Wyciąg z kasztanowca to jeden z najpopularniejszych leków medycyny naturalnej, stosowany między innymi w domowym leczeniu żylaków. Substancje aktywne w nim zawarte pobudzają krążenie, wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, zwalczają obrzęki, działają przeciwzapalnie. Ekstrakt z owoców kasztanowca znajduje zastosowanie także w kosmetyce, regeneruje bowiem, nawilża i odżywia skórę, ponadto posiada właściwości antyoksydacyjne.
Spis Treści
- 1 Kasztany na zdrowie!
- 2 Wyciąg z kasztanowca – właściwości lecznicze
- 3 Wyciąg z kasztanowca na krążenie
- 4 Maść z kasztanowca na pajączki na nogach i żylaki nóg
- 5 Wyciąg z kasztanowca na żylaki – opinie konsumentów
- 6 Ekstrakt z kasztanowca na obrzęki i stany zapalne
- 7 Kasztanowiec na dolegliwości układu pokarmowego
- 8 Kasztanowiec w przemyśle kosmetycznym
- 9 Wyciąg z kasztanowca – jak stosować
- 10 Kasztanowiec w kuchni
Kasztany na zdrowie!
Wbrew pozorom to okazałe i piękne drzewo, cudownie kwitnące wiosną i owocujące jesienią ku uciesze dzieci atrakcyjnymi, brązowymi kasztanami, nie jest rośliną rdzenie polską. Pochodzi z Grecji i południa Azji Mniejszej, a do nas dotarło dopiero w XVI wieku. Surowiec leczniczy stanowią różne części drzewa – wiosną zbiera się korę z młodych gałązek, wczesnym latem zrywa jego kwiaty, zaś w lipcu pozyskuje niedojrzałe owoce, które mają największą wartość leczniczą. Niekiedy w rozmaitych terapiach naturalnych wykorzystuje się także liście i nasiona.
Wyciąg z kasztanowca – właściwości lecznicze
Kasztany, czyli owoce kasztanowca, stanowią prawdziwy skarbiec różnych substancji mających działanie lecznicze. Bodaj najcenniejszą z nich jest escyna – mieszanina saponin, to jest związków roślinnych o wybitnych właściwościach prozdrowotnych. Poza tym wyciąg z kasztanowca zawiera ważne flawonoidy, kumaryny, garbniki, glikozydy oraz inne substancje aktywne.
Wyciąg z kasztanowca na krążenie
Wyciąg z kasztanowca wybitnie wspiera funkcjonowanie układu krwionośnego. Uszczelnia, wzmacnia i czyni bardziej elastycznymi naczynia krwionośne, przyspiesza przepływ krwi, rozrzedza ją i zmniejsza jej lepkość. Stąd jego wielostronne wykorzystanie jako leku na obrzęki, stany zapalne, żylaki i inne dolegliwości związane z układem krążenia.
Maść z kasztanowca na pajączki na nogach i żylaki nóg
Escyna i flawonoidy, usprawniając przepływ krwi, zapobiegają jej zastojom, czyli głównej przyczynie tworzenia się pajączków na nogach, a następnie żylaków. Escyna zwiększa napięcie żył, zapobiegając ich rozciąganiu i deformacji. Ważną z kolei rolę w likwidacji pajączków odgrywa wzmacnianie ścianek naczyń włosowatych, co umożliwia ich wchłanianie i zapobiega powstawaniu kolejnych teleangiektazji, czyli sieci poszerzonych naczynek krwionośnych pod powierzchnią skóry. Należy jednak zauważyć, że w kwestii niewydolności żylnej kończyn dolnych ogromną rolę odgrywa też tryb życia i aktywność fizyczna.
Wyciąg z kasztanowca na żylaki – opinie konsumentów
Komentarze zamieszczane w sieci zdają się potwierdzać jego skuteczność, jednak głównie w fazie początkowej zmian na tle niewydolności żylnej. W trakcie terapii zaobserwowano widoczne zmniejszenie obrzęków oraz uczucia ciężkości nóg. Maść czy żel z kasztanowca w dłuższym okresie wydatnie zmniejsza także widoczność pajączków, co wynika z lepszego krążenia i wzmocnienia naczynek krwionośnych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w stanach zaawansowanych żylaków nóg, preparaty z kasztanowca pełnią jedynie funkcję wspomagania leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego.
Ekstrakt z kasztanowca na obrzęki i stany zapalne
Dobroczynne oddziaływanie na układ krwionośny przejawia się także we właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i w zwalczaniu opuchlizny. Maści czy okłady z naparów z kory, kwiatów lub owoców niwelują obrzęki i bóle reumatyczne, a dzięki wzmocnieniu naczyń przeciwdziałają wyciekaniu krwi z naczyń do otaczających je tkanek, zapobiegając tym samym krwiakom i obrzękom.
Kasztanowiec na dolegliwości układu pokarmowego
Owoce kasztanowca zawierają garbniki, które ze względu na właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe i zapierające, znajdują zastosowanie w nieżytach żołądka, zaburzeniach trawienia, a nawet lekkich zatruciach. Medycyna ludowa uznawała kasztany za lek na długotrwałe biegunki, czerwonki, a nawet malarię.
Kasztanowiec w przemyśle kosmetycznym
W kosmetyce wyciąg z kasztanowca używany jest do produkcji kremów i maseczek do pielęgnacji cery, przede wszystkim naczynkowej. Zawarte w ekstrakcie substancje aktywne poprawiają napięcie skóry, łagodzą podrażnienia, wzmacniają naczynka, działają przeciwstarzeniowo.
Wyciąg z kasztanowca – jak stosować
W zależności od rodzaju terapii, do dyspozycji mamy maści i żele zawierające wyciąg z owoców do użytku zewnętrznego, herbatki z suszonych liści lub wyciąg z kasztanowca w tabletkach czy kapsułkach do użytku wewnętrznego. Jako przykład może tutaj posłużyć popularny suplement diety Varicorin, wieloskładnikowy preparat doustny, przeznaczony dla osób uskarżających się na żylaki. Obecność między innymi wyciągu z kasztanowca powoduje, że poprawia on funkcjonowanie układu krążenia, redukując pajączki i żylaki oraz przywracając sprawność ruchową.
ZOBACZ TAKŻE: VARICORIN NAJLEPSZY NA ŻYLAKI
Kasztanowiec w kuchni
Słynne pieczone kasztany pochodzą co prawda ze specjalnej, jadalnej odmiany kasztanowca, jednak niektóre części pospolicie występującego u nas drzewa również nadają się do sporządzania leczniczych win i nalewek, a suszone liście do herbatek, które ponoć mają właściwości przeciwkaszlowe.
Wyciąg z kasztanowca do picia, czyli nalewka na reumatyzm, stawy, hemoroidy i problemy żołądkowe – przepis
Składniki:
- kilka dojrzałych kasztanów
- pół szklanki suszonych kwiatów kasztanowca
- 0,5 litra wódki
Wykonanie:
Kasztany drobno posiekać, susz pokruszyć, wrzucić wszystko do dużego słoja, wlać wódkę, odstawić na dwa tygodnie. Co kilka dni potrząsnąć, aby całość dobrze się wymieszała. Po upływie dwóch tygodni przecedzić przez gazę, nalewkę przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.
Polecamy: Ranking tabletek na żylaki
Sprawdź także: Oczar wirginijski na żylaki
12 komentarzy
Polecam wszystkim wykorzystać bogactwo lecznicze kasztanów. Jak dla mnie nie mają sobie równych. Od lat leczę nimi różne dolegliwości, głównie na tle reumatycznym i krążeniowym. Zbieram na potęgę każdej jesieni i potem robię z nich nalewki, susze. Dodatkowo korzystam też z gotowych specyfików z kasztanowca. Moje sposoby na kasztany: po pierwsze gotowe kremy i żele z kasztanowca – na żylaki i ciężkie nogi, po drugie nalewka z kasztanowca – zalewam rozdrobnione kasztany wódką na kilka tygodni, odcedzam, przelewam do butelek. Kieliszeczek takiej nalewki stosuję leczniczo w stanach nasilenia bólów reumatycznych albo przy przeziębieniach, stosuję ją też do nacierania bolących miejsc. Po trzecie zbieram liście kasztanowca i suszę je. Napary z takich liści pomagają na infekcje górnych dróg oddechowych. Poza tym napary dobrze służą też na różne dolegliwości trawienne. Czasami też naparów z liści używam do okładów (zaparzam liście, studzę, nasączam watę) np. na spuchnięte miejsca, stłuczenia, siniaki. Znikają dużo szybciej. Ale uwaga, na otwarte rany nie stosujcie.
Krystynka, fajne te twoje sposoby na kasztanowca. Na pewno skorzystam, tym bardziej że mam podobne przypadłości tj bóle reumatyczne, obrzęki nóg i problemy z krążeniem.
A ja wam polecam kasztanowca jako sposób na cellulit. Smarowałam żelem z kasztanowca nogi ze względu na słabe naczynka krwionośne i robiące się coraz łatwiej pajączki. A mimochodem zredukował mi się cellulit, skóra zyskała napięcie i sprężystość.
Kasztanowiec jest rewelacyjny dla cery naczynkowej. Mam bardzo trudną cerę, pełną widocznych naczynek, skłonną do zaczerwienień, podrażnień. Za nic nie mogłam znaleźć dobrego kremu do twarzy dla siebie, żaden się nie sprawdzał. Dopiero po kremach z kasztanowcem zobaczyłam różnicę. Cera zaczęła wracać do normalności. Naczynka coraz mniej widoczne, cera bardziej odporna, mniej skłonna do podrażnień. Rzadziej tworzą się przebarwienia, koloryt zdrowszy, jednolity. Jak ktoś jest właścicielem cery naczynkowej to na pewno będzie zadowolony.
Kremy z kasztanowcem są dobre na cellulit
Czy ktoś może stosował kasztanowiec na hemoroidy i może wypowiedzieć się, czy autentycznie działa? Z góry dziękuję.
Bogusławawawa – ja stosuję i dla mnie jest bardzo pomocny. Piję napary z kasztanowca, robię nasiadówki, stosuję maści, wszystko to razem pomaga.
Bogusławo, jak najbardziej kasztanowiec na hemoroidy działa. Polecam również oczar wirginijski i krwawnik. Polecam nasiadówki i płukanki z tych ziół. Można też pić napary pomocniczo.
Do Bogusławawawa – działa, ale nie zawsze. Przy bardziej zaawansowanych stadiach może nie do końca spełnić swoje zadanie, ale przy początkowych fazach hemoroidów jak najbardziej pomoże i złagodzi dokuczliwe objawy.
Dziękuję za odpowiedzi. Stadium na szczęście mało zaawansowane. Już zaczęłam stosować kurację kasztanowcem i pierwsze pozytywne efekty już są. Tak jak radziliście, nie ograniczam się do jednego sposobu i jednego zioła. W hemoroidach myślę ważna jest systematyczność, jak i stosowanie wielu metod jednocześnie. Wtedy efekty są najlepsze. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam 🙂 Bogusia
Kasztanowiec nie ma sobie równych na zmęczone, obolałe, opuchnięte nogi.
Przy hemoroidach najważniejsze jest systematyczne wypróżnianie się i natychmiast po tym wejście pod prysznic i dobrze należy wymyć bardzo ciepłą wodą odbyt. Wystające żylaki należy dobrze wygrzać w kucki i masować aż się rozejdą. Tak należy się nauczyć i zawsze robić. Nie będzie kłopotów. Gwarantuje.