Cellulit znany jest wielu kobietom na całym świecie. Co więcej, wbrew pozorom nie dotyczy tylko osób otyłych czy starszych. Doświadczają go i panie szczupłe, i tęższe, młode dziewczyny i osoby w wieku dojrzałym, te, które urodziły kilkoro dzieci i te, które nie rodziły w ogóle. Co można zrobić z pomarańczową skórką? Poznaj domowe sposoby na cellulit oraz dowiedz się, jak go zwalczać za pomocą gotowych preparatów i zabiegów.
Spis Treści
Jak powstaje cellulit? Cellulit wodny a cellulit tłuszczowy
Cellulit, ze względu na strukturę skóry nazywany też skórką pomarańczową, to specyficzne schorzenie tkanki łącznej i tłuszczowej. Można go zaobserwować przede wszystkim na udach, biodrach, pośladkach, niekiedy występuje na ramionach i piersiach. Ten estetyczny mankament to rezultat gromadzenia się w skórze właściwej i tkance łącznej nadmiernej ilości wody, tłuszczu i innych produktów przemiany materii, co powoduje pojawianie się bruzd, zgrubień i pofałdowań. Co gorsza, zmiany w strukturze skóry łączą się z pogorszeniem krążenia krwi i limfy i utratą elastyczności skóry.
Wyróżnia się dwie zasadnicze odmiany cellulitu: wodny i lipidowy, czyli tłuszczowy. Cellulit wodny związany jest z zaburzeniami gospodarki wodnej w organizmie, niekiedy także z zaburzeniami hormonalnymi. Powstaje w wyniku przenikania limfy z toksynami do komórek tłuszczowych i często dotyka szczupłe osoby. Cellulit tłuszczowy dotyczy głównie kobiet z nadwagą, a jego przyczyną jest odkładanie się w tkankach kwasów tłuszczowych.
Co sprzyja powstawaniu skórki pomarańczowej?
Co prawda czasami u podłoża powstawania cellulitu mogą leżeć uwarunkowania genetyczne, jednak znacznie częściej jest on rezultatem niewłaściwego trybu życia. Rozwojowi skórki pomarańczowej sprzyjają zaburzenia hormonalne i układu krążenia, nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej i siedzący lub stojący rodzaj pracy, a także stres czy alkohol, wreszcie noszenie butów na wysokich obcasach i obcisłych ubrań.
Na rozwój cellulitu mają zatem wpływ tego rodzaju zachowania i przyzwyczajenia, które jesteśmy w stanie zmienić. Należy zadbać o właściwe odżywianie, to jest ograniczyć spożywanie słodyczy i wysoko przetworzonych produktów oraz mięsa, które zawiera znaczne ilości hormonów i antybiotyków, a wprowadzić do jadłospisu dużo owoców i warzyw.
Ogromną rolę odgrywa ruch, zaburzenia krążenia są między innymi efektem pracy siedzącej i stojącej, a więc w jednej pozycji, co sprzyja zastojom w przepływie krwi, zarówno w dużych naczyniach, jak i naczyniach włosowatych. Zdrowa dieta plus aktywność fizyczna przyniesie także dodatkowe korzyści – pozwoli odzyskać lub zachować smukłą sylwetkę.
Czytaj także: Spirulin Plus – opinie, działanie i skład. Gruntowny detos punktem wyjścia do odchudzania
Domowe sposoby na cellulit
Skuteczne sposoby na cellulit to takie, które przebiegają na kilku płaszczyznach równocześnie. Odpowiednie odżywianie, sport i systematyczna pielęgnacja pomogą zlikwidować skórkę pomarańczową w początkowym etapie jej rozwoju. W przypadkach bardziej zaawansowanych trzeba często sięgnąć po specjalistyczne zabiegi na cellulit w gabinetach medycyny estetycznej.
Nie ulega wątpliwości, że musimy zacząć od zmiany nawyków żywieniowych, ograniczenia liczby kalorii, wzbogacenia diety o produkty roślinne, rezygnacji z używek, ograniczenia soli i potraw smażonych.
Bardzo skuteczną metodą jest masaż na cellulit, pod warunkiem, że wykonujemy go codziennie, na przykład wcierając w ciało balsam po kąpieli. Raz w tygodniu można zrobić sobie domowy peeling z soli kuchennej lub zmielonej kawy. Bardzo ważny jest oczywiście ruch i wysiłek fizyczny, energiczny półgodzinny spacer i specjalne ćwiczenia (hula hop, przysiady, rozciąganie mięśni nóg i pośladków) to skuteczna broń i na cellulit, i na rozstępy.
Profesjonalne preparaty i zabiegi na cellulit
Walcząc o gładką i piękną skórę możemy także stosować profesjonalne kremy na cellulit przyczyniające się do redukcji skórki pomarańczowej i tkanki tłuszczowej, poprawiające jędrność i wzmacniające napięcie skóry i tkanki podskórnej. Na rynku dostępne są też suplementy diety – specjalne tabletki na cellulit zawierające między innymi ekstrakt z zielonej herbaty, guaranę, spirulinę, wyciąg z winogron czy z liści pokrzywy, czasami także biotynę, witaminę B1 i B2 i kwas hialuronowy.
W stanach bardziej zaawansowanych trzeba niekiedy sięgnąć po specjalistyczne zabiegi, takie jak endermologia, laseroterapia, mezoterapia, drenaż limfatyczny, ultradźwięki. Dużą popularnością cieszą się ostatnio bańki chińskie na cellulit, które wykorzystując podciśnienie poprawiają mikrokrążenie i rozbijają tkankę tłuszczową, wygładzają i ujędrniają skórę oraz usuwają toksyny z organizmu.
Oczyszczanie organizmu, redukcja cellulitu i wspomaganie odchudzania – poznaj Green Barley Plus
11 komentarzy
Moim zdaniem nie ma nic lepszego niż ćwiczenia, może nie takie forsowne, ale podstawa to systematyczność. Ja codziennie robię rano gimnastykę, a trzy razy w tygodniu chodzę na taniec. Ważna jest też dieta, ograniczenie węglowodanów, białego pieczywa i ziemniaków.
Mnie pomogły masaże, kilka zabiegów i po kłopocie. Dieta też pomaga, ale zawsze odżywiam się zdrowo więc nie wiem co to pomarańczowa skórka. Starannie dobieram też kosmetyki, wieczorem najlepsza jest oliwka lub krem specjalnie przeznaczone do cery skłonnej do cellulitu. Tabletek nie próbowałam bo nie potrzebuję.
Dieta to absolutna podstawa, bez tego nie ma szans na idealną skórę, zero kawy, słodyczy i innych używek, dużo warzyw, owoców i codzienny ruch, najlepiej na świeżym powietrzu. W pewnym wieku trzeba też uważać na zaburzenia hormonalne, a po czterdziestce są już normalne, dlatego tak dbam o siebie. Co do tabletek, to dlaczego nie, jak są skuteczne to na pewno pomogą.
U mnie skórka pojawiła się z nadwagą, kiedyś było mnie po prostu za dużo i nie mogłam się jej długo pozbyć. Ćwiczyłam, nawet na siłowni, brałam tabletki i niewiele to dawało. Dopiero jak skontaktowałam się z dietetyczką, to ułozyła mi dietę, która pomogła. Dodatkowo zaleciła masaże, które moge sama robić w domu i już jest trochę lepiej.
Spróbujcie tych peelingów, są mega dobre. U mnie zadziałały błyskawicznie, ale macie rację że bez wysiłku i aktywności ruchowej się nie obejdzie. W sieci można znaleźć mnóstwo zestawów ćwiczeń właśnie likwidujących cellulit, wystarczy tylko trochę poszukać. Jak nie wiecie co używać, to spytajcie się kosmetyczki, one o tym wiedzą wszystko i na pewno polecą jakiś dobry krem, tylko że ważny jest ich skład.
Kremy są super, sama znalazłam taki ze stuprocentowo naturalnym składem i używam cały czas. Najważniejsze jest rozpoznanie jaki rodzaj cellulitu macie, wodny i tłuszczowy i dopiero wtedy można odpowiednio reagować. Najgorszy jest tłuszczowy, sama miałam za dużo tłuszczyku, ale już się go pozbyłam i cellulitu też.