przyczyn problemu.

Najlepiej, jeśli właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe idą w parze z właściwościami regenerującymi i wzmacniającymi. Właśnie takie preparaty umieściliśmy w naszym rankingu. Przy tworzeniu zestawienia wzięliśmy pod uwagę takie kryteria jak: ilość i jakość składników aktywnych, właściwości i sposób działania preparatu, stosunek ceny do jakości, opinie konsumentów i ekspertów.

Ranking preparatów na stawy

Miejsce 1 – ProFlexen

ProFlexen najlepszy preparat na stawy

ZAMÓW PROFLEXEN TERAZ

Pierwsze miejsce zdobywa multi-składnikowy suplement diety na stawy ProFlexen. Jego głównym atutem jest sprytne połączenie wysokiej jakości kolagenu z 12 innymi substancjami aktywnymi (w tym naturalnymi ekstraktami), z których każda korzystnie oddziałuje na stawy i aktywnie wspomaga ich regenerację.

ProFlexen wykazuje skuteczne działanie w każdym przypadku problemów ze stawami, bez względu na ich przyczynę i stopień natężenia. Sprawdza się między innymi w przypadku kontuzji, nadwyrężeń stawów, nadmiernych obciążeń stawów (np. wynikających z częstego przebywania w nieprzyjaznej stawom pozycji), zmian zapalnych i zwyrodnieniowych. Preparat zwalcza bóle i sztywność stawów, redukuje stany zapalne, uczestniczy w odnowie chrząstki stawowej, stymuluje produkcję mazi stawowej, uodparnia stawy na niesprzyjające czynniki i kompleksowo podnosi ich sprawność.

W składzie suplementu ProFlexen znajdziemy wyspecjalizowany typ kolagenu – niezdenaturowany kolagen typu II (UC-II), wykazujący się silnymi właściwościami odżywiającymi, ochronnymi i odbudowującymi struktury stawowe, co zresztą zostało potwierdzone badaniami klinicznymi. Obok kolagenu UC-II obecna jest tu także chondroityna i glukozamina – słynące ze swej skuteczności substancje zwalczające bóle stawów, polepszające ich ruchomość i stymulujące odnowę chrząstki. Razem z kolagenem tworzą silny oręż przeciw dolegliwościom stawowym.

W preparacie nie zabrakło również cennych ekstraktów roślinnych znanych z pozytywnego wpływu na stawy, w tym imbiru, ostryżu długiego (kurkumy) i kadzidłowca indyjskiego. Skład dopełniają ważne dla stawów witaminy i minerały, w tym MSM, czyli siarka organiczna będąca nieocenionym wsparciem w regeneracji chrząstki, zwalczaniu stanów zapalnych stawów i choroby zwyrodnieniowej oraz redukowaniu bólu stawów.

Kompozycja składników ProFlexen jest kompletna i skuteczna. To bezcenne koło ratunkowe dla osób, którym normalne, codzienne funkcjonowanie zakłócają uporczywe bóle kolan, pleców, barków, stawów skokowych i innych stawów oraz ograniczona sprawność ruchowa. Za 1 opakowanie (60 kapsułek) tej multi-składnikowej mieszanki zapłacimy 169 zł. Kupując 2 lub 3 sztuki jednorazowo (na stronie dystrybutora), otrzymamy gratisowe opakowania.

Tutaj przejdziesz na stronę producenta i zamówisz ProFlexen

Miejsce 2 – Flexidium 400

Preparat na stawy Flexidium 400

ZAMÓW FLEXIDIUM 400 TERAZ

Drugie miejsce w rankingu zajmuje Flexidium 400, czyli efektywny zestaw substancji wzmacniających i odżywiających struktury stawowe. Preparat jednocześnie regeneruje i uodparnia chrząstki i stawy, przywraca ich sprawność, eliminuje dolegliwości bólowe, uczucie zesztywnienia i problemy ze swobodnym poruszaniem. Stymuluje wytwarzanie mazi stawowej, zmniejszając tarcie wywołujące ból. Kluczową rolę w kapsułkach Flexidium 400 odgrywa duet kolagenu i kwasu hialuronowego, które występują tu w wysoce przyswajalnych formach i zoptymalizowanych dawkach.

W dziennej porcji suplementu znajduje się 400 mg kolagenu rybiego, który przypomina budową kolagen ludzki, dlatego jest bardzo dobrze wchłaniany przez nasz organizm. Składnik aktywizuje proces regeneracji stawów, sukcesywnie poprawia pracę stawów, uwalniając nas od bólów, sztywności i ograniczeń ruchowych. Drugi kluczowy składnik, czyli kwas hialuronowy (200 mg w dziennej porcji), aktywizuje produkcję mazi stawowej i przyczynia się do odżywienia i nawilżenia chrząstek stawowych. Dzięki niemu chrząstki przestają się o siebie ocierać, stawy pracują swobodniej i płynniej, bóle przy poruszaniu się zanikają.

Suplement na stawy Flexidium 400 zawiera również witaminy i minerały – witaminę C, biotynę, cynk i selen. Są to istotne dla zdrowia stawów składniki, których niestety często brakuje w naszej diecie. Dzięki odpowiednio wysokim dawkom, Flexidium 400 pomoże nam uzupełnić ich deficyty. Witamina C pobudza wytwarzanie kolagenu i spowalnia proces starzenia i zużywania się stawów. Cynk i selen wspomagają prawidłowe funkcjonowanie stawów, pozytywnie wpływają na ich ruchomość oraz przeciwdziałają zapaleniu stawów i chorobie zwyrodnieniowej.

Flexidium 400 to uderzeniowa dawka kolagenu i kwasu hialuronowego wsparta cennymi dla stawów witaminami i minerałami. Dzięki tej kompozycji odnowimy stawy i polepszymy ich pracę oraz poprawimy sprawność ruchową. Na 1 opakowanie Flexidium 400 wydamy 159 zł. Przy zakupie 2 lub 3 sztuk za pośrednictwem witryny producenta, uzyskamy bonus w postaci darmowych opakowań preparatu.

Tutaj przejdziesz na stronę producenta i zamówisz Flexidium 400

Miejsce 3 – Ostelife Premium Plus

Ostelife Premium Plus

Na trzeciej lokacie w rankingu uplasował się zaawansowany preparat przeciwdziałający dolegliwościom stawowym pod postacią dobrze wchłanialnego kremu-żelu. Jest nim Ostelife Premium Plus – zdecydowany lider wśród maści i żelów na stawy, charakteryzujący się trafnym składem i szerokim działaniem. Ostelife obok eliminacji dolegliwości stawowych, zwalcza bóle mięśni, a także tak powszechną ostatnio przypadłość, jak obrzęki i ciężkość nóg.

Ważnym składnikiem Ostelife Premium Plus jest hydrolizat kolagenu. Jest to dobrze przyswajalna postać kolagenu, dzięki której objęte bólem i niesprawnością miejsca ulegają kompleksowej rewitalizacji. Hydrolizat kolagenu uzupełnia deficyty naszego naturalnego kolagenu, pomaga przywrócić tkankom dawną strukturę, wpływa na odnowę chrząstki, ścięgien i mazi stawowej, tym samym usprawnia pracę stawów i poprawia nasze zdolności ruchowe.

Krem Ostelife Premium Plus zawiera również glukozaminę, która w połączeniu z hydrolizatem kolagenu daje znakomite efekty, przy czym głównym z nich jest kompleksowa regeneracja stawów. Glukozamina wpływa także na redukcję stanów zapalnych i eliminację opuchnięć i bólu. Na uwagę zasługuje ponadto obecny w preparacie ekstrakt z liści i nasion winogron zaopatrzony w silne właściwości usprawniające krążenie krwi, przeciwzapalne, przeciwbólowe i zwalczające ciężkość nóg.

Doskonała wchłanialność, łatwe docieranie do chorych miejsc, silny skład, a w nim wysoce aktywne substancje regenerujące, przeciwzapalne i przeciwbólowe – tym cechuje się Ostelife Premium Plus, który na witrynie producenta możemy nabyć w obniżonej cenie 129 zł.

ZAMÓW OSTELIFE PREMIUM PLUS TERAZ

Miejsce – 4 Aliviolan

Aliviolan

Aliviolan to silna maść przeciwko zesztywnieniu i bólom stawów, bazująca na starannie dobranej kompozycji ekstraktów roślinnych, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie i kondycję struktur stawowych. Efekty działania maści Aliviolan są zarówno natychmiastowe, jak i długotrwałe, następujące sukcesywnie, wraz z kolejnymi aplikacjami preparatu.

Natychmiastowym efektem działania kremu Aliviolan jest przede wszystkim szybkie uśmierzenie bólu, obniżenie napięcia mięśni, uczucie ulgi i rozluźnienia, możliwość swobodniejszego poruszania się, jak również redukcja stanu zapalnego i opuchnięć. Po kilku aplikacjach możemy liczyć na zmniejszenie sztywności stawu i nadmiernego tarcia pomiędzy chrząstkami. Jeśli zaś chodzi o efekty długotrwałe, następujące stopniowo, to mamy tu do czynienia z rewitalizacją chrząstki stawowej, wzmocnieniem, odżywieniem i uodpornieniem stawów oraz poprawą ich pracy, co umożliwia nam powrót do dawnej sprawności fizycznej.

W składzie preparatu Aliviolan znajdziemy między innymi diabelski pazur, imbir, ostrą paprykę, oczar wirginijski oraz kilka innych ekstraktów dbających o zdrowie naszych stawów. Maść można zakupić przez oficjalną stronę internetową w cenie ok. 125 zł, w zależności od aktualnej promocji.

ZAMÓW ALIVIOLAN TERAZ

Miejsce – 5 Nivelisan

Nivelisan

Nivelisan to specjalistyczne plastry na bóle stawów i mięśni wyróżniające się ciekawą kompozycją składników aktywnych oraz innowacyjnym sposobem działania. Plastry Nivelisan bazują na technologii transdermalnej, która umożliwia stopniowe uwalnianie substancji czynnych i ich efektywne przenikanie przez skórę wprost do chorych tkanek. Dzięki tej technice, nadwątlone stawy lub mięśnie pozostają pod stałą opieką wyspecjalizowanego środka.

Po przyklejeniu plastra Nivelisan, chore tkanki są na bieżąco zaopatrywane w substancje przeciwbólowe, przeciwzapalne i regenerujące, co prowadzi do redukcji uporczywych dolegliwości i stopniowego powrotu do dawnej sprawności stawu lub mięśnia. Efekty działania plastrów to między innymi: uśmierzenie bólu, redukcja obrzęków i uczucia sztywności, eliminacja trudności ze schylaniem się (w przypadku bólu pleców) chodzeniem, zginaniem nóg (w przypadku kolan czy stawów skokowych) lub z innymi czynnościami ruchowymi, usprawnienie krążenia, zniesienie napięcia mięśni, redukcja stanów zapalnych, odnowa i wzmocnienie stawów.

W składzie plastrów Nivelisan zajdziemy siarkę organiczną MSM, a także cenne wyciągi roślinne, w tym dziką różę, kurkumę, korę wierzby białej. Dzięki działaniu miejscowemu, możemy liczyć na szybką ulgę w dotkliwych dolegliwościach oraz odciążenie układu pokarmowego (nie musimy przyjmować kolejnych tabletek, naklejamy preparat wprost na chorą partię ciała). Nivelisan kosztuje ok. 130 zł w cenie promocyjnej i można go nabyć na oficjalnej witrynie internetowej.

ZAMÓW NIVELISAN TERAZ

Miejsce 6 – Olimp Flexagen w saszetkach

Flexagen

Suplementy na stawy zazwyczaj dostępne są pod postacią wygodnych w użytkowaniu kapsułek, niemniej jednak ostatnio coraz częściej w ofertach aptek i internecie można spotkać sproszkowane kompozycje składników w saszetkach. Zawartość takiej saszetki należy połączyć z wodą i wypić. Jednym z tego typu preparatów jest Flexagen od Olimpu. Wewnątrz saszetek znajdziemy 2 rodzaje kolagenu, w tym kolagen typu II i hydrolizat kolagenu. Nie brakuje tu także witaminy C, witaminy B6 oraz kompleksu składników mineralnych: wapnia, fosforu, magnezu, miedzi, manganu.

Flexagen Olimp stoi na straży zarówno zdrowych stawów, jak i kości. Wspiera odnowę tkanek łącznych, stymuluje syntezę kolagenu, wspomaga regenerację chrząstki, wzmacnia obciążone stawy i polepsza ich ruchomość. Za 1 opakowanie Flexagen, w którym znajdziemy 30 saszetek, zapłacimy ok. 90 zł. Preparat dostępny jest w aptekach internetowych i niektórych stacjonarnych.

Miejsce 7 – Animal Flex

Animal Flex

Animal Flex to kolejny wart uwagi preparat na stawy w formie saszetek. Specyfik skierowany jest głównie do osób narażonych na kłopoty ze stawami z powodu intensywnej aktywności fizycznej. Rekomendowany jest sportowcom uprawiającym sporty siłowe, jak również wszelkie inne dyscypliny, zarówno na poziomie amatorskim, jak i zawodowym. Głównym zadaniem Animal Flex jest wzmacnianie nadmiernie obciążonych stawów i poprawa ich pracy, wspomaganie odbudowy struktur stawów oraz przyspieszanie procesu powracania do pełnej sprawności po kontuzjach.

Skład Animal Flex tworzy bogata mieszanina składników o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, usprawniającym aparat ruchu oraz regenerującym i wzmacniającym chrząstki, stawy, więzadła i ścięgna. Niektóre z komponentów to: siarczan chondroityny, siarczan glukozaminy, kolagen, imbir, kadzidłowiec, olej z siemienia lnianego, witamina C, mangan, cynk, selen. Na tę kompozycję (44 porcje) wydamy ok. 120 zł. Zakupimy ją w sklepach online z odżywkami i suplementami dla sportowców.

Miejsce 8 – 4Flex

4Flex

4Flex to obecnie jeden z popularniejszych preparatów na stawy. Dostępny jest w formie proszku w saszetkach i posiada kilka różnych wariantów. Standardowy 4Flex to dwuskładnikowa mieszanka hydrolizatu kolagenu z witaminą C. Kompozycja przeznaczona jest dla osób chcących zadbać o zdrowie stawów, poprawić ich pracę i przeciwdziałać dalszemu procesowi ich zużywania. Preparat uzupełnia niedostatki kolagenu, wspomaga odnowę chrząstki, wzmacnia struktury stawów i poprawia sprawność ruchową. Jednocześnie dba o zdrowe i mocne kości oraz utrzymanie odpowiedniej masy mięśniowej.

Inne warianty preparatu to: 4Flex Sport przeznaczony dla osób sportowo aktywnych, u których problemy ze stawami związane są z intensywnymi treningami i pojawiającymi się na ich tle przeciążeniami stawów. Specyfik może stanowić również dodatkowe wspomaganie w czasie rekonwalescencji po urazach i kontuzjach. W składzie 4Flex Sport obok kolagenu i witaminy C znaleźć można również L-karnitynę. Paletę preparatów 4Flex uzupełnia 4Flex Senior skierowany do osób starszych, chcących kompleksowo zadbać o zdrowie stawów i kości. Składa się z kolagenu, wapnia oraz witaminy D. Opakowanie 4Flex zawierające 30 saszetek kosztuje ok. 60 zł.

Miejsce 9 – Artresan Efekt

Artresan Efekt

Artresan Efekt to kompozycja 4 składników, która pomoże nam odbudować chrząstkę stawową oraz zwiększyć elastyczność stawów. Efekty stosowania specyfiku można zauważyć już po 7 dniach. Trzon Artresan Efekt stanowi ApresFlex, czyli ekstrakt z Boswellia serrata (kadzidłowca indyjskiego) standaryzowany na 20% kwasu bosweliowego (AKBA). Składnik ten wykazuje cały szereg cennych właściwości, które mogą być pomocne przy niwelowaniu dolegliwości stawowych. Redukuje stany zapalne, zmniejsza obrzęki, bóle stawów i uczucie sztywności, uczestniczy w odbudowie chrząstki stawowej, poprawia ruchomość stawów, redukuje trudności ze schylaniem się, zginaniem stawów, pomaga w reumatyzmie i artretyzmie.

Pozostałe składniki Artresan Efekt to: wspierająca syntezę kolagenu witamina C, dbający o dobrą kondycję tkanki łącznej mangan i uczestnicząca w metabolizmie białek niacyna. Za opakowanie 30 kapsułek zapłacimy ok. 50 zł.

Miejsce 10 – Doppelherz Aktiv Na Stawy Complex

Doppelherz Aktiv Na Stawy Complex

Ranking preparatów na stawy wieńczy uniwersalny preparat w kapsułkach Doppelherz Aktiv Na Stawy Complex. Podstawowe składniki suplementu to siarczan chondroityny i siarczan glukozaminy, które wspomagają odnowę struktur stawowych, niwelują stany zapalne i dolegliwości bólowe oraz wpływają na polepszenie zdolności ruchowych. W kapsułkach Doppelherz Aktiv Na Stawy Complex znajdziemy także poprawiający sprawność stawów liofilizat z małż nowozelandzkich i hydrolizowany kolagen oraz paletę witamin i minerałów: witaminę C, witaminę E, witaminę D, selen, magnez, mangan, miedź i cynk.

