Strona główna Zdrowie Wierzbownica drobnokwiatowa – właściwości i zastosowanie. Skuteczne wsparcie w męskich problemach i nie tylko!

Wierzbownica drobnokwiatowa – właściwości i zastosowanie. Skuteczne wsparcie w męskich problemach i nie tylko!

by Karolina Karo
0 komentarzy

W XIX wieku wierzbownica drobnokwiatowa była remedium na czerwonkę bakteryjną, gdyż skutecznie niwelowała jej dotkliwe objawy, takie jak krwawa biegunka, ostre skurcze brzucha, nudności i wymioty. Jednak szybko doceniono również inne jej walory. Dziś wierzbownica drobnokwiatowa to przede wszystkim jedno z najskuteczniejszych ziół zwalczających dolegliwości dróg moczowych i wspomagających zdrowie prostaty. Doceniana w typowo męskich przypadłościach wierzbownica drobnokwiatowa ma także wiele innych zastosowań. Jej właściwości lecznicze wynikają m.in. z wysokiej aktywności substancji garbnikowych takich jak oenoteina A i oenoteina B. Dlaczego warto sięgnąć po wierzbownicę drobnokwiatową na prostatę i problemy z oddawaniem moczu? Kiedy jeszcze może być pomocna? Jak ją stosować?

Wierzbownica drobnokwiatowa – charakterystyka. Mało znane zioło o niezwykłym spektrum działań

Liczne korzyści dla zdrowia może przynieść regularne stosowanie wierzbownicy drobnokwiatowej. Posiada wiele cennych fitozwiązków wzmacniających organizm, doskonale działa także na skórę. Dla panów cierpiących na łagodny przerost gruczołu krokowego i dla wszystkich osób borykających się z problemami ze strony układu moczowo-płciowego, wierzbownica może stanowić złotą receptę na uporczywe objawy.

Mimo niezaprzeczalnych zalet wierzbownica jest ziołem stosunkowo mało popularnym, co z pewnością wynika z faktu, że została dość późno odkryta i była rzadziej opisywana niż inne zioła. Jedne z pierwszych informacji o wierzbownicy pochodzą z 1880 roku. Być może nie ma bogatej tradycji sięgającej czasów starożytności, jak niektóre rośliny lecznicze, ale zdecydowanie warto przyjrzeć jej się bliżej.

Wierzbownica drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum Schreb.) zliczana jest do rodziny wiesiołkowatych. Dorasta do 80 cm, łodyga jest wzniesiona i rozgałęziona w górnej partii. Liście są wąskie, lancetowate, a kwiaty są drobne i wyrastają pojedynczo w kątach liści. Płatki kwiatów są liliowe lub fioletowe, sercowato wcięte. Roślina kwitnie od czerwca do września.

Wierzbownica występuje w wielu miejscach strefy umiarkowanej. Jest bardzo często spotykana zarówno w Polsce i innych krajach Europy. Rośnie także w Azji, Ameryce Północnej i Afryce. W większości obszarów, na których występuje, uznawana jest za gatunek pospolity. Główne siedliska wierzbownicy drobnokwiatowej to nieużytki, tereny dzikie, leśne polany, wrzosowiska, łąki, tereny podmokłe. Niekiedy bywa uprawiana jako roślina dekoracyjna w przydomowych ogrodach.

Wierzbownica, choć jest niszową rośliną leczniczą, odgrywała ważną rolę w medycynie ludowej. Nasze babki i prababki wykorzystywały ją na problemy z jelitami, dolegliwości kobiece, łuszczycę, rany, pokrzywkę, zapalenie pęcherza moczowego. Surowcem leczniczym wierzbownicy drobnokwiatowej jest ziele, czyli cała naziemna część rośliny zbierana w okresie kwitnienia.

Wierzbownica drobnokwiatowa – skład

wierzbownica drobnokwiatowa

Wierzbownica drobnokwiatowa zawiera wiele składników czynnych, w tym oenoteinę A i oenoteinę B (są to substancje garbnikowe, pochodne kwasu elagowego), a także glikozydy flawonolowe, kwasy fenolowe i sterole roślinne.

Dzięki tym i innym elementom uczestniczy w wielu procesach fizjologicznych, korzystnie wpływając na organizm i redukując wiele nieprawidłowości. Działanie wierzbownicy w ustroju jest bardzo szerokie, od stabilizowania gospodarki hormonalnej, poprzez regulowanie metabolizmu tłuszczów, po hamowanie procesów zapalnych i wzrostu bakterii oraz odtruwanie z toksyn.

Główne składniki aktywne wierzbownicy drobnokwiatowej to:

  • garbniki (w tym oenoteina A i B),
  • flawonoidy (kwercetyna, izokwercetyna, hiperozyd, afzelina, mirycetyna, kemferol),
  • glikozydy fenolowe,
  • elagitaniny,
  • kwasy fenolowe (galusowy, elagowy, ferulowy, chlorogenowy, kawowy, cynamonowy),
  • fitosterole (w tym β-sitosterole i kwas kapronowy),
  • kwasy tłuszczowe (linolenowy, palmitynowy, stearynowy, arachidowy).

Wierzbownica drobnokwiatowa – właściwości prozdrowotne

Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej, dzięki wysokiej zawartości substancji garbnikowych, wykazuje silne właściwości ściągające, przez co pozwala na szybszą regenerację uszkodzonych tkanek. Również dzięki garbnikom, a także flawonoidom i kwasom fenolowym, wierzbownica wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe, przez co przyspiesza zwalczanie rozmaitych infekcji. Wiele substancji aktywnych obecnych we wierzbownicy przyczynia się ponadto do równoważenia poziomu cholesterolu i cukru w organizmie.

Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej posiada właściwości antyoksydacyjne, dzięki którym roślina pomaga chronić komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym. To z kolei wpływa na zmniejszenie prawdopodobieństwa chorób cywilizacyjnych i wolniejsze starzenie się organizmu.

Dobroczynne właściwości wierzbownicy:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe,
  • moczopędne (i wspomagające prawidłowy przepływ moczu),
  • wspierające gruczoł krokowy,
  • regenerujące,
  • tonizujące,
  • ściągające,
  • przeciwłojotokowe,
  • hamujące łysienie androgenowe,
  • przeciwcukrzycowe,
  • antycholesterolowe,
  • przeciwbiegunkowe,
  • przeciwkrwotoczne,
  • antyoksydacyjne,
  • antynowotworowe,
  • immunostymulujące,
  • oczyszczające i detoksykujące.

Wierzbownica drobnokwiatowa – działanie na prostatę i układ moczowy. Czyli roślinny sposób na „męskie problemy”

wierzbownica drobnokwiatowa na prostatę

Wierzbownica znajduje się w ścisłej czołówce ziół wspomagających funkcjonowanie prostaty (inaczej gruczołu krokowego lub stercza) i układu moczowego. Działa intensywnie i wielokierunkowo, przez co wyróżnia się dużą skutecznością.

Z problemami z prostatą i oddawaniem moczu zmaga się duża liczba mężczyzn. Najczęstszą dolegliwością ze strony prostaty jest tzw. łagodny przerost prostaty. W wyniku wahań poziomu hormonów (w tym głównie w wyniku spadku poziomu testosteronu przy jednoczesnym braku spadku poziomu estrogenu) dochodzi do rozrostu prawidłowych komórek gruczołu krokowego. W rezultacie cały gruczoł zwiększa swą objętość, a to z kolei skutkuje nadmiernym naporem na pęcherz moczowy i drogi moczowe.

W efekcie nacisku powiększonej prostaty na drogi moczowe pojawia się szereg objawów, takich jak:

  • duże parcie na pęcherz i zwiększenie częstotliwości oddawania moczu,
  • przerywany strumień moczu,
  • osłabiony strumień moczu,
  • dłuższy czas oddawania moczu,
  • problemy z zainicjowaniem oddawania moczu,
  • problemy z całkowitym opróżnianiem pęcherza,
  • częste wstawanie do toalety w nocy,
  • nietrzymanie moczu.

Wymienione objawy przerostu prostaty na ogół są niezwykle uporczywe i negatywnie odbijają się na samopoczuciu i jakości życia. Dlaczego kluczowe jest ich systematyczne łagodzenie, na przykład za pomocą ziół takich jak wierzbownica drobnokwiatowa.

Ziele wierzbownicy skutecznie zwalcza dokuczliwe objawy łagodnego rozrostu stercza poprzez:

  • zwiększenie produkcji moczu,
  • poprawę pracy mięśni w obrębie układu moczowego (redukcję zjawiska nietrzymania moczu),
  • nasilenie przepływu moczu i usprawnienie procesu opróżniania pęcherza,
  • poprawę pracy dróg moczowych i wspomaganie funkcjonowania prostaty,
  • regulowanie gospodarki hormonalnej, niwelowanie rozrostu prostaty,
  • redukcję stanów zapalnych i dolegliwości bólowych w obrębie prostaty i układu moczowego.

Wierzbownicę drobnokwiatową, dla szybszych i intensywniejszych efektów, warto stosować pod postacią gotowych preparatów zawierających skoncentrowane ekstrakty z ziela wierzbownicy.

Aby poprawić przepływ moczu oraz zmniejszyć częstotliwość oddawania moczu u mężczyzn, rekomendowane są także inne ziołowe składniki, takie jak: wyciąg z palmy sabałowej, wyciąg z pestek dyni, wyciąg z granatu, pokrzywa.

Zestaw silnych składników ziołowych wspomagających prostatę i przynoszących ulgę w problemach z oddawaniem moczu znaleźć można w preparacie Prostan Plus.

Wierzbownica drobnokwiatowa a łysienie androgenowe

Picie naparów z ziela wierzbownicy lub suplementacja preparatów z wierzbownicą jest polecana przy problemie łysienia androgenowego.

Roślina hamuje aktywność enzymu 5-alfa-reduktazy, który uczestniczy w procesie syntezy androgenów. Pomaga też blokować aktywność enzymu o nazwie aromataza (5-AR). Dzięki tym właściwościom przeciwdziała przemianie testosteronu w dihydrotestosteron (DHT), co z kolei wpływa na ograniczenie łysienia androgenowego.

Wierzbownica drobnokwiatowa na stawy

Dolegliwości stawowe, związane z przeciążeniem stawów, zmianami zwyrodnieniowymi lub przebytymi urazami, to coraz częstszy problem zdrowotny. Oprócz odciążenia nadwątlonego stawu i robienia ćwiczeń wzmacniających stawy, zalecane jest stosowanie odpowiednich produktów roślinnych mających dobroczynny wpływ na stawy. Jednym z nich jest omawiana wierzbownica drobnokwiatowa.

Wierzbownica wykazuje antyoksydacyjne, przez co ochrania komórki struktur stawowych przed uszkodzeniami. Pomaga też w utrzymaniu ruchomości i elastyczności stawów na dobrym poziomie. Niweluje ponadto stany zapalne i bóle w obrębie stawów.

Wierzbownica drobnokwiatowa na trądzik i inne mankamenty skóry

Wierzbownica drobnokwiatowa sprawdzi się w przypadku wielu dolegliwości skórnych, zarówno na tle hormonalnym (jak np. trądzik), jak również łojotokowym, wirusowym, grzybiczym, bakteryjnym.

Stosowana do płukanek lub do przemywania skóry i błon śluzowych wierzbownica przyspiesza procesy gojenia, chroni i koi skórę, a jednocześnie odkaża i oczyszcza. Zmniejsza częstotliwość występowania wyprysków, tonizuje skórę, łagodzi podrażnienia, reguluje wydzielanie sebum. Zmniejsza obrzęki, ogranicza świąd i zaczerwienienia, regeneruje skórę.

Wierzbownica drobnokwiatowa – stosowanie. Kiedy przyjmować, jak dawkować?

Wierzbownica drobnokwiatowa to roślinny patent na wiele dokuczliwych, przewlekłych i nawracających dolegliwości. Sprawdza się także przy obniżonej odporności, wysokim poziomie cholesterolu i kłopotach z układem krążenia oraz przy typowo męskich problemach.

Kiedy warto skorzystać z dobrodziejstw wierzbownicy kwiatowej:

  • przy łagodnym przeroście prostaty,
  • przy zapaleniu pęcherza lub cewki moczowej,
  • przy nietrzymaniu moczu,
  • przy trudnościach z oddawaniem moczu i pełnym opróżnieniem pęcherza,
  • w przeziębieniach i grypie,
  • w nawracających infekcjach,
  • przy trądziku, łojotoku i innych problemach skórnych,
  • w łysieniu,
  • w dolegliwościach przebiegających z silnym stanem zapalnym,
  • w zaburzeniach poziomu hormonów (głównie przy nadmiarze androgenów),
  • w przypadku migren, nerwobóli, bólu stawów,
  • w przypadku kumulacji toksyn w organizmie.

Wierzbownicę można spożywać pod postacią naparów ziołowych, które przyrządza się poprzez zalanie 2 łyżeczek suszonego ziela szklanką wrzątku. Taki napar należy parzyć pod przykryciem 10 minut. Pijemy 2 razy dziennie. Jeśli nie lubimy pić ziół, mamy do dyspozycji całą gamę suplementów diety z wierzbownicą.

Suplementy diety z wierzbownicą drobnokwiatową

W aptekach i internecie dostępne są liczne gotowe preparaty zawierające wyciągi z ziela wierzbownicy drobnokwiatowej. Są to na ogół specyfiki wspomagające zdrowie gruczołu krokowego, niwelujące dolegliwości stawowe i zwalczające dolegliwości ze strony dróg moczowych.

Wierzbownica drobnokwiatowa bywa często łączona z innymi składnikami o pokrewnym działaniu. Takie wieloelementowe suplementy na ogół mogą pochwalić się wysoką skutecznością. W przypadku problemów z prostatą warto zwrócić uwagę na wieloskładnikowy preparat Prostoxalen zawierający bogaty kompleks ekstraktów wspomagających zdrowie układu moczowego i prostaty.

Wierzbownica drobnokwiatowa – przeciwwskazania

Ze stosowania wierzbownicy drobnokwiatowej powinny zrezygnować osoby mające alergię na tę roślinę. Inne przeciwwskazania to ciąża i okres karmienia piersią.

Wierzbownica drobnokwiatowa – skutki uboczne

Choć wierzbownica drobnokwiatowa jest ziołem, nie można stosować jej bez umiaru. Należy trzymać się dawek rekomendowanych przez producenta produktu ziołowego lub suplementu diety z wierzbownicą. Nie należy przekraczać zalecanej porcji produktu do spożycia w ciągu dnia.

Jak każdy środek ziołowy, wierzbownica może wywoływać skutki uboczne. W przypadku kobiet możliwa jest lekka zmiana cyklu menstruacyjnego, ponieważ roślina ta wykazuje wpływ na gospodarkę hormonalną. Przy stosowaniu zioła w nadmiarze mogą wystąpić bóle głowy, bóle brzucha, reakcje skórne.

Sprawdź ziołową receptę na dolegliwości ze strony układu moczowego: Pietruszka – właściwości prozdrowotne

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie