Strona główna Zdrowie Sprawdzone sposoby na kaszel w nocy u dziecka

Sprawdzone sposoby na kaszel w nocy u dziecka

by Redakcja bioway.pl
0 komentarzy

Nocny kaszel to częsty towarzysz infekcji dróg oddechowych u dzieci, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Przez ataki uporczywego kaszlu maluch ciągle się wybudza i ma problemy z ponownym zaśnięciem, z kolei rodzice przez chorobę pociechy i nieprzespane noce odczuwają ogromne zmęczenie w dzień. Brzmi znajomo? Sprawdź, jak złagodzić zarówno mokry, jak i suchy kaszel w nocy u swojego dziecka. Poznaj skuteczne metody, które mogą pomóc zdusić chorobę w zarodku i uniknąć wizyty u lekarza.

Nocny kaszel u dziecka – co warto wiedzieć?

Kaszel nie jest chorobą sam w sobie, a jedynie jej objawem. Jeśli więc pojawi się duszący kaszel u dziecka w nocy, który będzie utrzymywać się przez kilka dni, to można podejrzewać, że układ oddechowy został zajęty przez wirusy lub bakterie. Warto jednak w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że jeśli dziecko podczas snu kaszle, to wcale nie musi oznaczać nic złego. Nawet zdrowe dzieci mogą bowiem kasłać i to do kilkunasty razy na dobę. Naszą czujność powinien wzbudzić zwłaszcza szczekający kaszel i kaszel przewlekły, a także objawy towarzyszące jak ból gardła, chrypka, wysoka gorączka, katar czy wymioty. W przypadku ich zaobserwowania należy udać się do pediatry1.

Kaszel u dziecka w nocy – możliwe przyczyny

Nasilający się w nocy kaszel może być oznaką różnych chorób, jednak najczęściej idzie w parze z zapaleniem gardła. Zarówno przeziębienie, jak i ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. W przebiegu tych schorzeń pojawić się może kaszel suchy lub mokry2. Dość groźny u dzieci jest kaszel szczekający, wskazujący na zapalenie krtani. Przyczyną nocnego kaszlu mogą być też różne choroby przewlekłe, np. astma lub refluks żołądkowo-przełykowy. Kaszel w nocy u dziecka wywołać może ponadto alergia1.

Co najlepiej sprawdzi się na kaszel w nocy u dziecka?

Należy wyraźnie podkreślić, że kaszel to – ogólnie rzecz biorąc – pozytywny objaw, ponieważ oczyszcza drogi oddechowe ze śluzu i z zanieczyszczeń. Nie powinno się go zatem hamować za wszelką cenę. Leki przeciwkaszlowe mają ograniczone zastosowanie i podaje się je wyłącznie na kaszel suchy. W przypadku kaszlu mokrego należy dążyć do poprawy jego efektywności poprzez podawanie leków o wykrztuśnym działaniu. Produkty z tej grupy wspomagają odkrztuszanie zalegającej wydzieliny i jej usuwanie z dróg oddechowych. Co jednak ważne, syropów na kaszel produktywny nie powinno się podawać wieczorem, tuż przed snem, ponieważ mogą dodatkowo nasilić ataki kaszlu w nocy3.

Domowe sposoby na kaszel w nocy i inne męczące objawy

Wsparcie dla farmakoterapii stosowanej na suchy i duszący kaszel w nocy, podobnie zresztą, jak i męczący kaszel mokry, mogą stanowić domowe, naturalne metody. W leczeniu infekcji układu oddechowego sprawdzą się zwłaszcza takie sposoby jak4,5,6:

  • dbanie o odpowiednie nawodnienie – poprzez podawanie dużych ilości płynów (bardzo ważne jest, aby nawadniać dziecko przy gorączce!);
  • regularne oczyszczanie nosa przy katarze – wydaje się to oczywiste, ale mimo wszystko warto przypomnieć, że zabieg ten ogranicza spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła do dróg oddechowych, co z kolei może powodować nocne ataki kaszlu;
  • stosowanie inhalacji – zapewnią odpowiednie nawilżenie śluzówki, do ich przygotowania można wykorzystać sól fizjologiczną lub olejek eteryczny;
  • smarowanie klatki piersiowej dziecka maścią rozgrzewającą – wspomaga łagodzenie dolegliwości górnych dróg oddechowych;
  • nawilżanie powietrza w domu i regularne wietrzenie pomieszczeń – pomaga pozbyć się zarazków i zapobiega przesuszaniu błon śluzowych nosa.

Pamiętajmy, że jeśli leczenie domowe nie pomoże, konieczna jest konsultacja lekarska.

Bibliografia:

  1. Lange J., Kaszel u dziecka, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/75933,kaszel (dostęp: 2023.03.31.).
  2. Sawiec P., Mrukowicz J., Szenborn L., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.3 (dostęp: 2023.03.31.)).
  3. Doniec, Z., Mastalerz-Migas, A. “Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ”, Lekarz POZ, 2016, 4.
  4. Wiercińska M., Kaszel: kaszel mokry i suchy, sposoby na kaszel, kiedy zgłosić się do lekarza?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel (dostęp: 2023.03.31.)).
  5. Sałacki A.J., Kaszel, Medycyna po dyplomie, 2017 (witryna internetowa: https://podyplomie.pl/medycyna/27865,kaszel (dostęp: 2023.03.31.)).
  6. Doniec, Z., Mastalerz-Migas, A. “Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ”, Lekarz POZ, 2016, 4.

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie