Wypadające włosy to dość częsty, niestety, problem, którego źródła mogą mieć rozmaity charakter. Utrata włosów może wynikać ze zmian hormonalnych i zaburzeń chorobowych, infekcji, silnego stresu, zażywanych leków czy niewłaściwej pielęgnacji. Jednak bodaj najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest nieodpowiednia dieta, uboga w niezbędne dla dobrej kondycji skóry i włosów substancje odżywcze oraz niewłaściwa pielęgnacja.
Spis Treści
Wypadające włosy – przyczyny
Oto najczęstsze przyczyny wypadania włosów:
Zła dieta
Zróżnicowana i zbilansowana dieta to podstawa zdrowia w ogólności, ma także ogromny wpływ na porost włosów i ich kondycję. Szczególnie negatywne znaczenie mają w tym przypadku niedobory żelaza, miedzi, cynku, krzemu i magnezu, witamin z grupy B, biotyny, witaminy A i C, aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Dlatego w skład menu powinny wchodzić między innymi pełnoziarniste pieczywo, grube kasze, otręby i płatki zbożowe, ponadto zielone i czerwone warzywa, owoce, nasiona i orzechy, oleje roślinne, ryby, jaja, mleko i jego przetwory.
Zaburzenia hormonalne
Przyczyną nadmiernej utraty włosów, a nawet łysienia, mogą być choroby tarczycy (zarówno nadczynność, jak i niedoczynność), bądź, jak w przypadku łysienia androgenowego, zakłócona równowaga hormonalna.
Choroby
Istotnym czynnikiem wpływającym na wypadanie włosów jest anemia, spowodowana niedoborem żelaza. Negatywną rolę odgrywają także niektóre choroby ogólnoustrojowe, takie jak na przykład toczeń, czy choroby zakaźne. Wybitnie niekorzystnie na owłosienie oddziałują oczywiście choroby skóry – grzybica, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, czy wreszcie łupież, mogące prowadzić także do wyłysienia.
Stres
Znamy wszyscy przypadki całkowitego osiwienia lub wyłysienia pod wpływem intensywnych negatywnych emocji. Silny stres powoduje bowiem zwiększoną aktywność nadnercza, które produkuje wówczas substancje zaburzające funkcjonowanie i negatywnie wpływające na mieszki włosowe. O ile silne przeżycie może skutkować znaczącą utratę włosów w krótkim czasie, o tyle długotrwały stres niekorzystnie wpływa na ogólny ich stan, a w dłuższej perspektywie powoduje osłabienie i przerzedzanie.
Leki
Łysienie polekowe może pojawić się w rezultacie zażywania niektórych medykamentów – leków przeciwzakrzepowych, immunosupresyjnych, cytostatycznych, na tarczycę, na serce, doustnych środków antykoncepcyjnych. Warto zatem zapoznać się dokładnie z możliwymi skutkami ubocznymi stosowanych farmaceutyków.
Zatrucia chemikaliami
Uwagę na to powinny zwrócić przede wszystkim osoby mające w pracy zawodowej do czynienia z niebezpiecznymi substancjami. Szczególnie groźne są arsen, rtęć, tal, bizmut, kwas borny, złoto.
Niewłaściwa pielęgnacja
Częstą przyczyną wypadania włosów lub kiepskiej ich kondycji i wyglądu, jest poddawanie włosów działaniu silnych środków pozornie pielęgnujących. Wiadomo nie od dzisiaj, że farby, a zwłaszcza rozjaśniacze, destrukcyjnie oddziałują na strukturę włosa. Osłabiają cebulki, powodują nadmierne przesuszenie, utratę sprężystości, miękkości i połysku.
Nie inaczej wpływają na stan owłosienia wszelkie urządzenia poddające włosy działaniu bardzo wysokiej temperatury – suszarki, lokówki czy prostownice. Włosy stają się słabe i cienkie, podatne na wypadanie, rozdwajają się i nadmiernie wysuszają.
Warto również zwrócić uwagę na jakość używanych kosmetyków i ich skład. Agresywnie reklamowane różne nabłyszczacze, zagęszczacze, super szampony i środki do układania włosów, to bardzo często istny konglomerat szkodliwych substancji chemicznych.
Czynniki zewnętrzne
Nawet niezależny przecież od nas taki czynnik jak pogoda, może mieć wpływ kondycję włosów. Nadmierna ekspozycja na słońce, częste moczenie głowy w słonej morskiej lub chlorowanej w basenie wody, przyspiesza i potęguje wypadanie włosów, nie wspominając już o ich wyglądzie. Oprócz tego, ponieważ wiosna i jesień również sprzyjają zwiększonej utracie włosów, warto w tych okresach szczególnie zadbać o odpowiednią dietę, wspomagając się ewentualnie preparatami wzmacniającymi.
Sposoby na wypadanie włosów
Pierwszym krokiem powinno być wyeliminowanie czynników, których skutkiem mogły być wypadające włosy. Należałoby zrezygnować, choćby na jakiś czas, ze stosowania rozjaśniaczy, farb, suszarek, lokówek, prostownic.
Warto przyjrzeć się używanym dotąd kosmetykom do pielęgnacji, kupić dobry, ekologiczny szampon na wypadanie włosów, zrewidować nasze menu, sięgnąć po naturalne, domowe sposoby, takie jak prozdrowotne zielone koktajle, maseczki i wcierki na wypadanie włosów, suplementację.
Właściwe odżywianie a wypadanie włosów
Uboga, mało zróżnicowana dieta, skutkuje niedoborami najistotniejszych witamin, minerałów i innych składników odżywczych, które mają zasadnicze znaczenie dla zdrowia organizmu, w tym skóry i włosów. Szczególnie ważna w kontekście wypadających, osłabionych, łamliwych włosów, jest witamina H, czyli biotyna, która znajduje się między innymi w produktach takich jak jaja, marchew, szpinak, wątróbka. Równie istotną witaminę A, odpowiadającą za metabolizm komórek włosowych, znajdziemy w czerwonych, pomarańczowych i zielonych warzywach i owocach, przetworach mlecznych.
Ogromne znaczenie mają także witaminy z grupy B, oddziałujące na siłę i grubość włosa, których źródłem są przede wszystkim produkty zbożowe pełnoziarniste oraz witamina E, mająca wpływ na odżywienie mieszków włosowych, występująca między innymi w nasionach roślin oleistych i olejach roślinnych. Nie sposób pominąć znaczenia innych substancji odżywczych, to jest witaminy C, czy wreszcie minerałów.
I tak na przykład żelazo, które znajdziemy w mięsie, jajach, zielonych warzywach, decyduje o ogólnej kondycji włosów, krzem (produkty zbożowe, skrzyp polny) jest niezbędny do prawidłowej syntezy kolagenu, cynk i miedź (orzechy, pestki, migdały) są niezastąpione w przypadku osłabionych, łamliwych i kruchych włosów.
Domowe sposoby na wypadające włosy
Aby zapobiec dalszemu wypadaniu włosów, wzmocnić je i uczynić bardziej odpornymi, lśniącymi i gęstymi, należy działać dwukierunkowo – zewnętrznie i do wewnątrz. Jak wzmocnić włosy? Zauważywszy u siebie osłabienie i przerzedzenie włosów, warto zacząć działać od razu. Jeśli nie podejmiesz żadnej kuracji, problem będzie się tylko nasilać. Zacznijmy od prostych w wykonaniu maseczek zrobionych z ogólnie dostępnych produktów spożywczych.
Maseczka z jajek
To sprawdzony sposób na poprawę gęstości i jakości włosów. Dwa jajka ubijamy i nakładamy na mokre włosy. Można dodać sok z cytryny. Po upływie 30-40 minut spłukujemy letnią wodą i myjemy głowę delikatnym szamponem.
Maseczka z awokado
Awokado rozgniatamy wraz z łyżeczką oliwy, można również dołączyć banana. Nakładamy na głowę na 30-40 minut, spłukujemy, myjemy.
Maseczka z siemienia lnianego
Nieco bardziej skomplikowana, ponieważ jedną czwartą szklanki siemienia lnianego należy namoczyć w wodzie i pozostawić na całą noc. Dopiero następnego dnia mieszankę aplikujemy na skórę głowy. Dalej postępujemy analogicznie jak w przypadku innych maseczek.
Inny sposób na wypadające włosy to wcierka z wykorzystaniem wyciągów roślinnych, na przykład z aloesu lub kozieradki, ewentualnie wysokiej jakości olejów roślinnych – kokosowego, lnianego, wiesiołkowego, makadamia, oliwy z oliwek.
Domowych sposobów ciąg dalszy – prozdrowotne koktajle
Ponieważ zazwyczaj organizm sam nie jest w stanie zwalczyć problemu wypadania włosów, potrzebne jest mu dodatkowe wspomaganie, szczególnie w postaci cennych minerałów, witamin i aminokwasów. Starajmy się dostarczać je na różne sposoby, w tym pod postacią suplementów diety oraz wartościowego, zdrowego jedzenia.
Kuracja koktajlowa na wypadanie włosów odniesie skutek, jeśli będziesz pamiętać o regularności. Pij prozdrowotne koktajle co najmniej 5 razy w tygodniu, starając się zmieniać receptury. Możesz samodzielnie przygotować kompozycje produktów lub skorzystać z naszych propozycji.
Nie zapomnij, że najbardziej skuteczny koktajl przeciw wypadaniu włosów to taki, w którym połączone są wszystkie składniki pokarmowe mające wpływ na zdrowie włosów, a więc: minerały, witaminy z grupy B, witamina A i E, aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe.
Do kuracji koktajlowej warto jednocześnie dołączyć inne domowe sposoby na wypadanie włosów, na przykład wcierki lub maski. Możesz też skorzystać z suplementów diety pomocnych w łysieniu i wypadaniu włosów spowodowanym różnymi czynnikami.
Koktajl na wzmocnienie włosów z jarmużem i grejpfrutem
Składniki:
- 4 łyżki płatków owsianych
- 1 duży grejpfrut
- 2 kiwi
- 3 garście jarmużu
Takie połączenie składników to prawdziwa bomba zdrowia dla twoich włosów. W płatkach owsianych znajdziesz cały arsenał witamin z grupy B, a także: cynk, selen, żelazo, wapń, krzem, miedź, nienasycone kwasy tłuszczowe i aminokwasy.
Jarmuż to skarbnica cennych dla włosów witaminy E i A oraz wapnia, żelaza, manganu, miedzi. Grejpfrut i kiwi zapewnią ci dużą dawkę witaminy C, A i witamin z grupy B.
Przygotowanie koktajlu rozpocznij od zalania płatków owsianych gorącą wodą w celu ich napęcznienia. Następnie zblenduj wszystkie składniki. W miarę potrzeby uzupełnij koktajl wodą.
Koktajl na wzmocnienie włosów z owocami, szpinakiem i spiruliną
Składniki:
- 2 płaskie łyżki spiruliny
- 2 garści ziaren słonecznika
- 1 duża pomarańcza
- 2 brzoskwinie
- 3 garści świeżego szpinaku
Spirulina to prawdziwe bogactwo drogocennych aminokwasów, beta karotenu, witamin z grupy B i minerałów (m.in. żelaza, cynku, wapnia). W słoneczniku znajdziesz nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E oraz witaminy z grupy B i cynk.
Pomarańcza i brzoskwinia zawierają dużo witaminy C, beta karoten, witaminy z grupy B, miedź. Uzupełnieniem koktajlu jest bogaty w żelazo, cynk, miedź, witaminę A i witaminy z grupy B szpinak.
Wszystkie składniki zblenduj ze sobą. Jeśli koktajl wyjdzie zbyt gęsty, dodaj trochę niegazowanej wody.
Koktajl na wzmocnienie włosów z zieleniną i mandarynkami
Składniki:
- 2 łyżki trawy pszenicznej
- garść orzechów włoskich
- 3 garści winogron
- 3 mandarynki
- pół pęczka natki pietruszki
Sproszkowana trawa pszeniczna, którą można kupić w każdym sklepie z bio-żywnością, doskonale nadaje się do koktajli na wypadanie włosów. Obfituje bowiem w aminokwasy, witaminy z grupy B, a także witaminy A, E, C. Zawiera cenny chlorofil i biopierwiastki – wapń, potas, magnez, fosfor, cynk, miedź.
Skład koktajlu uzupełnia: bogata w witaminę A, cynk i żelazo natka pietruszki, obfitujące w kwasy omega 3 i 6 orzechy oraz mandarynki i winogrona – źródła witaminy C, A, witamin z grupy B.
Rozdrobnij orzechy, a następnie zblenduj wszystkie składniki ze sobą, dopełniając koktajl małą ilością wody.
Dodatkowe wspomaganie – suplementacja
Pozytywne oddziaływanie nowej diety oraz zabiegów zewnętrznych i wewnętrznych, możemy dodatkowo wzmocnić stosując dobrej jakości suplementy. Tabletki na wypadanie włosów i ich ogólne wzmocnienie powinny zawierać najbardziej potrzebne włosom substancje czynne. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na fachowo opracowane, charakteryzujące się bogatą zawartością specyfiki, takie jak:
Locerin
Jelly Bear Hair
Hair Care Panda
Źródła: