Strona główna Zdrowie Rodzaje testów na Koronawirusa

Rodzaje testów na Koronawirusa

by Redakcja bioway.pl
0 komentarzy

W czasie trwającej pandemii SARS-CoV-2 zapobieganie kolejnym zakażeniom jest jednym z najważniejszym aspektów walki z wirusem. Jednak aby móc zapobiec jego rozwojowi, należy systematycznie badać społeczeństwo pod kontem obecności wirusa w organizmie.

W czasie trwającej pandemii SARS-CoV-2 zapobieganie kolejnym zakażeniom jest jednym z najważniejszym aspektów walki z wirusem. Jednak aby móc zapobiec jego rozwojowi, należy systematycznie badać społeczeństwo pod kątem obecności wirusa w organizmie. W tym niezwykle pomocne okazują się różnego rodzaju testy na koronawirusa. Te dobre mogą wykryć obecność wirusa nawet w przypadku osoby przechodzącej go bezobjawowo. Jakie są dostępne testy na koronawirusa? Które są bardziej miarodajne?

Rodzaje testów na koronawirusa

Na rynku mamy dostępne różne rodzaje testów na koronawirusa. Każdy z nich wykonuje się w inny sposób. Jednym z nich jest test kasetkowy, który swoim wyglądem przypomina test ciążowy. Wykonuje się go jednak zupełnie inaczej. Test ten polega na pobraniu próbki krwi z palca. Wykrywa on przeciwciała IgG oraz IgM. Występowanie obu rodzajów przeciwciał jest charakterystyczne dla koronawirusa. Niestety, ujemny wynik testu kasetkowego wcale nie gwarantuje braku występowania wirusa w organizmie. Testy te nie są również kontrolowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną oraz Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji. Co za tym idzie, nie ma żadnej pewności, czy wynik testu kasetkowego jest prawdziwy i miarodajny. Jeśli jednak zdecydujesz się na zrobienie tego rodzaju testu, przy zakupie sprawdź, czy posiada on odpowiednie atesty. 

Wracając do tak charakterystycznych dla koronawirusa przeciwciał IgG oraz IgM, istnieje również inny sposób na zbadanie się pod tym kątem. Można ubiegać się o laboratoryjne zbadanie próbki krwi pobranej z żyły, aby stwierdzić obecność przeciwciał. Jeśli okaże się, że takie są obecne w organizmie, osoba badana miała styczność z wirusem SARS-CoV-2. 

Kolejnym z rodzajów testów jest test antygenowy na obecność koronawirusa. Ten może być ilościowy lub jakościowy. Badanie to szacuje występowanie antygenów koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie. W przypadku pozytywnego wyniku, zalecane jest wykonanie testu RT-PCR. 

Badanie metodą RT-LAMP jest już trochę bardziej skomplikowane, niż wcześniej wymienione. RT – LAMP to test molekularny oraz należy do badań NAAT ( z angielskiego: nucleic acid amplification testing). Jest to metoda oparta na amplifikacji kwasów nukleinowych. Test ten jest dość precyzyjny i umożliwia szybkie wykrycie materiału genetycznego SARS-CoV-2 w pobranej próbce. 

Rekomendowanym przed Światową Organizację Zdrowia (WHO) testem jest badanie molekularne wykonywane metodą RT-PCR. Ta metoda jest szczególnie wskazana na samym początku infekcji wirusowej. Test RT-PCR ukazuje wiarygodne wyniki, cechuje się wysoką czułością oraz najniższym ze wszystkich innych testów ryzykiem błędu. Wykonanie go polega na pobraniu wymazu z gardła lub nosogardzieli. Zwykle czas oczekiwania na wynik trwa dłużej niż w innych przypadkach, bo od jednego do czterech dni roboczych.

Dość dużą popularnością cieszą się testy w punktach takich jak ,,Drive- Thru”. Nie ma się czemu dziwić, nie można odmówić tej metodzie wygody. Wykonanie badania w tym wariancie jest bardzo proste. Wystarczy podjechać do wybranego punktu oraz pobrać próbkę wymazu. Odbywa się to bez konieczności wysiadania z samochodu. Dodatkowym atutem jest brak niebezpieczeństwa zarażenia się koronawirusem w czasie czekania w długiej kolejce do ,,zwyczajnego” punktu, w którym pobierane są próbki wymazów. 

Test na koronawirusa- dla kogo?

Wykonanie testu na obecność koronawirusa zaleca się oczywiście osobom doświadczającym podstawowych objawów SARS-CoV-2 oraz osobom, które miały kontakt z osobą zakażoną. Szczególnie powinny obserwować swój organizm osoby w grupie ryzyka:

  • starsze,
  • chorujące przewlekle,
  • z obniżoną odpornością.

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie