Strona główna Uroda Wcierki na wypadanie włosów, wcierki na porost włosów – porady i przepisy. Jak działają wcierki i jak je stosować?

Wcierki na wypadanie włosów, wcierki na porost włosów – porady i przepisy. Jak działają wcierki i jak je stosować?

by Karolina Karo
0 komentarzy

Wcierki na wypadanie włosów to coraz popularniejszy domowy zabieg wzmacniająco-rewitalizujący. Regularnie wykonywane wcierki pomogą nam nie tylko zahamować proces przerzedzania się fryzury, ale i przyspieszą wzrost włosów oraz spowodują pojawienie się nowych baby hair! Jak i z jakich składników robić wcierki, by przyniosły pożądane efekty? Jak często je stosować? Poznaj najlepsze sposoby na wcierki na wypadanie i porost włosów, które łatwo przygotujesz w swojej łazience.

Wcierki do włosów – dlaczego są skuteczne?

świeże zioła na talerzu

Wcierki są uznawane za jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów pielęgnacji włosów. W zależności od użytych składników, mogą mieć różne obszary działań. Najczęściej wcierki stosowane są w celu:

  • przeciwdziałania wypadaniu włosów,
  • wzmocnienia cebulek i mieszków włosowych,
  • stymulowania porostu włosów,
  • poprawy stanu skóry głowy (normują pracę gruczołów łojowych, oczyszczają, regenerują, nawilżają),
  • wzmocnienia koloru włosów.

Większość wcierek kompleksowo poprawia też kondycję włosów i dodaje im naturalnego blasku i witalności.

Domowe wcierki najczęściej przygotowywane są z naturalnych składników, które każdy z nas ma w swojej kuchni: ziół, przypraw korzennych, warzyw, owoców, olejów roślinnych, otrębów i płatków zbożowych, mielonych nasion. Częstym składnikiem wcierek są też substancje rozgrzewające i pobudzające mikrokrążenie w skórze (a tym samym nasilające działanie wcierki) takie jak kawa, ostra papryka, imbir.

Za efektywność i szybkość działania wcierek odpowiada przede wszystkim ich sposób aplikacji, a także dobór bogatych w substancje odżywcze składników. Podczas wcierek wykonywany jest jednocześnie masaż skóry głowy, który pobudza przepływ krwi i sprawia, że substancje zawarte w miksturze są lepiej wchłaniane przez komórki skóry głowy.

Zarówno sam masaż skóry, jak i użyte w miksturze składniki stymulują cebulki włosowe i sprzyjają szybszemu podziałowi komórek, przez co aktywizowany jest wzrost nowych włosków. Przy regularnym stosowaniu wcierek odżywimy cebulki, wzmocnimy włosy i ograniczymy ich wypadanie oraz polepszymy ich jakość na całej długości.

Jak często stosować wcierki na włosy i jak długo powinna trwać kuracja?

Podczas kuracji polegającej na stosowaniu wcierek składniki aktywne wnikają w głąb włosów, czyniąc je zdrowszymi wraz z każdym zabiegiem. Żeby uzyskać oczekiwane rezultaty powinniśmy stosować kurację odpowiednio długo – minimum miesiąc, a najlepiej 1,5 lub 2 miesiące. Po takiej kuracji, przed ewentualnym rozpoczęciem następnej, należy zrobić sobie minimum tydzień przerwy (a najlepiej kilka tygodni).

Wcierkę wykonujemy po każdym myciu głowy (jeśli myjemy włosy co około 2-3 dni) albo 2 razy w tygodniu (jeśli myjemy włosy codziennie).

Sprawdź witaminowe żelki na wzmocnienie, odżywienie i szybki porost włosów: Jelly Bear Hair

Jelly Bear Hair

Jakie są rodzaje wcierek do włosów? Jak nakładać wcierki do włosów?

Wcierki do włosów mają różną postać i mogą być aplikowane na rozmaite sposoby. Ponieważ stosowanie wcierek ma sens wtedy, gdy zabiegi przeprowadzane są regularnie i przez dłuższy czas, warto wybrać ten sposób aplikacji, który jest dla nas najbardziej wygodny, praktyczny i bezproblemowy. Inaczej możemy szybko się zniechęcić i zarzucić kurację.

Rodzaje wcierek

  • Wcierka w formie gęstej papki – mieszanka substancji gęstszych, oleistych (np. oliwa z oliwek, olejek do włosów, płynny miód) z rzadszymi, płynnymi (np. sok z cytryny, wywar ziołowy). Do takiej wcierki często aplikowane są też sproszkowane surowce (np. spirulina, guarana, zmielone nasiona).
  • Wcierka w formie pasty – bazę wcierki stanowią zblendowane lub roztarte warzywa lub owoce (np. awokado, jagody, burak, czarna rzepa, seler naciowy).
  • Wcierka w formie żelu – jej bazę stanowi substancja o konsystencji żelowej, np. żel aloesowy lub gęsty płyn powstały po zalaniu siemienia lnianego albo babki płesznik wodą (ziarenka po kontakcie z wodą wydzielają charakterystyczny śluz idealnie nadający się na bazę wcierki).
  • Wcierka w formie płynnej – jej bazę stanowi woda z dodatkiem esencjonalnych naparów ziołowych, świeżo wyciśnięty sok z warzyw albo gotowy hydrolat, woda kwiatowa, mgiełka lub tonik do włosów.

Jak nakładać wcierki do włosów?

  • Wcierki gęste, bezproblemowo trzymające się na włosach nakładamy na cały obszar skóry głowy i całą długość włosów przy użyciu dłoni.
  • Wcierki płynne przelewamy do butelki z atomizerem i rozpylamy na włosach. Skóra głowy również powinna być sowicie spryskana taką wcierką. Po rozpyleniu nie zapomnijmy o masażu skalpu.
  • Wcierki płynne i żelowe (stosunkowo rzadkie) możemy też zaaplikować bezpośrednio na skórę głowy za pomocą strzykawki.

Wcierki stosujemy na czyste włosy. Nadmiar sebum oraz resztki środków do stylizacji mogłyby zakłócić wchłanianie w skórę głowy i włosy substancji czynnych z wcierki. Po upłynięciu 20-30 minut bardzo dokładnie płuczemy włosy albo myjemy delikatnym szamponem.

Przeczytaj także: Olejki na włosy

Wcierki na osłabione, wolno rosnące i wypadające włosy – 3 sprawdzone przepisy

zioła w moździerzu

Wcierka ze skrzypu polnego, pokrzywy, nagietka i mięty pieprzowej

Najpierw należy przygotować napar ziołowy: skrzyp polny, pokrzywę, nagietek lekarski i miętę pieprzową w ilości po 1 łyżce stołowej zalewamy wrzątkiem (100 ml). Parzymy kilkanaście minut, przecedzamy i studzimy. Do naparu dodajemy łyżeczkę sproszkowanego imbiru i kurkumy. Dodajemy też łyżeczkę wybranego olejku do włosów. Po wymieszaniu wlewamy miksturę do butelki z atomizerem. Rozpylamy na włosach i wcieramy lekko w skórę głowy. Po 30 minutach zmywamy.

Wcierka z kawy i olejku jojoba na gęste, lśniące, witalne włosy i nowe baby hair

1,5 łyżeczki mielonej kozieradki mieszamy z zaparzoną mocną kawą (50 ml) i 1 łyżeczką olejku jojoba. Tak przygotowaną miksturę wcieramy w skórę głowy i włosy. Zmywamy za 20 minut.

Wcierka z czarnej rzepy na silne cebulki i mocne, odporne włosy

Czarną rzepę ścieramy na tarce na małych oczkach. Przeciskamy przez gazę i wyciskamy sok. Uzyskany sok wlewamy do strzykawki i aplikujemy na skórę głowy. Lekko wcieramy. Po 25 minutach myjemy włosy.

Przeczytaj także: Witaminy na włosy

Kontrowersyjne, ale skuteczne wcierki na wypadanie włosów

ręcznik i olejki kosmetyczne

Niektóre domowe sposoby na wypadanie włosów mogą zaskakiwać, a nawet odstraszać. Należą do nich naturalne wcierki na porost włosów wykonane z warzyw charakteryzujących się bardzo intensywnym zapachem. Choć wzbudzają nieco kontrowersji (nie każdy zdecyduje się na nakładanie cebuli na głowę), należą do bardzo efektywnych metod walki z osłabionymi włosami. Jeśli nie mamy problemu z ostrymi aromatami, niewątpliwie warto je przetestować.

Lecznicza wcierka na wypadanie włosów z cebuli

Cebula obfituje w siarkę – pierwiastek uczestniczący w syntezie białek, które stanowią budulec włosów. Oprócz siarki, w cebuli znajdziemy dużo witaminy C i A, witaminy z grupy B, cynk, selen, żelazo, fosfor, wapń, potas. Wcierki z cebuli pobudzają krążenie krwi w obrębie skóry głowy, przez co zawarte w niej składniki aktywne łatwiej trafiają do mieszków i cebulek włosowych.

Cebulę obieramy i ścieramy na tarce. Przeciskamy dokładnie przez gazę lub ściereczkę, a pozyskany sok wcieramy w skórę głowy. Myjemy głowę po ok. 30 minutach.

Wzmacniająca, hamująca proces wypadania włosów wcierka z czosnku

Czosnek nie ma sobie równych pod względem naturalnej mocy uzdrawiania. Jeśli walczymy z wypadaniem włosów i jeśli nie przeszkadza nam intensywny aromat tego nietuzinkowego warzywa, warto od czasu do czasu zrobić sobie wcierkę z czosnku, która doda włosom przysłowiowej „krzepy”. Wcierając czosnek w skórę głowy, nasila się przepływ krwi, a wszystkie obecne w nim wartościowe składniki, takie jak: siarka, aminokwasy, witamina C, witaminy z grupy B, żelazo, magnez, cynk, łatwiej przenikają do cebulek i mieszków włosowych.

Wzmacniającą wcierkę z czosnku przygotujemy, blendując czosnek na masę lub przeciskając go przez praskę, a następnie łącząc z odrobiną oliwy. Wcieramy papkę w skórę głowy i czekamy ok. 30 minut, po czym myjemy włosy łagodnym szamponem.

Rewitalizująca, stymulująca porost wcierka do włosów z chrzanu

Wcierka z chrzanu działa analogicznie jak wcierki z cebuli i czosnku – pobudza krążenie krwi, powoduje szybszy porost włosów, wzmacnia i odżywia cebulki i korzenie włosowe, zaopatrując je w drogocenne składniki, takie jak: witamina A, E, C, witaminy z grupy B, siarka, wapń, fosfor, cynk, magnez, potas, żelazo.

Świeży korzeń chrzanu należy zetrzeć na tarce, po czym wetrzeć w skórę głowy, odczekać ok. 30 minut, spłukać i umyć głowę.

Wcierki z tych trzech ostrych, intensywnie pachnących warzyw mają bogatą moc uzdrawiania wypadających, cienkich, rzadkich i osłabionych włosów oraz pobudzania ich do szybszego wzrostu. U osób o wrażliwej skórze głowy mogą jednak wywoływać uczulenie.

Jeśli zauważymy u siebie reakcję alergiczną, lepiej sięgnąć po inne (łagodniejsze) domowe sposoby na wypadanie włosów, na przykład po aloes lub gotowe preparaty do wcierek.

Poznaj multi-składnikowy preparat odbudowujący i przyspieszający wzrost włosów: Locerin

Locerin

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie