Strona główna Zdrowie Przyczyny bolesnych miesiączek

Przyczyny bolesnych miesiączek

by Redakcja bioway.pl
0 komentarzy

Bolesne miesiączki nie muszą być wynikiem nieprawidłowości. Ból pojawia się, kiedy złuszcza się błona śluzowa macic. Jej skurcze mogą wywoływać dyskomfort. Jest to jednak naturalna reakcja organizmu, która jest częścią miesięcznego cyklu każdej kobiety w wieku rozrodczym. Co jednak zrobić, jeśli bolesne miesiączki utrudniają normalne funkcjonowanie?

Czym są bolesne miesiączki?

O bolesności miesiączek możemy mówić wtedy, gdy ból jest na tyle dokuczliwy, że przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Wizytę u ginekologa należy umówić, jeśli bolesność powtarza się w każdym miesiącu, towarzyszy jej silne krwawienie, bóle głowy i dokuczliwe nudności. Nie należy odkładać wizyty, ponieważ przyczyną mogą być policystyczne jajniki lub tzw. wielotorbielowatość. W niektórych przypadkach u podłoża leżą inne poważniejsze dolegliwości jak ogólne stany chorobowe organizmu czy zmiany nowotworowe w obrębie narządów rodnych. 

Warto pamiętać, że bolesne miesiączki są też charakterystyczne dla młodych dziewcząt, które dopiero wkraczają w okres rozrodczy, oraz dojrzałych kobiet w okresie przed menopauzą. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa, który wskaże, czy przyczyną dyskomfortu są nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

Dlaczego odczuwany jest ból w trakcie miesiączki?

Organizm kobiety w wieku rozrodczym jest gotowy do zapłodnienia. Jeśli jednak wewnątrz macicy nie zagnieździła się zapłodniona komórka jajowa, endometrium (błona śluzowa macicy) złuszcza się. To naturalny proces, który jest elementem miesięcznego cyklu. Ból może pojawić na skutek obkurczania się macicy. Zwykle zaczyna się jeszcze przed krwawieniem, ale zmniejsza się z każdym dniem miesiączki. Odczuwane dolegliwości różnią się, ponieważ każda osoba ma różny prób bólu. W okresie menstruacji zmniejsza się też odporność na ból i bodźce zewnętrzne, ponieważ wahania hormonów są przyczyną większej tkliwości organizmu.  Kobiety mogą silniej odczuwać dyskomfort. Przyczyny bolesnych miesiączek wymagają dokładniejszej diagnostyki, jeśli przy menstruacji pojawiają się objawy dodatkowe, połączone np. z silnym, przedłużającym się krwawieniem. Zdarza się bowiem, że bolesne miesiączki są wywołane przez rozwijającą się w organizmie chorobę.

Jak łagodzić bolesne miesiączki?

Jeśli ból jest dotkliwy i dokucza, wskazany jest odpoczynek i leki o działaniu przeciwbólowym, które dostępne są bez recepty. W doraźnym łagodzeniu bólu miesiączkowego o lekkim lub umiarkowanym nasileniu bardzo dobrze sprawdzają się te z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), które zawierają ketoprofen, naproksen lub ibuprofen. Jeśli odczuwane są skurcze, warto sięgnąć po środki o działaniu rozkurczowym, które działają rozluźniająco na mięśnie gładkie.

Można też zastosować kilka domowych sposobów na łagodzenie bólu. Rozluźniająco działają też ciepłe okłady na podbrzusze czy lędźwie. Wskazany jest też kontrolowany ruch, np. spacery, ćwiczenia rozluźniające, które można wykonać w domu, lub rozciąganie. Wskazana jest również lekkostrawna dieta, która usprawni pracę jelit, zapobiegając w ten sposób biegunkom, które często towarzyszą pierwszym dniom menstruacji oraz dbanie o właściwe nawodnienie. 

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie