Strona główna Zdrowie Uporczywe chrapanie – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Uporczywe chrapanie – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

by Karolina Karo
0 komentarzy

Lekarze twierdzą, że ta uciążliwa przypadłość, obejmuje około 45% populacji, w zdecydowanej większości mężczyzn. Kobiety na ogół zaczynają chrapać po menopauzie. I chociaż w 60% przypadków chrapanie ma charakter fizjologiczny i nie jest zasadniczo niebezpieczne dla zdrowia, to jednak może skutkować zmęczeniem i osłabieniem, bólami głowy i problemami z koncentracją, wreszcie niedotleniem organizmu i zaburzeniami układu krążenia.

Chrapanie – przyczyny

Jest to najczęściej spotykana dolegliwość występująca w czasie snu, nie tyle choroba, co akustyczny przejaw utrudnienia przepływu powietrza przez gardło. Podczas snu następuje zwiotczenie mięśni i zwężenie cieśni gardła. Przeciskające się powietrze powoduje wibracje podniebienia miękkiego i języczka, niekiedy także nagłośni, migdałków czy bocznych partii gardła, co skutkuje powstawaniem dźwięków czasami osiągających głośność nawet 90 decybeli.

Chrapanie fizjologiczne może przybrać poważniejszy charakter i stać się niebezpieczne, jeśli towarzyszy mu tzw. obturacyjny bezdech trwający od 10 do nawet 60 sekund, co grozi poważnymi zaburzeniami funkcjonowania układu krążenia i może prowadzić do nieodwracalnych zmian, na przykład w postaci przerostu prawej komory serca. W większości przypadków mamy jednak do czynienia ze zwykłym chrapaniem, zjawiskiem nieprzyjemnym, ale nie specjalnie groźnym, chociaż niezmiernie uciążliwym dla otoczenia. Dlatego warto skorzystać z porady lekarza i sięgnąć po dostępne na rynku preparaty na chrapanie lub poddać się odpowiedniemu zabiegowi.

Chrapanie – leczenie

Można sobie zadać pytanie, czy w ogóle istnieje skuteczny lek na chrapanie? Otóż, w zdecydowanej większości przypadków, tak. Jeśli na przykład przyczyny chrapania mają charakter anatomiczny – skrzywiona przegroda nosowa, polipy, przerośnięte migdałki czy nieprawidłowa budowa podniebienia, przy pomocy nieskomplikowanego zabiegu chirurgicznego można rozwiązać ten problem.

Stosuje się także specjalne aparaty ortodontyczne zakładane na noc ust, przeciwdziałające zapadaniu się języka w kierunku krtani, a w przypadku bezdechu sennego maski obejmujące usta i nos, połączone ze sprężarką dostarczającą do płuc ciągły strumień powietrza pod ciśnieniem.

Na uwagę zasługują również szeroko dostępne specyfiki ograniczające lub likwidujące chrapanie. Są to na przykład rozmaite tabletki na chrapanie, w których skład wchodzą zazwyczaj silnie oddziałujące ekstrakty roślinne. Popularnością cieszą się też plastry na chrapanie. Naklejane na nos ułatwiają oddychanie, szczególnie w przypadku przekrwienia śluzówki nosa. Można też stosować środki do płukania ust i gardła lub krople do nosa, wreszcie, najwygodniejszy w aplikacji, specjalny spray na chrapanie.

Domowe sposoby na chrapanie

Co prawda całkowita likwidacja chrapania i to jeszcze w krótkim czasie jest bardzo trudna, niemniej jednak warto sięgnąć po naturalne metody, które na dłuższą metę mogą okazać się bardzo pomocne. Przede wszystkim palacze powinni zrezygnować z papierosów, jako że dym tytoniowy i nikotyna podrażnia górne drogi oddechowe i sprzyja w ten sposób chrapaniu. Bezpośrednio przed snem powinno się też zrezygnować z alkoholu, który powoduje wiotczenie mięśni gardła i języka.

zioła w misce

Pozytywną rolę odegra natomiast regularny wysiłek fizyczny, nie dość, że poprawia napięcie mięśni, to jeszcze pozwoli nam zrzucić nieco kilogramów, a właśnie nadwaga sprzyja chrapaniu.

Ponoć bardzo skuteczna jest stosowana w tym celu od bardzo dawna cebula, którą przekrojoną i posypaną solą kładziemy na noc w pobliżu głowy. Z kolei mieszanka soli z wodą i sodą oczyszczoną, zażywana w postaci inhalacji lub bezpośrednio do nosa, udrażnia zatkany nos i drogi oddechowe.

W internecie i aptekach znajdziemy też gotowe preparaty na chrapanie w postaci wieloskładnikowych kapsułek, których receptura oparta jest na ziołach, takich jak na przykład: mięta, melisa, eukaliptus, tymianek. Jednym z nich jest Snoran Plus stanowiący bogatą kompozycję wyselekcjonowanych roślin leczniczych przeciwdziałających chrapaniu.

Kup Snoran Plus z rabatem 20%

Więcej informacji o Snoran Plus: www.snoranplus.pl

Snoran Plus, kapsułki na chrapanie

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie