Strona główna Trening Suplementy i odżywki – niezbędny zestaw dla amatora treningu siłowego

Suplementy i odżywki – niezbędny zestaw dla amatora treningu siłowego

by Piotr Kaczmarek
0 komentarzy

Intensywny trening niesie ze sobą konieczność uzupełniania ważnych składników odżywczych. Białka, węglowodany, elektrolity – bez odpowiednich ich ilości praca twoich mięśni mogłaby zostać zakłócona, przyrost masy nie byłby tak szybki, jakbyś tego oczekiwał, a regeneracja organizmu po wysiłku byłaby spowolniona. Chcesz tego uniknąć? Przeczytaj poniższy artykuł. Oto stosowany przeze mnie na co dzień zestaw suplementów i odżywek pomocnych przy wzmożonym treningu siłowym.

Odżywki białkowe

odżywka białkowa

Po odżywki białkowe sięga większość osób parających się treningiem siłowym, szczególnie na etapie budowania masy. Na ogół dostępne w formie sproszkowanej, spożywa się je w mieszaninie z wodą lub mlekiem. Suplementy na masę w postaci odżywek białkowych, przyspieszają regenerację organizmu po treningu, a także wspomagają procesy anaboliczne, a co za tym idzie, sprzyjają sprawniejszemu przyrostowi tkanki mięśniowej. W jednym z artykułów na temat diety na masę wspominałem o konieczności budowania jadłospisu w oparciu o produkty z dużą zawartością białka (chude mięso, ryby, nabiał). Odżywki białkowe dobrym uzupełnieniem diety redukcyjnej, szczególnie w przypadkach, gdy nie jesteśmy w stanie poprzez same pokarmy dostarczyć organizmowi odpowiednich ilości białek.

Po białko na masę możesz sięgać codziennie lub rzadziej, w zależności od twojego planu żywieniowego. Istnieje kilka rodzajów odżywek białkowych, ja osobiście najchętniej korzystam z białka serwatkowego w formie izolatu (WPI). Uważam tego typu preparaty za najlepsze odżywki na masę bardzo dobrze przyswajalne przez organizm i obfitują w niezbędne aminokwasy bcaa, które bardzo szybko asymilowane do krwiobiegu.

Kreatyna

kreatyna

Kreatyna to bodaj najpopularniejszy suplement na masę stosowany przez adeptów treningu siłowego. Jest to organiczny związek chemiczny występujący w mięśniach. Kreatyna jest odpowiedzialna za uwalnianie energii i pobudzanie syntezy białek w mięśniach. Stymuluje procesy anaboliczne i zapobiega katabolizmowi, przyczynia się do szybszego rozrostu masy mięśniowej, dodatkowo powoduje zwiększenie sprawności i mocy treningowej, poprawia procesy regeneracyjne organizmu. Według wielu opinii, najlepsza kreatyna dostępna na rynku to ta w formie monohydratu. Jenak istnieją także inne dobrze przyswajalne formy kreatyny, między innymi jabłczan i cytrynian. Co rusz na rynku suplementów pojawiają się także nowe odmiany kreatyny.

Produkty węglowodanowe

koktajle węglowodanowe

Węglowodany to nasze podstawowe źródło energii, co w przypadku sportów siłowych, nabiera szczególnego znaczenia. Intensywny trening na masę lub na rzeźbę wiąże się z wysokim zapotrzebowaniem na węglowodany, szczególnie w posiłkach okołotreningowych. Jeśli nie będziesz zapewniać organizmowi odpowiedniej ilości cukrów, zwłaszcza przed i po treningu, będziesz mieć mniej siły, twoje mięśnie będą pracować mniej wydajnie, a przyrost masy nie będzie tak efektywny, jak byś się tego spodziewał. Węglowodany możesz uzupełniać na różne sposoby: jedząc owoce, pijąc czyste soki owocowe, pijąc napoje izotoniczne lub spożywając suplementy diety w postaci specjalnych batonów i odżywek węglowodanowo-białkowych.

Suplementy na rzeźbę i na masę

Jeśli szukasz dodatkowego „wspomagacza” treningowego, zapraszam do lektury mojego rankingu suplementów. Znajdziesz w nim przetestowane przeze mnie, skuteczne i bezpieczne odżywki na rzeźbę i masę, dzięki którym będzie ci łatwiej pracować z dużymi obciążeniami i które usprawnią proces budowania mięśni.

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie