Strona główna Odchudzanie Yerba mate na odchudzanie i na dobrą pracę organizmu

Yerba mate na odchudzanie i na dobrą pracę organizmu

by Karolina Karo
8 komentarzy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021

Yerba mate (ostrokrzew paragwajski) znajduje coraz większe grono entuzjastów w najróżniejszych częściach globu. To niezwykłe ziele doceniane jest nie tylko za pozytywny wpływ na pracę umysłu i samopoczucie, ale również za działanie wyszczuplające i szerokie działanie prozdrowotne. Picie mate ma bardzo długą tradycję, setki lat temu znali już je rdzenni Indianie Guarani zamieszkujący tereny Ameryki Południowej.

Napar z yerba mate zawiera większość witamin, obfituje w sole mineralne, nie brak w nim także białka, kwasów organicznych oraz bezcennych dla naszego organizmu przeciwutleniaczy. Dzięki bogactwu substancji odżywczych yerba jest znakomitym sposobem na zachowanie dobrej kondycji psychofizycznej. Dlaczego warto zacząć pić yerba mate? Jakie profity uzyskamy poprzez regularne picie mate? Czy da się dzięki codziennym naparom z liści ostrokrzewu paragwajskiego osiągnąć efekt idealnej sylwetki?

Yerba mate – co to jest?

susz yerba mate

W powszechnym znaczeniu pod nazwą yerba mate kryje się napar przyrządzany z wysuszonych i zmielonych liści (czasem z dodatkiem gałązek) ostrokrzewu paragwajskiego. Jest to wiecznie zielone drzewo uprawiane w niektórych krajach Ameryki Południowej (głównie w Argentynie, Brazylii i Paragwaju).

Na tych terenach picie yerba mate cieszy się ogromną popularnością, należy wręcz do tradycji, tak jak u nas do tradycji należy picie kawy czy herbaty.

Według źródeł, picie naparów i żucie liści mate, było praktyką stosowaną przez Indian Ameryki Południowej (Indian plemienia Guarani). W XVII wieku jezuici, którzy dotarli do Ameryki Południowej, docenili wyjątkowe właściwości yerba mate i zaczerpnęli od Indian tradycję stosowania tychże liści. Następnie sprowadzili i rozpropagowali je w Europie jako zamiennik herbaty oraz metodę na pobudzenie ciała i umysłu oraz eliminację znużenia i senności.

Nazwa yerba mate pochodzi od przekształconego łacińskiego słowa herba (czyli ziele) oraz mati (w języku keczua oznacza tykwę).

Yerba mate – rodzaje, gatunki i właściwości smakowe naparu

Mówi się, że yerbę można albo kochać, albo nienawidzić. Dla niektórych jest znakomitym, niezwykłym zielem, dla innych jest odstręczająca, wręcz nie do wypicia.

Jak smakuje mate?

Napary z yerby wyróżnia intensywny, goryczkowy smak z lekkimi akordami cierpkości. Zdarzają się bardziej esencjonalne, mocne odmiany, są również odmiany bardziej ziołowe, łagodniejsze. Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć, iż smak mate jest bardzo specyficzny. Nie każdemu napój ten przypada do gustu. Niektórzy aromat i smak naparu z mate określają jako dymny, ziemisty albo nawet bagienny czy błotny. Nie zmienia to jednak faktu, iż zwolenników picia yerba mate na całym świecie jest mnóstwo.

Istnieje wiele różnych gatunków yerba mate, z których każdy charakteryzuje się nieco innymi nutami smakowymi i zapachowymi. Podczas gdy niektóre rodzaje yerba mate cechuje ciężki, gorzki smak, inne pozostają delikatne, słodkawe, świeże, trawiaste.

Obok tradycyjnych odmian yerby istnieje też cały szereg aromatyzowanych mate i urozmaicanych dodatkami takimi jak owoce, zioła, przyprawy, olejki eteryczne (np. miętowy, anyżowy).

Główne rodzaje yerba mate

Argentyńska yerba mate

Wyróżnia się łagodnym, ziołowym smakiem oraz delikatną kwaskowatością i goryczkowatością. Można też w niej odnaleźć lekkie akordy drzewne i ziemiste. Jest dość grubo cięta (listki i łodyżki są średniego rozmiaru) i zawiera mniejsze ilości pyłu.

Brazylijska yerba mate

Świeża, soczysta, trawiasta zieleń to kolor brazylijskiej mate, który odróżnia ją od innych wariantów. Ta charakterystyczna barwa jest efektem pominięcia procesu leżakowania podczas produkcji brazylijskiej yerby. W smaku jest niebywale rześka, orzeźwiająca, świeża, trawiasta. Nie brakuje jej też pewnej dozy słodyczy i cierpkości. Jeśli chodzi o konsystencję, to jest bardzo drobno zmielona i bardzo pylasta. Z wyglądu przypomina zieloną mąkę, w której gdzieniegdzie dostrzec można nieco większe kawałki łodyżek i liści.

Paragwajska yerba mate

Najbardziej klasyczny, nawiązujący do tradycyjnych metod suszenia (przy wykorzystaniu dymu) rodzaj mate. Cechuje ją zdecydowany, gorzki, wędzony, dymny smak i intensywny aromat. Susz yerba mate odmiany paragwajskiej jest średnio rozdrobniony i zawiera dość dużo pyłu.

Urugwajska yerba mate

Produkowana jest w Brazylii, ale trafia tylko na rynek urugwajski, stąd też nazwa tego wariantu yerby. W smaku urugwajska mate jest łagodna, świeża, trawiasta, intensywna, lekko kremowa. Wyczuwalna jest tu przyjemna, subtelna goryczka i delikatna cierpkość. Susz jest drobny, pylasty, nie zawiera patyczków.

Poszczególne gatunki yerba mate różnią się od siebie sposobem suszenia, okresem leżakowania, sposobem hodowli, smakiem, zapachem, poziomem rozdrobnienia, ewentualnie użytymi dodatkami.

Gatunki yerba mate cieszące się największą popularnością

Pajarito Elaborada con Palo

Tradycyjna paragwajska yerba mate o mocnym, wędzonym, gorzkim smaku i silnym działaniu na organizm.

Yerba Mate Chimarrão

Brazylijski wariant mate o łagodnym, rześkim, trawiastym smaku. Jest drobno zmielona, w przeważającej części zawiera listki, w około 30% łodyżki. Nie jest poddawana leżakowaniu ani dymieniu.

Rosamonde Yerba Mate

Klasyczna argentyńska yerba charakteryzująca się wyrafinowanym, głębokim, lekko słodkawym i delikatnie goryczkowym smakiem, w którym wyczuć można nuty zielone, świeże i kwiatowe.

Yerba Mate Taragui

Tradycyjna odmiana yerby pochodząca z Argentyny. Wyróżnia się harmonijnym, delikatnym smakiem, lekkimi goryczkowatymi i dymnymi akcentami oraz doskonałymi właściwościami energetyzującymi.

Verde Mate

Pochodzi z Brazylii, zaliczana jest do zielonych yerba mate. Jest delikatna w smaku, lekko słodkawa, świeża, orzeźwiająca, trawiasta. Dominują w niej nuty zielone. Ma bardzo łagodny charakter, a jednocześnie wykazuje silne działanie pobudzające.

Kurupi Menta Boldo

Paragwajska kompozycja mate oraz ziół. Cechuje się orzeźwiającym smakiem z wyrazistą nutą goryczki. Nie brak tu też intensywnych akordów mięty.

Cruz de Malta

Argentyńska mate należąca do klasyków tego napoju. Cechuje ją doskonała jakość suszu i nieprzeciętne walory smakowe. Ma głęboki, wyrazisty, zrównoważony smak, w którym przebija się mocna goryczka. Wyczuwalne są także tony roślinne i świeże. Ze względu na wysoką zawartość kofeiny (mateiny) wykazuje bardzo dobre właściwości pobudzające.

CBSe Energia Guarana

Ciesząca się ostatnio niezwykłą popularnością argentyńska mieszanka yerba mate, guarany, mięty i werbeny. Kompozycję wzbogacono aromatem mentolowym. Napój charakteryzuje się wielopoziomowym smakiem (znajdziemy tutaj między innymi akordy cytrusowe, ziołowe, korzenne, goryczkowate) i silnym działaniem bioaktywnym (dodaje energii, poprawia samopoczucie, eliminuje objawy zmęczenia, stymuluje detoks organizmu, przyspiesza przemianę materii).

Yerba mate – skład

Yerba mate obfituje w cenne składniki odżywcze i wykazuje wiele korzystnych działań na ludzki organizm. Jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dzięki którym odżywia całe nasze ciało, pozytywnie wpływa na pracę organów i tkanek oraz wspomaga działanie układu nerwowego.

Co więcej, yerba mate zawiera kofeinę (kofeina obecna w yerbie nosi nazwę mateina). Dzięki niej chroni przed spadkami mocy witalnych i poprawia pracę umysłu. To jednak nie wszystko. Nie sposób nie wspomnieć o wysokiej zawartości niezwykle dla nas wartościowych antyoksydantów w yerba mate.

Lista cennych dla naszego organizmu substancji zawartych w yerba mate

  • polifenole (w tym kwas chlorogenowy),
  • mateina,
  • teofilina,
  • teobromina,
  • chlorofil,
  • garbniki,
  • saponiny,
  • aminokwasy,
  • saponiny,
  • witaminy z grupy B,
  • witamina C,
  • witamina E,
  • witamina A,
  • potas,
  • magnez,
  • fosfor,
  • wapń,
  • sód,
  • żelazo,
  • krzem,
  • cynk,
  • selen,
  • mangan.

Yerba mate – właściwości zdrowotne

yerba mate w matero

Właściwości zdrowotne yerba mate wynikają głównie z dużych pokładów biologicznie czynnych związków takich jak alkaloidy, polifenole czy saponiny. Nie bez znaczenia jet także okazała pula biopierwiastków i witamin.

Co warto odnotować, yerba mate zawiera kilkakrotnie więcej antyoksydantów niż zielona herbata, a to dopiero początek listy zalet paragwajskiego cudownego ziela.

Jak działa yerba mate na organizm? Oto najważniejsze właściwości yerba mate:

Działanie antyoksydacyjne yerba mate

Napar yerba mate to wyjątkowy napój, który dostarczy nam mnóstwo substancji o właściwościach antyoksydacyjnych. Zwalczają one szkodliwe wolne rodniki rozprzestrzeniające się w ustroju i chronią komórki przed uszkodzeniami i mutacjami. Antyoksydanty wywierają bardzo korzystny wpływ na cały nasz organizm, a także zmniejszają ryzyko rozmaitych schorzeń, szczególnie typu cywilizacyjnego.

Działaniem antyoksydacyjnym w yerba mate wyróżnia się cała gama substancji, w tym: polifenole, chlorofil, witamina A, witamina C, witamina E. Jest tu ich naprawdę wiele, więc jeśli poszukujemy produktów najbogatszych w antyoksydanty, powinniśmy dopisać yerba mate do listy zakupów.

Ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów yerba mate:

  • hamuje procesy starzenia, sprzyja witalności i żywotności, sprawia, że wyglądamy i czujemy się młodziej,
  • przeciwdziała powstawaniu komórek rakowych, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory,
  • zmniejsza ryzyko cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób płuc, chorób neurodegeneracyjnych, chorób oczu,
  • wykazuje właściwości przeciwzapalne, zapewnia lepszą ochronę przed patogenami,
  • sprzyja efektywnej regeneracji organizmu.

Moc antyoksydantów znajdziesz też w rewitalizującym i detoksykującym koktajlu Hai Matcha

Yerba mate na poprawę odporności

Dzięki szerokiej gamie substancji odżywczych oraz bogatej skarbnicy antyoksydantów, yerba mate wzmacnia naturalną odporność naszego organizmu. Usprawnia pracę układu immunologicznego, pomaga budować silną barierę obronną przeciwko czynnikom chorobotwórczym takim jak wirusy, bakterie, grzyby. Redukuje stany zapalne, łagodzi infekcje i skraca czas ich trwania, obniża też podatność na choroby cywilizacyjne, przeziębienia, zakażenia, alergie.

Dodatni wpływ yerba mate na pracę mózgu i kondycję psychiczną

Ważnym prozdrowotnym atutem yerba mate jest jej korzystny wpływ na system nerwowy, samopoczucie i wydajność mózgu. Ma to związek z obecnością w mate alkaloidów purynowych takich jak kofeina, teobromina i teofilina.

Picie yerby to świetny sposób na zapewnienie sobie pokaźnego zastrzyku energii na długi czas, poprawę nastroju, wzmocnienie zdolności intelektualnych i redukcję dokuczliwej senności i zmęczenia, które dopadają nas czasem w ciągu dnia.

Poznaj skuteczny sposób na podkręcenie mózgu: Brain Actives

Przez wielu yerba mate uznawana jest za lepszą alternatywę dla kawy, która co prawda daje efekt pobudzenia, ale na krótki czas. Stan pobudzenia po kawie często też kończy się nagłym spadkiem sił witalnych i silnym znużeniem. Co więcej, kawa spożywana w sporych ilościach niesie ryzyko skoków ciśnienia i może doprowadzić do nadmiernego przyzwyczajenia się organizmu od kofeiny.

Yerba mate jest pozbawiona tych wad. Działa w sposób zrównoważony, dodaje energii na długi czas, nie wywołuje skoków ciśnienia i nie uzależnia.

Yerba mate to także świetny sposób na polepszenie pracy mózgu, poprawę koncentracji i zdolności zapamiętywania oraz polepszenie efektywności umysłowej. Zwiększa kreatywność, pomaga uzyskać stan długotrwałego skupienia, przez co wspiera nas w realizacji zadań.

Co więcej, yerba mate stoi na straży zachowania równowagi psychicznej. Ziele to jest też specjalistą w zwalczaniu zmęczenia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego oraz w łagodzeniu napięcia nerwowego. Zwalcza negatywne myśli i zaburzenia nastroju, sprawia, że łatwiej nam stawić czoła wyzywaniom dnia codziennego.

Sprawdź także pogromcę stresu w kapsułkach: Restilen

Pozytywny wpływ yerba mate na układ pokarmowy

Yerba mate poprawia trawienie i wykazuje właściwości ochronne w stosunku do organów wchodzących w skład układu pokarmowego. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, korzystnie wpływa na pracę jelit, wątroby i trzustki.

Dzięki naparom z yerby pokarmy trawione są sprawniej, a my przestajemy odczuwać rozmaite dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak: dyskomfort w jamie brzusznej, skurcze żołądka, wzdęcia brzucha, zaparcia, problemy z wypróżnianiem, uczucie pełności.

Korzystny wpływ yerba mate na układ krążenia

Yerba mate aktywnie wspiera nasz układ sercowo-naczyniowy. Poprawia krążenie krwi, obniża poziom złego cholesterolu, przeciwdziała tworzeniu się blaszki miażdżycowej, zmniejsza ryzyko zakrzepów i zatorów. Pozytywnie wpływa na stan naczyń krwionośnych, chroni serce i usprawnia jego pracę oraz reguluje ciśnienie krwi.

Inne cenne właściwości zdrowotne yerba mate

  • pomaga w obniżaniu poziomu cukru we krwi, zwiększa wrażliwość komórek na działanie insuliny, zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2,
  • chroni wątrobę i wspomaga jej czynność,
  • stymuluje proces oczyszczania organizmu z toksyn,
  • dodaje witalności i wigoru, zwiększa sprawność fizyczną, poprawia pracę mięśni i stawów,
  • wzmacnia kości i zęby;
  • pozytywnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci.

Yerba mate na odchudzanie

Czy tradycyjny napój Argentyńczyków i Paragwajczyków może wspomagać proces odchudzania? Czy przyspiesza drogę do szczupłej sylwetki? Okazuje się, że tak!

Wiele ziół i przypraw (np. imbir, kurkuma, cynamon, czarny pieprz czy pieprz cayenne) usprawnia procesy trawienne i stymuluje metabolizm, a w ten sposób pozwala na szybszą redukcję nadprogramowych kilogramów. Duża część z nich wspiera nasz metabolizm również po zakończeniu odchudzania, utrzymując go na podwyższonym poziomie, a tym samym dbając o to, by waga ciała nie zaczęła wędrować znowu do góry.

Dobrymi właściwościami wyszczuplającymi może poszczycić się również yerba mate. Jednak warto pamiętać, że samo picie naparów z tego ziela to za mało, aby systematycznie odnotowywać spadki na wadze. Wypijana regularnie herbata yerba mate to jedno, a trzymanie się diety o obniżonej kaloryczności i zwiększenie aktywności fizycznej, to drugie.

Równolegle do spożywania yerba mate warto „odchudzić” jadłospis oraz wprowadzić do grafiku zajęć jakąś formę treningu, co najmniej 3 razy w tygodniu. Można też poszukać sobie asystenta odchudzania w postaci dobrego spalacza tłuszczu. Dopiero szeroki plan redukcji nadwagi przyniesie optymalne efekty.

Bardzo dobrym sposobem na przyspieszenie spadków wagi jest także sięgnięcie po wieloelementowy suplement diety, który obok ekstraktu z yerba mate zawiera również inne substancje o właściwościach odchudzających. Współdziałając ze składnikami o podobnym działaniu ekstrakt z yerba mate mocno podkręca spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej.

Poznaj Slimdropico – intensywne krople na odchudzanie z yerba mate

W jaki sposób yerba mate wspomaga odchudzanie? 9 najważniejszych działań

  • Napary z yerba mate wzmagają uczucie sytości w żołądku, sprawiają, że rzadziej dotyka nas głód.
  • Yerba mate hamuje apetyt, sprawia, że odczuwamy mniejszą ochotę na jedzenie (w tym na te najbardziej tuczące produkty). W ten sposób możemy lepiej kontrolować spożycie kalorii.
  • Yerba mate poprawia procesy trawienne, usprawnia metabolizm węglowodanów i tłuszczów, a także zmniejsza wchłanianie tłuszczów z pokarmów.
  • Yerba mate pomaga stabilizować poziom cukru we krwi, przez co chroni przed napadami wilczego głodu i tłumi ochotę na słodycze,
  • Yerba mate poprawia przemianę materii, sprawia, że spalamy więcej kalorii z jedzenia i sprawniej redukujemy tkankę tłuszczową.
  • Yerba mate stymuluje proces usuwania toksyn i złogów tłuszczu z organizmu.
  • Ze względu na właściwości moczopędne, yerba mate przyczynia się do usuwania nadmiaru wody z organizmu. To dobra wiadomość dla osób mających problem z obrzękami ciała, cellulitem wodnym i cyklicznymi wzrostami masy ciała związanymi z zatrzymaniem wody w organizmie.
  • Yerba mate dodaje energii i siły, poprawia wydolność naszego organizmu i redukuje zmęczenie. Pomaga też walczyć z apatią i zniechęceniem do aktywności fizycznej. W ten sposób wspiera nas w realizacji planów treningowych podczas odchudzania.
  • Yerba mate poprawia nastrój i wzmaga motywację do odchudzania.

Yerba mate – przeciwwskazania

Yerba mate jest bombą zdrowotności i niemal każdy skorzysta na regularnym piciu tego ziela. Co prawda są pewne przeciwwskazania do spożywania naparów mate, ale są one bardzo nieliczne.

Ze względu na zawartość kofeiny nie powinna być stosowana przez dzieci oraz osoby pijące dużo kawy lub zażywające inne substancje o działaniu pobudzającym. Powinny uważać też na nią kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby ze schorzeniami żołądka.

Yerba mate – jak pić?

matero z yerba mate

Niezwykłe właściwości yerba mate to powód coraz większego zainteresowania tym zielem, szczególnie ze strony osób prowadzących zdrowy tryb życia, ceniących naturalne sposoby odchudzania oraz poszukujących roślinnych antidotum na rozmaite dolegliwości oraz rozglądających się za zdrowszymi zamiennikami kawy.

Jeśli i my zdecydujemy się sprawdzić bioaktywne działanie yerba mate, warto zaopatrzyć się w tradycyjne naczynie do mate, czyli matero (inne nazwy to mate lub tykwa) oraz specjalną rurkę ze stali nierdzewnej, którą mocuje się w matero i która służy do picia, czyli bombillę.

Co prawda nie są to niezbędne akcesoria, ale bardzo przydatne. Pozwalają łatwo, szybko, komfortowo parzyć yerba mate i wygodnie ją spożywać bez obawy, że fusy przedostaną się nam do ust (zapobiega temu specjalne sitko na końcu bombilli).

Jak przygotować yerba mate – instrukcja krok po kroku

  • Zmielone liście yerba mate wsyp do matero (do około ¾ objętości, co daje około 4 łyżki suszu).
  • Zakryj dłonią górę naczynia, odwróć je do góry nogami, potrząśnij klika razy, powoli odwróć z powrotem.
  • Włóż bomblillę do matero.
  • Trzymając matero pod skosem, zalej susz wodą o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza, następnie powoli odwróć naczynie do pionu.
  • Zaparzaj mate około 2-3 minuty. Pij napar, nie potrząsając naczyniem.
  • Po wypiciu pierwszej porcji, uzupełnij matero wodą.

Raz zaparzony susz yerba mate nadaje się do ponownego zalania wodą. Możemy to zrobić nawet kilkukrotnie, jednak pamiętajmy, aby nie przesadzać z ilościami wypijanej dziennie yerba mate, ponieważ w nadmiarze może być szkodliwa.

Polecamy także: Ranking Spalaczy Tłuszczu

Czytaj więcej

8 komentarzy

Klementynka8 13 stycznia 2019 - 21:23

Uwielbiam yerbę, od kiedy ją pierwszy raz wypiłam, wiedziałam, że już jej nie wypuszczę 😀 Piję ją codziennie, po dwa trzy razy, praktycznie zrezygnowałam z kawy na jej rzecz. Moim zdaniem działa jakby pełniej niż kawa. Kawa tylko pobudza, a yerba dodatkowo pozytywnie wpływa na psychikę, przynajmniej moją. Nie wiedziałam jednak, że mate posiada także potencjał odchudzający. Dobrze wiedzieć. Pozdrawiam wszystkie yerbo-maniaczki 🙂

Odpowiedź
Eryka90 15 stycznia 2019 - 13:17

Czy mate odchudza? Na pewno nie schudniemy ani kilograma jeśli będziemy jeść za dużo i nie będziemy uprawiać żadnego sportu. To prozdrowotne zioło i nie wypali z was tłuszczu bez wkładu waszej pracy.

Odpowiedź
filodendron 15 stycznia 2019 - 15:49

Piję mate od niedawna. Zaczęłam ją pić z powodu jej działania energetyzującego. Dotąd piłam w tym celu kawę, ale jakoś znielubił ją mój żołądek, dlatego musiałam znaleźć alternatywę. Muszą powiedzieć, że jestem bardzo miło zaskoczona działaniem yerby. Pobudza i sprawia, że ogólnie lepiej się czuję fizycznie i psychicznie. Do tego jeszcze mam po niej mniejszy apetyt, który powoli robił się niebezpieczny dla mojej figury 😉

Odpowiedź
ZXY 18 stycznia 2019 - 20:16

Dajcie spokój z tym chudnięciem pod wpływem yerby. Ostatnio koleżanka w pracy też wyskoczyła z taką rewelacją, że jakaś tam znajoma zrzuciła 5 czy ileś kilo pijąc mate… cóż dla mnie to opowieści wyssane z palca. To tak jakby ktoś powiedział, że pijąc codziennie kawę się chudnie. Tak naprawdę chcąc schudnąć musimy spalać więcej kalorii niż przyjmujemy, ot cała filozofia odchudzania. Mate nie ma tu nic do rzeczy. Może jedynie nieco gasić ochotę na jedzenie albo dodawać energii, którą możemy wyładować ćwicząc. Sama z siebie nie odchudza.

Odpowiedź
MonikZ 20 stycznia 2019 - 14:01

Zgadzam się z przedmówcą, odchudzanie polega na diecie i aktywności, a do pobudzania, przyspieszania redukcji kg przeznaczone są specjalne spalacze tłuszczu, a yerba mate to ogólny wspomagacz całego organizmu a nie aktywator odchudzania. Co nie zmienia faktu, że może być pomocna dla odchudzających, zwłaszcza tych co dużo trenują, bo pobudza i osłabia stan zmęczenia.

Odpowiedź
Lolita9 26 stycznia 2019 - 13:48

Yerba fajnie działa. Polecam. Popijam ją kilka razy dziennie (po ok. 100 ml naraz) – rano, koło południa, potem po południu przed treningiem i po treningu. I w ten sposób cały dzień jestem pełna energii i mam dobre samopoczucie. Czy w jakiś przyspiesza odchudzanie? Trudno powiedzieć, mam wrażenie że chudnę głównie od siłowni ale może i yerba jakąś cegiełkę dokłada? 😉

Odpowiedź
Willma100 2 lutego 2019 - 19:14

Zainteresowała mnie ta yerba. Szukam właśnie czegoś mega naturalnego, co by dodawało energii, hamowało apetyt, a jednocześnie ogólnie dobroczynnie działało na organizm. Jednak mam problem z zakupem mate. Jestem zielona i nie wiem, jaką kupić i gdzie. Aha i pytanie, czy to naczynie do yerby jest konieczne? Nie można parzyć tego w zwykłym kubku?

Odpowiedź
MateManiak 4 lutego 2019 - 16:54

Wilma100 jeśli w okolicy masz sklep zielarski, to zapytaj o mate, jeśli nie, to w necie masz bardzo szeroki wybór i sklepów i odmian mate. Która najlepsza to już indywidualny wybór, gusta są rożne, ale warto popróbować 🙂 Najważniejsze, żeby korzystać z mate dobrej jakości, sypanej, a nie ekspresowej czy też jakiś różnych fixów, bo to nie to samo. Co do naczynia, to oczywiście można parzyć w zwykłym kubku, ale w matero jest zwyczajnie wygodniej.

Odpowiedź

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie