Strona główna Uroda Wybielanie zębów w domu to dziś bynajmniej nie prowizorka, ale pełen profesjonalizm!

Wybielanie zębów w domu to dziś bynajmniej nie prowizorka, ale pełen profesjonalizm!

by Karolina Karo
11 komentarzy

Zdrowe i białe zęby są nieodzownym elementem dobrego wizerunku. Nie każdego jednak natura wyposażyła w olśniewający garnitur uzębienia, dlatego coraz więcej osób podejmuje rozmaite działania zmierzające do nadania zębom właściwego wyglądu. Metod wybielania jest wiele, dostępne są zarówno profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinetach stomatologicznych, jak i środki do stosowania na własną rękę. Wybielanie zębów w domu nigdy nie było łatwiejsze, służą temu różnego rodzaju produkty do wybielania zębów – pasty, żele, płukanki czy nakładki.

Dlaczego nasze zęby wyglądają tak, a nie inaczej i jakie czynniki mają wpływ na barwę zębów?

kobieta pokazuje zdjęcie zębów

Naturalny kolor zębów niezbyt często odpowiada naszym oczekiwaniom, waha się bowiem od śnieżnej bieli, poprzez kość słoniową, aż do odcieni szarości, a nawet do barwy żółtobrunatnej. Mało tego, bywa i tak, że poszczególne zęby tej samej osoby różnią się od siebie odcieniem.

O kondycji i zabarwieniu naszego uzębienia w dużym stopniu decydują czynniki genetyczne, ponieważ to one mają wpływ na kolor zębiny, grubość i odcień szkliwa, a także stopień mineralizacji i skład chemiczny. Nie bez znaczenia jest wiek, z upływem czasu bowiem szkliwo ściera się i staje się coraz cieńsze, a spod niego zaczyna prześwitywać ciemniejsza zębina.

Istotne znaczenie dla koloru uzębienia ma również nasza dieta i używki. Mocno przebarwiają zęby kawa, herbata, czerwone wino i soki, intensywne zioła. Ogromny wpływ na zęby ma oczywiście palenie tytoniu, i to zarówno w kontekście barwy, jak i ich zdrowia. Wybielanie zębów w domu czy u stomatologa, powinno się zatem łączyć ze zmianą stylu życia, dopiero wówczas możemy oczekiwać długotrwałych efektów. Niekorzystne zmiany koloru uzębienia mogą też być rezultatem chorób ogólnych, takich jak zaburzenia hormonalne, schorzenia trzustki, choroby krwi i genetyczne, wreszcie może to wynikać ze zmian chorobowych samego uzębienia.

Jakimi metodami wykonuje się wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym?

Najczęściej stosowaną metodą jest zabieg z użyciem preparatu o wysokim stężeniu nadtlenku wodoru i specjalnej lampy do naświetlania. Pierwszy etap to usunięcie złogów i oczyszczenie płytki nazębnej. Następnie zabezpiecza się dziąsła odpowiednim środkiem i aplikuje preparat do wybielania zębów. Pozostaje on na zębach przez około 15 minut, podczas których wykonuje się naświetlanie. W razie potrzeby zabieg może być powtórzony 3 do 4 razy. Po zabiegu należy przez kilka dni stosować tzw. białą dietę, czyli unikać wszelkich barwiących pokarmów, jak również zbyt zimnych i zbyt gorących. Przeprowadzony zabieg zwiększa bowiem wrażliwość szkliwa.

Silna nadwrażliwość zębów jest w ogóle przeciwwskazaniem do przeprowadzania tego typu zabiegu, podobnie jak zły stan uzębienia, młody wiek, ciąża, alergia. Warto też wiedzieć, że w niektórych przypadkach ta metoda może okazać się nieskuteczna, mianowicie wtedy, kiedy szkliwo okaże się wyjątkowo odporne na wybielanie.

Drugim sposobem stosowanym w gabinetach stomatologicznych jest założenie nakładek wybielających. Na podstawie wycisku stomatolog przygotowuje indywidualnie dopasowane do pacjenta nakładki z folii, które trzeba nosić przez pół godziny do godziny dziennie w okresie od 2 do 4 tygodni, samodzielnie już aplikując do nich środek wybielający. Ta metoda jest mniej ryzykowna, jeśli chodzi o spowodowanie nadwrażliwości zębów, jednak w obu przypadkach skutkiem ubocznym może okazać się zarówno nadwrażliwość, jak i zapalenie dziąseł.

Przeczytaj też o Happy Smile

Domowe wybielanie zębów. Jakie środki mamy do dyspozycji?

Alternatywą dla wizyty u dentysty są powszechnie dostępne rozmaite środki do wykorzystania na własną rękę. Zatem jak wybielić zęby w domu? Możliwości jest naprawdę dużo – pasty i paski wybielające, żele, płukanki, pojemniki z pędzelkami, wreszcie gotowe nakładki, dzięki którym zabieg wybielania możemy sami przeprowadzić w domu, niekoniecznie w gabinecie u stomatologa.

Pasty wybielające zęby – najprostszy sposób na poprawę kolorytu

pasta i szczoteczka do zębów

Rynek farmaceutyczny oferuje szeroką gamę past do mycia zębów pełniących jednocześnie funkcję usuwania niewielkich przebarwień. Zazwyczaj taka pasta daje efekt rozjaśnienia o jeden, dwa tony.

Efekt taki jest możliwy, ponieważ pasty wybielające zawierają specjalne enzymy, substancje ścierne i mikrogranulki. Powodują one rozpuszczanie i usuwanie nagromadzonego osadu. Tego rodzaju pastę można używać nie dłużej niż 2 miesiące, ponadto należy zwrócić uwagę na wskaźnik ścieralności RDA, który nie powinien być większy niż 200. Dłuższe stosowanie i wyższy wskaźnik RDA może spowodować uszkodzenie szkliwa.

Wskazane jest, aby używanie pasty wybielającej uzupełnić kupnem specjalnej szczoteczki, z gumowymi wypustkami polerującymi powierzchnię zębów oraz płynu do płukania ust, który blokuje osadzanie się płytki nazębnej.

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną

Jest to sposób stary jak świat, z uwagi na znane wszystkim odbarwiające działanie sody. Ale w tym przypadku stara i powszechna metoda nie oznacza wcale najlepszego rozwiązania. Co prawda soda jest składnikiem wielu past wybielających i może tym sposobem przyczyniać się do rozjaśnienia zębów, ale bezpośrednie szorowanie samą sodą powoduje ścieranie się szkliwa. Nie warto zatem ryzykować.

Wybielanie zębów poprzez szorowanie węglem

węgiel aktywny w proszku

Próba wybielenia poprzez szorowanie zębów samym węglem aktywnym lub jego mieszanką z olejem kokosowym, jest metodą co najmniej kontrowersyjną. Może co prawda rozjaśnić uzębienie, ale jednocześnie zdecydowanie niszczy szkliwo i powoduje erozję zębów. Co innego, jeśli węgiel aktywny jest składnikiem proszku wybielającego (chociaż i wtedy musimy zachować środki ostrożności) lub pasty wybielającej. Jeśli chodzi o proszek, warto wybierać produkt ekologiczny, w skład którego wchodzą naturalne komponenty, organiczny węgiel aktywny, glinka, zioła.

Węgiel aktywny wchodzi również w skład wielu bardzo dobrej jakości past wybielających, takich jak na przykład Whitify Carbon. Oprócz węgla pochłaniającego zanieczyszczenia, zawiera ona krzemionkę skutecznie ścierającą osad, ksylitol zwalczający bakterie i grzyby oraz inne, przyczyniające się do większej efektywności pasty, substancje. Dzięki nim Whitify Carbon świetnie oczyszcza zęby z osadu i przebarwień, rozjaśnia je i hamuje powstawanie kamienia nazębnego, jednocześnie odświeża oddech i dba o zdrowie jamy ustnej.

Sprawdź: Ranking czarnych past do zębów

Paski i żel do wybielania zębów

Bardzo popularnym sposobem na domowe wybielanie zębów jest wykorzystanie elastycznych pasków nasączonych wybielającym żelem. Sposób użycia jest bardzo prosty – wypełnione żelem paski przykleja się dwa razy dziennie do górnych i dolnych zębów, jednak nie na całej długości łuku zębowego, a tylko od czwórek do czwórek, paski są bowiem stosunkowo krótkie. Czas trwania takiego zabiegu to 20 do 30 minut. Po kilku dniach stosowania można dostrzec widoczną poprawę kolorytu zębów.

Oprócz pasków żel wybielający dostępny jest także w innej postaci, na przykład w pojemniku z pędzelkiem do malowania zębów. Malowaniu służą również inne preparaty, takie jak lakier czy wosk, ponieważ jednak nie docierają one w pełni do przestrzeni między zębami, lepszym sposobem wydają się nakładki.

Nakładki wybielające – nie tylko w gabinecie stomatologicznym

Whitify nakładka wybielająca zęby

Wybielanie z zastosowaniem nakładek można przeprowadzić także w warunkach domowych. Korzystamy wówczas z gotowych produktów, które z reguły zawierają również nadtlenek wodoru jako substancję aktywną. Po dokładnym oczyszczeniu zębów do nakładek wprowadza się żel wybielający i umieszcza je na zębach na określony w instrukcji czas i z określoną częstotliwością. Zazwyczaj można w ten sposób rozjaśnić zęby o 2 do 4 tonów w przeciągu paru tygodni.

Nowością w zakresie technik i produktów wybielających jest innowacyjny system do wybielania zębów w domu Whitify. To urządzenie łączy w sobie skuteczność sprawdzonych substancji wybielających z nowoczesną technologią LED. Jest proste w obsłudze i wyjątkowo efektywne. Co więcej, umożliwia własnoręczne wyrównanie kolorytu i rozjaśnienie uzębienia analogicznie do kosztownych zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych.

Czytaj więcej

11 komentarzy

Ewka_34 26 października 2019 - 09:02

Zazdroszczę osobom, które mają z natury białe zęby. Ja mam szare, nieładne. Choć są zdrowe i na bieżąco pielęgnowane, wyglądają jak niedomyte i nie do końca zdrowe. Niby inni mówią że nie rzuca się tak to w oczy, jednak ja to widzę i mnie to drażni. Nie pozwala mi to śmiać się swobodnie i byćw pełni zadowoloną z siebie. Marzę o śnieżnobiałym uśmiechu ale nie stać mnie (przynajmniej teraz) na profesjonalne wybielanie w gabinecie. Czy tymi domowymi metodami da się lekko rozjaśnić naturalny szary odcień zębów?

Odpowiedź
BożenaBożenka 28 października 2019 - 12:26

Ewka_34 – ja też mam taki odcień jak ty. Mnie dobre pasty wybielające trochę pomagają, zęby po nich wyglądają zdrowiej, bardziej świeżo, są bardziej rozjaśnione i wypolerowane. Ostatnio stosuję tą nakładkę led i też daje radę. Nawet jestem miło zaskoczona. Myślałam, że efekt będzie słabszy.

Odpowiedź
Ewka_34 29 października 2019 - 16:37

O kupnie nakładki też myślałam, ale się cały czas waham. Nie chce wyrzucić pieniędzy w błoto.

Odpowiedź
Michał Kot 30 października 2019 - 21:58

Ewka34 ja tam bym się dłużej nie wahał. Jak dla mnie nakładka led z żelem wybielającym była jednym z najlepszych zakupów ostatnich lat 🙂

Odpowiedź
Petra32 7 listopada 2019 - 14:19

Prób z węglem aktywnym takim w tabletkach nie polecam. Moje zęby utraciły odporność po takich wynalazkach, są przewrażliwione na bardziej radykalne temperatury jedzenia i picia i mam wrażenie, że są bardziej podatne na mikrouszkodzenia. Jak coś do wybielania to tylko profesjonalne pasty a nie domowe sposoby o wątpliwej skuteczności.

Odpowiedź
KasandraS 22 listopada 2019 - 15:03

Mój sposób na wybielanie zębów to naprzemienne stosowanie pasty z węglem w duecie ze szczoteczką soniczną przez ok. 4 tygodnie, a potem sesja z nakładką wybielającą.

Odpowiedź
JackBlack 17 grudnia 2019 - 20:31

Niestety dużo palę i przez to mam fatalne przebarwienia. Myślę o dobrej paście, może nakładce LED? Czy takie specyfiki usuwają silne naloty z fajek?

Odpowiedź
Daria42 20 grudnia 2019 - 10:24

@JackBlack ja też jestem nałogową palaczką i mam podobny problem z osadem. Stosuję ostatnio pasty węglowe, te z wyższej półki cenowej i muszę powiedzieć, że radzą sobie bardzo sprawnie. Polecam. Nakładek nie próbowałam, więc nie mogę się wypowiedzieć.

Odpowiedź
Ewelina36 3 stycznia 2020 - 12:49

Jak czytam o tych niektórych domowych sposobach, to mi się nóż w kieszeni otwiera 😉 Ja nie wiem, jak można taką agresywną sodą oczyszczoną zęby szorować? Albo węglem… Mnie to by chyba zęby powypadały albo by mi je powypalało od takich specyfików. mam strasznie wrażliwe zęby i już przy ostrzejszej paście mam problem, a co dopiero po sodzie? Z pastami wybielającymi niestety też muszę uważać. Ostatnio podpasowały mi te ekologiczne – lekko wybielają, a jednocześnie nie mają żadnej chemii i są łagodne dla dziąseł i zębów.

Odpowiedź
Kuchcik9 8 stycznia 2020 - 11:12

Ewelina36 ja właśnie się nacięłam na sposoby o których mówisz. Myłam zęby od czasu do czasu sodą i stały się przewrażliwione od tego. Jakbym pozbawiła je jakiejś naturalnej powłoki ochronnej. Bolą przy każdym posiłku gorącym, zimnym. Niewarto za cenę rozjaśnienia zębów tak ich niszczyć. Tym bardziej że teraz jest mnóstwo gotowych wyrobów wybielających.

Odpowiedź
FilipMichalak 15 stycznia 2020 - 17:38

Większość tych produktów wybielających jest niezła ale efekty przeważnie nie są trwałe. Zabiegi nakładkami trzeba powtarzać co miesiąc-dwa, pasty to najlepiej cały czas używać, paski też przez ileś dni z rzędu stosować, a potem powtarzać kurację itd. u mnie najlepiej sprawdza się dobra pasta wybielająca. Najbardziej praktyczne rozwiązanie bo zęby i tak myć trzeba a do tego mam zagwarantowany dodatkowy efekt usunięcia nalotów z kawy i fajek i rozjaśnienia szkliwa.

Odpowiedź

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie