Synefryna to naturalny związek chemiczny występujący głównie w owocach pomarańczy gorzkiej (Citrus aurantium). Jej właściwości znane były już starożytnej medycynie chińskiej. Z uwagi na to, że mamy do czynienia z substancją pobudzającą proces termogenezy, synefryna jest częstym składnikiem suplementów diety wspomagających odchudzanie i budowę masy mięśniowej.
Spis Treści
Synefryna a efedryna
Synefryna jest związkiem organicznym zaliczanym, tak samo jak efedryna, do alkaloidów. Obie substancje mają też podobną strukturę chemiczną. Obie stymulują układ współczulny systemu nerwowego, wykazując działanie sympatykomimetyczne i powodując przyspieszenie pracy serca oraz wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Zasadnicza różnica między synefryną a efedryną polega jednak na sile oddziaływania.
Niebezpieczna, zakazana jako suplement diety, efedryna czy pseudoefedryna, bardzo mocno pobudza ośrodkowy układ nerwowy, prowadząc niekiedy do groźnych dla zdrowia, a nawet życia, konsekwencji. Ponadto jest to substancja silnie uzależniająca, w rezultacie jej zażywania tolerancja na działanie wzrasta i organizm domaga się coraz większych dawek. Efedryna jest bardzo często składnikiem leków na przeziębienie.
Natomiast synefryna, łagodniejszy zamiennik efedryny, nie pobudza organizmu gwałtownie, jej oddziaływanie można porównać do wpływu, jaki ma wypicie filiżanki kawy. Też dodaje energii, hamuje apetyt i przyspiesza metabolizm, ale nie uzależnia i nie przyczynia się do kołatania serca, gwałtownego wzrostu ciśnienia, nerwowości, duszności, drżenia rąk, bezsenności. Przy tym okazuje się skuteczna w walce z nadmierną otyłością, z tej racji wchodzi w skład wielu suplementów wspierających odchudzanie i budowę masy mięśniowej.
Przeczytaj, czy warto sięgnąć po Clenbuterol
Synefryna – działanie i zastosowanie
Ten bezpieczny odpowiednik efedryny wykazuje działanie podobne do działania kofeiny. Delikatnie pobudza, dodaje energii, poprawia samopoczucie i wydolność oddechową, sprawia, że krew krąży nieco szybciej. Z uwagi na tego rodzaju właściwości oraz fakt, że istotnie przyczynia się do rozszerzenia oskrzeli, synefryna znajduje zastosowanie w leczeniu przeziębienia, infekcji dróg oddechowych i ataków astmy.
Ważną dziedziną oddziaływań synefryny jest jej wpływ na odchudzanie i kształtowanie sportowej sylwetki. Przede wszystkim związek ten stymuluje lipolizę, czyli rozkład tłuszczów oraz termogenezę. Zwiększona lipoliza oznacza szybszy rozkład przyjmowanych w pokarmie tłuszczów i jednocześnie pomniejszanie już istniejących komórek tłuszczowych. Z kolei termogeneza polega na podniesieniu temperatury ciała i większej potliwości, co skutkuje spotęgowanym wydatkowaniem energii, a w konsekwencji spalaniem zgromadzonych przez organizm zapasów.
Ponadto synefryna znacząco tłumi nadmierny apetyt, hamując nagłe i niekontrolowane napady głodu. Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy ma również właściwości detoksykacyjne, co ma duże znaczenie w przypadku osób przeprowadzających kurację odchudzającą. Z kolei dla osób intensywnie ćwiczących fizycznie stanowi istotne wsparcie, jako że dodaje energii, zwiększa wydolność organizmu, minimalizuje uczucie zmęczenia.
Synefryna – efekty suplementacji
Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy, przyjmowany w zalecanych dawkach, jest bezpieczny, nie wywołuje bowiem gwałtownych skutków w postaci znacznie przyspieszonego bicia serca czy nagłego wzrostu ciśnienia, nie wspominając już o innych objawach towarzyszących braniu efedryny. Ten roślinny alkaloid działa łagodnie, stymulując jedynie naturalne procesy lipolizy i termogenezy.
W rezultacie przyspiesza metabolizm, oczyszcza organizm, wywołując uczucie sytości ogranicza apetyt i tłumi ataki głodu, sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej i budowaniu smukłej sylwetki oraz masy mięśniowej.
Jeśli zastosujemy suplementację synefryny razem ze zdrową dietą i regularnym treningiem, możemy liczyć na pozbycie się najbardziej zastarzałej tkanki tłuszczowej. Jednocześnie, na skutek pobudzającego działania, ta substancja przyczyni się do lepszego samopoczucia i dodatkowej porcji energii niezbędnej do aktywności fizycznej.
Synefryna – dawkowanie i środki ostrożności
Mimo iż zdecydowanie łagodniejsza od efedryny, synefryna wymaga jednak ścisłego stosowania się do zaleceń producenta. Jej dzienne spożycie powinno się mieścić w granicach od 2 do 10 mg, co odpowiada 200-600 mg ekstraktu z gorzkiej pomarańczy, jako że zawiera on także inne substancje, między innymi tyraminę i oktopaminę. Początkowo zaleca się przyjmowanie mniejszej dawki w celu sprawdzenia reakcji organizmu.
Na synefrynę muszą uważać osoby borykające się z chorobami serca oraz z nadciśnieniem. Ponadto od jej przyjmowania powinny powstrzymać się kobiety ciężarne i karmiące, jak również osoby cierpiące na migrenę, jaskrę, zażywające leki antydepresyjne i działające pobudzająco na układ nerwowy. Przy suplementacji ważne jest prawidłowe odżywianie, gdyż substancja ta może się przyczyniać do wypłukiwania ważnych składników odżywczych, takich jak magnez, potas czy wapń.
Synefryna – opinie konsumentów
I efedryna, i synefryna są termogenikami, czyli, popularnie mówiąc, spalaczami tłuszczu. Zdecydowanie korzystniej jest jednak przyjmować synefrynę, o czym świadczą również komentarze użytkowników zamieszczane w sieci. Większość opinii podkreśla znaczenie bezpieczeństwa dla zdrowia oraz to, że bardzo często gwałtowne chudnięcie, jakie może być rezultatem zażywania efedryny, oznacza zarazem gwałtowne przybranie na wadze po zakończeniu kuracji.
Tak więc, zamiast narażać się na poważne konsekwencje zdrowotne, lepiej spokojnie i systematycznie rozpocząć kurację redukcyjną z udziałem synefryny lub jakiegoś suplementu, w którego skład wchodzi wyciąg z gorzkiej pomarańczy. jednym z takich specyfików jest Fast Burn Extreme, nowoczesny, kompleksowy preparat, zawierający oprócz synefryny inne naturalne substancje, między innymi, pokrzywę indyjską, zieloną herbatę, pieprz turecki, garcinia cambogia. Jest w nim również kofeina, która potęguje działanie synefryny w kierunku spalania tłuszczu.
Fast Burn Extreme widocznie i szybko redukuje tkankę tłuszczową, a jednocześnie dostarcza energii, poprawia wydolność organizmu i pomaga w modelowaniu mięśni.
8 komentarzy
Przerabiałem i jedno i drugie, i efedrynę i synefrynę. Pierwsze mocniejsze, ale drugie też niczego sobie. Jednak sama synefryna nie daje takich efektów jak połączona z innymi substancjami. Chyba najlepsze i najbardziej populaarne połączenie to synefryna, kofeina, L-karnityna. Sam takie robiłem i byłem zadowolony z efektów jeśli chodzi o redukcję i rzeźbę.
Rzadko kiedy można spotkać synefrynę samodzielną. Zna ktoś jakieś dobre suple, żeby była w nich sama synefryna ewentualnie z jednym, dwoma innymi składnikami? Chciałbym sobie zestawić samodzielnie z innymi substancjami, dlatego potrzebuję każdej z osobna. Choć nie przeczę, te wieloskładnikowe też są bardzo spoko, próbowałem niejednego (np. Olimp Thermo speed extreme, Fast Burn extreme) i byłem zadowolony.
Ja nie natknąłem się nigdzie na czystą synefrynę, nawet w sumie nie interesowałem się takową, bo i tak najfajniej działa w różnych ciekawych zestawieniach. Co ci szkodzi testować dalej te wieloskładnikowe suple? Jest ich na rynku cała masa. A ewentualnie dodaj sobie coś jeszcze, coś czego w danym suplemencie nie ma.
Do Bacy z Tatr – w Thermo 3D oprócz synefryny są tylko 2 składniki – kofa i cayenne, jakby cię coś takiego interesowało. Ja tam jednak wolę jak jest więcej składników. Lepiej kopie, działają wszystkie substancje naraz, nie trzeba kupować 10 tylko 1 suplement, no i płacisz też tylko raz.
Dzięki Darecki, ten 3 składnikowy wygląda spoko, chyba przetestuję 😀 Ja też nie mam nic przeciwko wieloskładnikowym suplom, ale teraz akurat mam w głowie mieszankę autorską, przy czym mam już na stanie kilka substancji i szukam do tego właśnie czystej synefryny.
Kto chce zrobić skuteczną redukcję niech przede wszsytkim zastanowi się nad planem treningowym z prawdziwego zdarzenia. Mnie gościu z siłowni mega dobrze wyrzeźbiony poradził przeplatać siłownie z cardio. Tak też zrobiłem – 3 razy w tygodniu siłownia i 2 razy w tygodniu wieczorne biegi ulicami miasta. Jak na razie jestem zadowolony z efektów. Do tego oczywiście wspomagam się suplementami – spalacz plus dodatki. Na chwilę obecną biorę Fast Burn extreme, do tego nieco kreatynki, bcaa i tribullus terrestris. Sprawdza się taka kompilacja bardzo dobrze. Nie tylko tłuszcz się lepiej wypala, ale i mięśnie lepiej wyglądają i lepiej pracują.
Bierzecie jakieś witaminy w czasie cykli redukcyjnych?
Ja biore B Complex, oprócz tego witaminę C w mega dawce w dni treningowe. Aha, jeszcze z minerałów to magnez, potas, cynk.