Strona główna Zdrowie Telomery – wiek biologiczny i jego znaczenie dla naszego zdrowia

Telomery – wiek biologiczny i jego znaczenie dla naszego zdrowia

by Redakcja bioway.pl
0 komentarzy

Wiek biologiczny organizmu nie musi być tożsamy z metryką w naszych dokumentach. Dowiedz się, czym są telomery i jak oznaczyć ich długość, która świadczy o naszym wieku biologicznym. Sprawdź też, czy istnieje możliwość obniżenia wieku biologicznego poprzez wydłużenie telomerów.

Czym są telomery i co mówią o wieku biologicznym?

Telomery to odkryte w 1939 roku elementy znajdujące się na końcówkach chromosomów, których funkcją jest utrzymanie integralności i stabilności chromosomów. Telomery chronią chromosomy przed ewentualnymi uszkodzeniami, do jakich może dojść w czasie replikacji, m.in. przed zespoleniem końcówek i wymianą materiału genetycznego z innymi chromosomami. Dzięki temu chromosomy mają zapewnioną stabilność materiału genetycznego.

Telomery ulegają skróceniu przy każdym podziale komórki. Ich długość stanowi swego rodzaju wskaźnik „zużycia organizmu”..

Ważną rolę w kontekście długości telomerów odgrywa telomeraza, czyli enzym wydłużający telomery przed replikacją komórki. Aktywność telomerazy zmniejsza się z wiekiem i wpływa na starzenie się komórek.

Jak można wydłużyć telomery?

Telomery wraz z wiekiem ulegają skróceniu, jednak mogą się też wydłużać. Znaczenie ma aktywności telomerazy. Dobrą wiadomością jest to, że procesy starzenia się są determinowane genetycznie w niespełna 20%. Pozostałe czynniki wpływające na starzenie komórkowe wynikają z naszego trybu życia i czynników zewnętrznych. Należą do nich:

  • aktywność fizyczna;
  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała;
  • zdrowa, zbilansowana dieta;
  • unikanie używek, np. alkoholu i tytoniu;
  • odpowiednia ilość i jakość snu;
  • zanieczyszczenie środowiska, w którym żyjemy i pracujemy;
  • unikanie stresu psychicznego.

Prowadząc zdrowy i aktywny tryb życia, możemy wydłużać telomery, a co za tym idzie, obniżać swój wiek biologiczny i spowalniać procesy starzenia się organizmu. Tryb życia, dieta i wpływ środowiska są jednymi z najważniejszych czynników, które determinują długość naszego życia.

Badanie telomerów – jak sprawdzić wiek biologiczny?

Istnieje możliwość sprawdzenia, jak długie są telomery – wiek biologiczny odzwierciedlany jest właśnie przez długość końcówek naszych chromosomów.

  • Wiek biologiczny można oszacować, wypełniając testy i quizy dostępne w internecie. Odpowiedzi na pytania dotyczące diety trybu życia czy wpływu środowiska pozwolą oszacować i deklaratywnie określić wiek biologiczny. Nie jest to jednak metoda, która mogłaby udzielić precyzyjnej odpowiedzi.
  • Skuteczniejszym sposobem jest badanie genetyczne wieku biologicznego. Celem badania jest wyizolowanie genomowego DNA z próbki krwi. Badanie polega na ilościowej ocenie łańcuchowej reakcji polimerazy i oznaczeniu względnej średniej długości telomerów. Niezbędne jest do tego obliczenie wskaźnika T/S, określającego średnią długość telomerów do długości genu kontrolnego. Wyniki należy porównać z danymi populacyjnymi dla danego przedziału wiekowego.

Gdzie wykonać badanie telomerów?

Badanie długości telomerów można wykonać w ALAB laboratoria. Badanie przeznaczone jest dla wszystkich osób, które chcą poznać swój wiek biologiczny i wdrożyć zmiany w swoim trybie życia, aby przyczynić się do poprawy stanu zdrowia i potencjalnie obniżenia wieku biologicznego.

Badanie można zakupić online na stronie ALAB laboratoria. W celu oddania próbki materiału do analizy należy udać się do wybranego Punktu Pobrań. Na terenie całego kraju znajduje się ich ponad 600, co ułatwia dostęp do badań laboratoryjnych mieszkańcom różnych rejonów Polski.

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie