Strona główna Uroda Witaminy na włosy – wzmocnij włosy i kompleksowo popraw ich kondycję dzięki następującym składnikom odżywczym!

Witaminy na włosy – wzmocnij włosy i kompleksowo popraw ich kondycję dzięki następującym składnikom odżywczym!

by Karolina Karo
10 komentarzy

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021

Istnieje pokaźna paleta składników odżywczych (w tym witamin i minerałów) mających ogromny wpływ na siłę i jakość włosów. Opieranie jadłospisu na śmieciowych, wysoko przetworzonych, ubogich w te składniki produktach, często jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za pogorszenie kondycji naszej fryzury, przedwczesne siwienie czy nadmierne wypadanie włosów.

Podstawą każdej kuracji wzmacniającej i rewitalizującej włosy powinno być zatem wprowadzenie zdrowej diety, bogatej w potrzebne włosom do prawidłowego wzrostu elementy. Oto witaminy na włosy oraz szereg innych składników, których systematyczne uzupełnianie może znacząco wpłynąć na polepszenie kondycji włosów!

Dlaczego włosy ulegają osłabieniu?

Jest wiele czynników mających mających wpływ na kondycję włosów. Ich osłabienie, a w konsekwencji wypadanie, może być rezultatem zarówno chorób ogólnoustrojowych czy chorób skóry, jak i wyczerpania organizmu na przykład w wyniku ciąży i porodu, wreszcie zażywania niektórych leków.

Nie ulega też wątpliwości, że negatywny wpływ na stan owłosienia mają rozmaite zabiegi upiększające w postaci farbowania, trwałej ondulacji, częstego używania lokówek, prostownic i suszarek, a nawet zbyt mocnego szczotkowania.

Jednak bodaj najczęstszą przyczyną osłabienia i wypadania jest nieprawidłowa dieta, uboga przede wszystkim w witaminy i minerały, niezbędne dla utrzymania pięknej i zdrowej fryzury.

Witaminy na włosy – w jakiej formie przyjmować? Dieta? A może suplementy?

Jeśli chcemy odżywić i zregenerować włosy oraz uchronić je przed wypadaniem, powinniśmy przede wszystkim zadbać o ich kompleksową witaminizację i mineralizację.

Możemy to zrobić na dwa sposoby – albo dostarczając odpowiednie ilości witamin i minerałów w pożywieniu, albo korzystając z gotowych suplementów diety na włosy (przykładem jest tutaj wieloskładnikowy preparat na łysienie dla mężczyzn Profolan i multi-witaminowy preparat wzmacniający włosy w formie owocowych żelek Jelly Bear Hair).

Jednak najlepszym i najefektywniejszym rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch sposobów. Nie strońmy zatem od warzyw, owoców, ziaren i innych zdrowych produktów, a jednocześnie codziennie zażywajmy dobrej jakości preparaty na włosy.

Witaminy na włosy – ważne substancje odżywcze odpowiedzialne za zdrowie włosów

warzywa i owoce

Witamina A

Witamina A (beta karoten) ma niezwykle istotny wpływ na kondycję włosów, podobnie zresztą jak na kondycję skóry i paznokci. Odpowiada za prawidłowy wzrost komórek włosowych i stoi na straży prawidłowości procesów metabolicznych zachodzących w obrębie cebulek i włosów. Dzięki witaminie A nasze włosy są mocne, silne, zdrowe, gęste i odpowiednio szybko rosną.

Najlepsze źródła witaminy A w pożywieniu to: marchew, zielone warzywa, papryka, pomidory, morele, śliwki, dynia, tłuste mleko, tłuste sery, wątróbka, jaja, tłuste ryby.

Witamina E

Witamina E (zwana witaminą młodości) należy do rodziny przeciwutleniaczy. Chroni błony komórkowe, pomaga hamować procesy starzenia się komórek naszego organizmu (również komórek włosów!), pomaga w transporcie składników odżywczych do cebulek, wspiera procesy regeneracji mieszków włosowych, wpływa na poprawę wyglądu i siły włosów.

Duże pokłady witaminy E znajdziemy w: nasionach, pestkach i kiełkach, orzechach, migdałach, olejach roślinnych, oliwie, produktach z pełnego ziarna, wątróbce, mleku, jajach, owocu awokado, a także w natce pietruszki, papryce, sałacie, brukselce, szpinaku.

Biotyna

Biotyna zwana jest także witaminą H lub B7. Jest to bardzo ważna dla nas witamina, jeśli naszym celem jest wzmocnienie, zahamowanie wypadania i przyspieszenie wzrostu włosów. Dzięki biotynie do macierzy włosowych docierają odpowiednie ilości drogocennej siarki, a im więcej siarki, tym mocniejsze, gęstsze, grubsze włosy. Ponadto składnik ten reguluje procesy metaboliczne i pobudza proces przyrostu włosów.

Zasobne w biotynę są takie produkty jak: mleko, jaja, ryby, wątróbka, mięso, orzechy, warzywa, owoce, otręby i płatki zbożowe.

Witamina C

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, to substancja o wielostronnym, nie do przecenienia, korzystnym wpływie na organizm. To nie tylko jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, ale także element uczestniczący w całym szeregu procesów życiowych, między innymi w funkcjonowaniu układu krwionośnego, przyswajaniu żelaza czy syntezie kolagenu i kwasu hialuronowego.

Dzięki swoim właściwościom witamina C znakomicie oczyszcza i nawilża włosy, nadaje im blask i wydłuża żywotność koloru, zapobiega rozdwajaniu końcówek i nadmiernej utracie włosów.

Duże ilości zawiera czarna porzeczka, dzika róża, papryka, natka pietruszki, brokuł, brukselka, owoce cytrusowe oraz inne owoce i warzywa.

Witamina D3

Witamina D3 to równie ważny składnik odżywczy niezbędny dla zdrowia, co więcej, mający istotny wpływ na prawidłowy wzrost i dobrą kondycję włosów.

Tymczasem według szacunków, aż 80% osób mających problemy z włosami, wykazuje niedobory tej substancji w organizmie. Witamina D3 stymuluje zaś działanie mieszków włosowych, regulując cykl wzrostu włosa, zapobiega nadmiernej utracie włosów, ich osłabieniu i niekorzystnym zmianom w strukturze, takim jak suchość, matowość, łamliwość.

Naturalnym źródłem jest oczywiście słońce, ale witaminy D dostarczają też tłuste ryby morskie, żółtka jaj, grzyby.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B mają ogromne znaczenie dla całego organizmu, w tym dla kondycji naszej fryzury, występują przede wszystkim w produktach zbożowych, zielonych i strączkowych warzywach, orzechach, mięsie, rybach.

Nie tylko blokują wypadanie włosów, ale również pobudzają wzrost nowych, a niektóre z witamin z grupy B przyczyniają się dodatkowo do zachowania żywotności koloru i ładnego połysku. I tak:

  • ryboflawina, czyli witamina B2, zapobiega wypadaniu włosów,
  • kwas pantotenowy, czyli witamina B5, sprzyja regeneracji, opóźnia siwienie i łysienie, łagodzi stany zapalne skóry,
  • pirydoksyna, czyli witamina B6, pełni istotną funkcję w procesie wzrostu włosa, pomaga również zachować kolor,
  • kwas foliowy, czyli witamina B9, odgrywa podobną rolę, stymuluje mianowicie wzrost włosów i zapobiega ich siwieniu,
  • witamina B10, nazywana „witaminą w witaminie”, ma wpływ na zachowanie koloru i gęstość włosów, chroni przed ich wypadaniem,
  • podobnie witamina B12, która dodatkowo wzmacnia włosy i reguluje poziom ich natłuszczenia.

Minerały na włosy – niesamowita siła biopierwiastków

orzechy włoskie

Cynk

To niesłychanie ważny minerał, ponieważ odgrywa znaczącą rolę w tworzeniu keratyny, czyli podstawowego elementu budulcowego włosa, a jego niedobór może powodować występowanie rozmaitych chorób skórnych oraz wypadanie włosów. Ponadto cynk jest silnym przeciwutleniaczem, a poprzez stymulację pracy grasicy, istotnie wpływa na odporność cebulki i łodygi włosa. Duże ilości cynku znajdują się w kakao, pestkach dyni, migdałach.

Jod

Oprócz tego, że jod reguluje funkcjonowanie gruczołów potowych i odżywia mieszki włosowe, ma wpływ na prawidłowy proces wzrostu. Odpowiada też za sprężystość, elastyczność i połysk włosów. A ponieważ jego niedobór zakłóca pracę tarczycy, odbija się to również na kondycji włosów, jako że zależy ona od właściwego poziomu hormonów w organizmie. Najobfitszym źródłem jodu są morskie ryby i owoce morza.

Żelazo

Pierwiastek ten pełni ważną funkcję w prawidłowym podziale komórek, co bezpośrednio przekłada się na ogólny stan całego organizmu, w tym zdrowie włosów. W przypadku niedoborów żelaza włosy matowieją i stają się łamliwe, a ich regeneracja spowalnia lub wręcz zamiera. Żelazo występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza w podrobach, ale także produktach zbożowych, żółtkach jaj, nasionach i pestkach, kakao.

Krzem

Jest niezbędnym czynnikiem w przebiegu tworzenia kolagenu. Stymuluje wzrost włosów, zapewnia ich siłę i elastyczność, a dodatkowo zapobiega gromadzeniu się w komórkach skóry najróżniejszych substancji toksycznych. Niska ilość krzemu w organizmie oznacza, między innymi, mniejszą produkcję kolagenu, a co za tym idzie, utratę jędrności i sprężystości włosów oraz osłabienie cebulek i w rezultacie łysienie. Krzem występuje powszechnie przede wszystkim w pełnoziarnistych produktach zbożowych.

Miedź

Miedź ma z kolei znaczący wpływ na zachowanie koloru, zapobiega zatem siwieniu i odbarwieniom. Ponieważ uczestniczy w w powstawaniu elastyny i kolagenu, przyczynia się również do utrzymania sprężystości i elastyczności włosów. W naturalnym pożywieniu zawarta jest w kakao, orzechach, nasionach.

Siarka

Dzięki niej włosy są mocne i lśniące, tak więc jeśli wypadają w nadmiarze, może to być oznaka niedoboru tego pierwiastka w organizmie. Siarka bierze udział w syntezie keratyny, głównego elementu budulcowego włosa. Ponadto, ponieważ reguluje pracę gruczołów łojowych, jest konieczna w przypadku przetłuszczających się włosów. Znajdziemy ją przede wszystkim w cebuli i roślinach czosnkowatych.

Selen

To niesłychanie ważny pierwiastek, ponieważ zmniejsza szkodliwość toksycznych substancji i pomaga je wydalać z organizmu, chroniąc w ten sposób włosy przed szkodliwym wpływem toksyn. Jest także silnym antyoksydantem i co więcej, wspomaga korzystne oddziaływanie siarki. Selen dostarczamy organizmowi, spożywając na przykład orzechy, ryby, kurze jaja, przetwory zbożowe, grzyby.

Magnez

Niedobory tego pierwiastka sprawiają, że włosy stają się osłabione i kruche, końcówki się rozdwajają, pojawia się problem nadmiernego wypadania i łupież. W naturalnej postaci najwięcej magnezu zawierają ryby, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona i migdały, kakao.

Aminokwasy na włosy – cegiełki budulcowe struktur włosowych

Najważniejsze dla zdrowia włosów aminokwasy to:

  • arginina – stymulująca porost włosów poprzez zwiększenie ilości tlenku azotu i poprawę krążenia, co przyczynia się do lepszego odżywienia mieszków włosowych, obecna w produktach mlecznych, rybach, orzechach i pestkach,
  • metionina – element budulcowy włosów, skóry i paznokci, niewytwarzana samodzielnie przez organizm, obecna w rybach, mięsie, produktach zbożowych,
  • cysteina – podobnie jak metionina zawiera siarkę, wspomaga transport żelaza i cynku, z wiekiem jej poziom w organizmie spada, obecna jest w jajach, czosnku, brokułach, papryce,
  • cystyna – aminokwas szczególnie ważny dla odporności i dobrej kondycji włosów, występuje w tych samych produktach co cysteina,
  • tauryna – pochodna cysteiny, jej niedobór skutkuje gorszym funkcjonowaniem całego organizmu, w tym włosów, które stają się słabe i cienkie,
  • tyrozyna – ponieważ jest podstawą do wytwarzania melaniny, wpływa na zachowanie koloru, ponadto hamuje wypadanie włosów, znajdziemy ją między innymi w rybach, orzechach, pestkach.

Kwasy omega 3 na włosy – strażnik prawidłowej budowy i szybkiego wzrostu włosa

oliwa i zielone oliwki

O znaczeniu nienasyconych kwasów tłuszczowych omega dla organizmu napisano już bardzo dużo. Nie wszyscy jednak wiemy, że oprócz zupełnie fundamentalnych funkcji w rodzaju zmniejszenia ryzyka chorób serca i układu krążenia, poprawy odporności czy opóźnienia procesu starzenia, wykazują one szereg innych korzystnych oddziaływań.

Jest to między innymi dobroczynny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci. Kwasy omega 3 odgrywają bowiem kluczową rolę w odniesieniu do włosów czy skóry. Stymulują prawidłowy wzrost włosów, zapewniają ich zdrowie i ładny wygląd.

Najwięcej kwasów omega 3 zawierają takie pokarmy, jak tłuste ryby morskie, algi i skorupiaki, tofu, olej sojowy i rzepakowy, soja i orzechy.

Tabletki na włosy – patent na szybkie rozwiązanie włosowych problemów

Oczywiście podstawą dobrego zdrowia w ogólności, w tym wyglądu naszej fryzury, jest prawidłowa dieta. Jednak w pewnych okolicznościach, na przykład w przypadku znacznego pogorszenia kondycji włosów, czy wówczas, gdy oczekujemy szybkich i zdecydowanych rezultatów, warto dietę wspomóc suplementacją.

Na rynku mamy obecnie wiele dobrej jakości preparatów wspomagających regenerację włosów. Należą do nich między innymi:

Zaawansowany preparat na łysienie Folisin

Folisin pro 6

Skuteczny preparat wzmacniający i przyspieszający porost włosów Locerin

locerin02

Czytaj więcej

10 komentarzy

Anka30 17 marca 2018 - 12:49

Wybór witamin zależy od rodzaju problemów z włosami, u mnie najskuteczniejsza była witamina A, brałam ją po ciąży, doskonale odżywia skórę głowy, włosy zrobiły się mniej łamliwe, stopniowo odbudowały się i wreszcie przestały wychodzić garściami.

Odpowiedź
Krzysztof 20 marca 2018 - 21:47

Najlepsze są suplementy witaminowe, można ich znaleźć mnóstwo, tylko warto zwrócić uwagę na skład. Polecam zwłaszcza te z witaminą E, C i tymi z grupy B, B2, B6, B12. Trzeba je dostarczyć w odpowiednich ilościach inaczej nie ma szans na powstrzymanie łysienia, organizm musi być prawidłowo odżywiony.

Odpowiedź
Eliza 22 marca 2018 - 10:16

Najpierw to trzeba sprawdzić jakich witamin nam brakuje, bez badań się nie obejdzie i dopiero na takiej podstawie dobierać to co będziemy brać. Najlepiej takie wyniki jeszcze skonsultować z lekarzem, bo może się okazać, że nie trzeba łykać tabletek tylko wystarczy właściwa dieta.

Odpowiedź
Miko1980 27 marca 2018 - 19:32

Eliza, sama dieta to za mało, nie dostarczysz wszystkiego co wzmocni włosy tylko z jedzeniem. Nikt nie ma czasu na bawienie się z pilnowaniem co ile czego zawiera i co jest zdrowe a co nie. Suplementy są po to żeby uzupełniać wszystkie braki, więc dlaczego ich nie brać, tak jest prościej i szybciej. Pogrzeb sobie trochę w sieci to na pewno coś odpowiedniego znajdziesz. Taki standardowy zestaw witamin, jaki warto mieć to ten który opisuje wyżej Krzysztof.

Odpowiedź
TamKara 3 kwietnia 2018 - 20:11

Dla mnie numer jeden z witamin na włosy, to wszystko co zawiera biotynę. Boska witamina, biorę nie tylko tabletki ale i mam ją w składzie wszystkich szamponów i odżywek, które stosuję. Wzmacnia, pobudza wzrost, a włosy są po niej mocne i grube.

Odpowiedź
Karola 5 kwietnia 2018 - 12:36

Polecam wszystko co zawiera podstawowy wachlarz witamin, uniwersalny nie tylko na włosy. Musi się w tym znaleźć witamina C, E, obowiązkowo B1, B2 i B6, nie zaszkodzi też B12. Tylko taki zestaw może powstrzymać wypadanie włosów.

Odpowiedź
Alka 8 kwietnia 2018 - 19:49

Ok Karola, takie coś może pomóc, ale tylko przy dłuższej i regularnej kuracji, tylko wtedy można liczyć na jakieś widoczne efekty, tylko komu się chce pamiętać o codziennym łykaniu jednej lub kilku tabletek.

Odpowiedź
Olo_Tcz 12 kwietnia 2018 - 23:06

Jak się nie chce brać regularnie to po co zaczynać. Preparatów witaminowych na włosy jest dużo i można zawsze coś z tego wybrać. Moim zdaniem nie ma co z tym od razu lecieć do lekarza, wystarczy zapytać w pierwszej z brzegu aptece, farmaceuci mają zdecydowanie największe pojęcie jakie witaminy są dobre na włosy, lekarze przy nich wysiadają. Mi jedna farmaceutka dobrała zestawik i już przestałem łysieć.

Odpowiedź
Madziula 17 kwietnia 2018 - 08:42

Mama ciągle mi mówi że witaminy to mam w jedzeniu, ale w jej kuchni ciężko je znaleźć 🙂 . Dlatego najpierw bo długich bojach z nią zmieniłam sposób żywienia i wprowadziłam duże ilości warzyw, owoców i wszystkiego co przede wszystkim zawiera biotynę plus tabletki uzupełniające to czego nie mam w jedzeniu. Nawet Mamę przekonałam do ich brania.

Odpowiedź
hexe 19 kwietnia 2018 - 16:01

Przede wszystkim E i A, warto też używać wszystko co ma biotynę. Niekoniecznie muszą być w tabletkach, wystarczy że będą w składzie szamponu lub odżywki i już coś dadzą. Włosy nie wypadają, lepiej się rozczesują, są mięciutkie w dotyku i puszyste, na głowie wygląda jakby było ich o wiele więcej.

Odpowiedź

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie