Gabinet trychologiczny lub tzw. klinika włosów to miejsce, do którego coraz częściej udają się osoby borykające się z chorobami skóry głowy oraz narzekające na nadwątlenie kondycji włosów. W jakich przypadłościach może pomóc ten specjalista i jak przebiega wizyta u trychologa?
Spis Treści
Kto to jest trycholog i czym się zajmuje?
Lekarze od włosów – tak potocznie mówi się o trychologach, których specjalizacja staje się ostatnio coraz popularniejsza. Trychologia to jedna z gałęzi dermatologii (mająca też związki z kosmetologią), której zadaniem jest diagnozowanie i leczenie różnego rodzaju przypadłości mających związek ze skórą głowy i włosami. Do lekarza trychologa możesz udać się cierpiąc na łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry głowy, atopowe zapalenie skóry głowy, łupież oraz inne choroby włosów, a także ich nadmierne przetłuszczanie, swędzenie skóry głowy, osłabienie włosów i uszkodzenie ich struktury. Jedną z najczęściej leczonych przez trychologów dolegliwości jest wypadanie włosów o różnych podłożach, w tym również łysienie (androgenowe, plackowate, żeńskie, etc.).
Jak wygląda badanie trychologiczne?
Pierwszym etapem wizyty w gabinecie trychologicznym jest dokładny wywiad z pacjentem, podczas którego lekarz zadaje pytania na temat przebytych chorób, prowadzonej diety, ogólnej kondycji zdrowotnej, stylu życia, ewentualnych zaburzeń na tle hormonalnym, przyjmowanych lekarstw, stosowanych preparatów do pielęgnacji włosów, etc. Podczas pierwszej wizyty analizowane są także wyniki morfologii pacjenta. Na podstawie rozmowy i wyników, trycholog może zlecić dodatkowe badania. Badanie trychologiczne polega na obejrzeniu cebulek włosowych pod mikroskopem oraz obserwacji skóry głowy i włosów w dużym zbliżeniu za pomocą trychoskopu. W niektórych przypadkach wykonywana jest także tzw. pierwiastkowa analiza włosa.
Leczenie u trychologa
Dobór metody leczenia uzależniony jest od typu schorzenia, jego natężenia i indywidualnego stanu pacjenta. W przypadku łojotokowego zapalenia skóry głowy i innych schorzeń na tle grzybiczym lub bakteryjnym często wprowadza się leczenie farmakologiczne w połączeniu z odpowiednio dobranymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Leczenie wypadania włosów może przebiegać w różny sposób, stosuje się między innymi: kuracje hormonalne, terapię finasterydem, mezoterapię skóry głowy, karboksyterapię, laseroterapię, naświetlania, nakłuwania dermarollerem, przeszczepy włosów, zagęszczanie włosów implantami (o tym zabiegu przeczytasz w następnym artykule).
W przypadku początkowej lub średnio zaawansowanej fazy łysienia androgenowego, wizyta u trychologa nie musi być koniecznością. Zanim udasz się do gabinetu, warto wypróbować domową kurację jednym z wiodących preparatów przeciwdziałających łysieniu.
Dowiedz się więcej o Profolanie, którego pozytywne działanie potwierdza większość stosujących go mężczyzn.