Suplement diety Doppelherz Aktiv Na Stawy Complex ma uniwersalne zastosowanie, skierowany jest do wszystkich osób chcących zadbać o zdrowie stawów i kompleksowo wspomóc aparat ruchu. W 1 opakowaniu mieści się 60 kapsułek. Wydamy na nie ok. 45 zł.

Ból stawów – problem dotyczący nas wszystkich

Bóle stawów są symptomem nieprawidłowości zaistniałych w stawach lub w ich pobliskich strukturach, takich jak chrząstki, więzadła, ścięgna, kaletka maziowa. Mogą mieć charakter zapalny lub niezapalny. Najczęściej bóle stawów dotyczą takich partii ciała jak: kolana, plecy, biodra, nadgarstki, stawy skokowe, barki, palce, szyja.

Niemal każdy z nas miał lub ma do czynienia z dolegliwościami związanymi z zakłóconym funkcjonowaniem stawów. Zesztywnienie i ból stawów oraz ograniczenie sprawności ruchowej z nim związane to swojego rodzaju epidemia naszych czasów.

Problemy ze stawami związane są najczęściej z prowadzonym przez nas trybem życia – zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomem aktywności fizycznej, sposobem odżywiania, spędzaniem zbyt dużej ilości czasu w pozycji siedzącej itd. Dolegliwości stawowe nierzadko mają również podłoże biologiczne i są związane ze zwyczajnym zużywaniem się stawów, procesami starzenia organizmu oraz postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi.

Na szczęście, zarówno dolegliwości stawowe związane z trybem życia, jak i z wiekiem, można zredukować, a w wielu przypadkach nawet całkowicie wyeliminować. Wystarczy odpowiednio zadbać o zdrowie stawów i wprowadzić szereg profilaktycznych rozwiązań, które pomogą nam na bieżąco wzmacniać i odżywiać nasze stawy oraz pozwolą uodpornić je na uszkodzenia.

Najczęstsze przyczyny bólu stawów

 • urazy mechaniczne, w tym zwichnięcia, podwichnięcia, skręcenia,
 • nadwyrężenia stawów spowodowane zbyt intensywną aktywnością sportową (np. zbyt długimi biegami, zbyt forsownymi treningami siłowymi, zbyt częstymi treningami) albo złą techniką ćwiczeń,
 • przeciążenia stawów spowodowane częstym przebywaniem w niedogodnej dla stawów pozycji (np. ciągłym siedzeniem, pracą w schylonej pozycji, pracą na kolanach itp.),
 • przeciążenia stawów spowodowane nadwagą lub otyłością,
 • zbyt mała ilość aktywności fizycznej,
 • choroby reumatyczne,
 • artretyzm (dna moczanowa),
 • infekcje wirusowe lub bakteryjne, przeziębienia, grypa,
 • łuszczycowe zapalenie stawów,
 • choroba zwyrodnieniowa,
 • chroniczne zmęczenie,
 • przewlekły stres,
 • zaawansowany wiek,
 • dieta uboga w składniki odżywiające i wzmacniające stawy.

Najczęstsze objawy towarzyszące dolegliwościom stawowym

 • ból w obrębie stawu i w jego okolicach (szczególnie podczas ruchu),
 • ograniczona sprawność ruchowa,
 • zwiększona ciepłota ciała w okolicy chorego stawu,
 • zaczerwienienie,
 • opuchlizna (jeśli zmiana ma charakter zapalny),
 • uczucie zesztywnienia wywołujące problemy z poruszaniem się, np. schylaniem, prostowaniem się, chodzeniem, zginaniem kończyny,
 • poranne kłopoty z rozruszaniem się,
 • strzykanie, zgrzytanie, skrzypienie w stawie i uczucie nadmiernego tarcia.

Jak pomóc osłabionym, nadwątlonym, obolałym stawom?

O zdrowie stawów należy zadbać jak najwcześniej, ponieważ są to kluczowe elementy kośćca umożliwiające każdą zmianę pozycji ciała. Jako połączenia między kośćmi, stawy odpowiadają za wszelkie czynności ruchowe oraz za utrzymywanie właściwej postawy ciała, pracują zatem praktycznie przez cały czas. Nic więc dziwnego, że na gruncie tak intensywnej eksploatacji, z czasem tracą swą pierwotną kondycję, ulegają osłabieniu, stają się podatne na uszkodzenia, wykazują coraz mniejszą elastyczność i mobilność.

Aby zahamować proces zużywania się stawów, wzmocnić stawy i uchronić przed urazami oraz aby zregenerować chore stawy i pozbyć się dokuczliwego bólu i innych dolegliwości (jeśli takowe zaistniały), warto zastosować kilka działań, takich jak:

1. Zmiana diety

Wyrzucamy z menu wszystko to, co sztuczne i niezdrowe. Zamiast po przetworzoną żywność, słodycze, fast foody, smażone, tłuste potrawy, sięgamy po naturalne, zasobne w minerały i witaminy produkty. Dbamy o to, by w naszym codziennym menu gościło dużo pożywienia bogatego w białko, wapń, selen, cynk, kwasy omega 3, bioflawonoidy, witaminę D, witaminę C, witaminę E, witaminy z grupy B.

Szczególnie wartościowe dla zdrowia stawów produkty to:

 • nabiał (np. kefiry, jogurty, maślanki, twaróg, sery pleśniowe),
 • ryby (np. łosoś, śledzie, makrela, dorsz, sardynki, szprotki, morszczuk, flądra),
 • oleje roślinne (np. rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek),
 • nasiona, ziarna, pestki (np. słonecznik, dynia, siemię lniane, sezam),
 • orzechy,
 • produkty z pełnego ziarna zbóż (płatki zbożowe, otręby, chleb pełnoziarnisty i razowy, grube kasze),
 • rośliny strączkowe,
 • chude partie mięs,
 • owoce morza i algi morskie,
 • owoce i warzywa,
 • zioła i przyprawy (m.in. czosnek, imbir, papryka chili, kurkuma, chrzan, szałwia),
 • galarety mięsne, rybne oraz galaretki owocowe.

2. Zmiana trybu życia na bardziej aktywny

Stan naszych stawów w dużej mierze zależy od poziomu aktywności ruchowej. Najbardziej nie służy stawom stagnacja, zasiedzenie, brak systematycznego pobudzania stawów do pracy. Dodatkowo, jeżeli siedzący tryb życia wiąże się z nadwagą lub otyłością, nasze stawy są podwójnie obciążone i znacznie szybciej ulegają degeneracji i zmianom zwyrodnieniowym. Dlatego powinniśmy na stałe włączyć do grafiku zajęcia ruchowe. Oczywiście nie należy przesadzać też w drugą stronę – żmudne treningi są nieprzyjacielem stawów. Przy zbyt częstych lub zbyt wytężonych ćwiczeniach, stawy mogą ulec nadwyrężeniu, osłabieniu i utracić swą sprawność.

Najbardziej korzystne dla stawów formy aktywności fizycznej to:

 • dynamiczne spacery,
 • pływanie,
 • jazda na rowerze,
 • nordic walking,
 • trening na orbitreku,
 • pilates.

3. Odciążenie stawów

Praca zawodowa niekiedy wiąże się z nadmiernym obciążeniem i bólami stawów. Jeżeli nasza profesja wymaga ciągłego przebywania w jednej, niesprzyjającej stawom pozycji (np. siedzenie, stanie, pozycja pochylona, kucanie i klęczenie), starajmy się jak najczęściej robić sobie małe przerwy, podczas których zmienimy położenie ciała, wykonamy kilka prostych ćwiczeń rozciągających i wzmacniających stawy albo pójdziemy na krótki spacer. Jeżeli pracujemy fizycznie, a nasza praca polega między innymi na dźwiganiu i przenoszeniu ciężkich rzeczy, starajmy się zachowywać odpowiednią technikę, która zapobiega przeciążeniom kręgosłupa.

4. Włączenie suplementacji

Jeśli chcemy zadbać o zdrowie stawów, doprowadzić do ich regeneracji, wyeliminować bóle, sztywność i kłopoty ze sprawnością ruchową, warto regularnie zażywać kapsułki i tabletki na stawy bez recepty, zawiewające elementy sprzyjające odnowie stawów, chrząstek i pobliskich tkanek.

Według wielu opinii konsumentów i specjalistów, najlepiej sprawdzają się wieloskładnikowe suplementy diety na stawy, które obok dobrze przyswajalnego kolagenu zawierają ekstrakty roślinne, witaminy, minerały oraz inne elementy umożliwiające stawom powrót do dobrej kondycji, np. glukozaminę, chondroitynę czy kwas hialuronowy. Stosowanie takiej wieloelementowej kompozycji to dużo większa szansa na zapewnienie stawom dokładnie takich substancji, jakich potrzebują do odbudowy.

Czytaj więcej

5 komentarzy

Cytryna45 24 lutego 2020 - 12:15

Próbowałam samej glukozaminy, ale średnio pomogła. Chyba to trochę za mało dla odbudowy stawów. Koleżanka poleciła mi zestaw ćwiczeń, do tego zaczęłam wcierać maść z ekstraktami i kolagenem. Zobaczymy, jakie będą efekty.

Odpowiedź
MirekNowy 28 lutego 2020 - 18:54

Macie jakiś patent na ból kolan? Zajechałem sobie stawy w pracy i za nic w świecie nie mogę pozbyć się bólu. Próbowałem kilku maści ale mało pomogły. Stłumiły tylko na chwilę bóle. Słyszałem o suplementacji kolagenu i jednoczesnym stosowaniu maści z kolagenem. Próbował ktoś takiego połączenia?

Odpowiedź
Hanka_Bytom 1 marca 2020 - 16:43

Ja próbowałam i też chodziło o kolana. Po dłuższym czasie stosowania (przez parę miesięcy) stopniowo udało mi się wyeliminować ból i strzykanie. Powiem, że ja jeszcze dodatkowo mocno postawiłam na dietę w czasie tej kuracji. Jadłam dużo galaretek (owocowych, mięsnych i rybnych) ze względu na zawartość żelatyny, która jak wiadomo otrzymywana jest z kolagenu zwierzęcego. Jadłam też mnóstwo cytrusów i innych produktów bogatych w witaminę C (witamina C pobudza wytwarzanie kolagenu) i dużo produktów z kwasami omega 3, bo pobudzają regenerację. Jak najbardziej polecam tobie taką dietę. I koniecznie zastanów się nad zmianą stanowiska pracy albo taką jej organizację, żeby za bardzo nie nadwyrężać stawów. Jak dłużej będą przeciążone, to raczej nici z regeneracji.

Odpowiedź
MirekNowy 17 marca 2020 - 19:48

Dzięki Hanka za cenne rady 🙂 Dobry pomysł z tymi galaretkami. Poczytałem o żelatynie w kontekście odbudowy stawów i na pewno nie zaszkodzi, a może i pomoże, więc warto te galaretki/zimne nóżki dorzucić do jadłospisu. I oczywiście dużo owoców i warzyw też 🙂 Co do pracy i obciążenia stawów, to zmieniłem styl pracy. Jestem monterem, część obowiązków oddałem pracownikom, zacząłem też pracować w innej pozycji żeby nie obciążać stawów plus ochraniacze an kolana itd. tak więc stawy już nie są przeciążone. Maść i suplementy już stosuję, na razie minęło dopiero 2 tygodnie ale widzę, że jest już poprawa z tymi kolanami.

Odpowiedź
Marta77 20 marca 2020 - 21:29

Mirek, moje kolana z uwagi na intensywny sport rok temu nadawały się do wymiany 😉 Chodziło mi się ciężko, a co dopiero mówić o wycieczkach górskich czy bieganiu. A dzisiaj hulam jak bym nigdy nie miała żadnych kontuzji i dolegliwości stawowych 🙂 U mnie bardzo istotnym było czasowe zaprzestanie trenowania, odpoczynek dla stawów oraz preparaty miejscowe i doustne. Zgadzam się też z tym, co mówiła Hanka_Bytom, ze dieta jest ważna. Ja bym nawet w sumie poszła dalej i powiedziała że jest arcyważna. To co jesz ma wpływ na poziom odżywienia stawów i procesy regeneracyjne. Koktajle owocowo-warzywne, produkty o działaniu przeciwzapalnym (np. imbir, kurkuma), dużo ryb, galaretki, ziarna, płatki zbożowe, tran, strączki – to mogę polecić 🙂

Odpowiedź

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie