Strona główna Zdrowie Zioła na drogi moczowe – co stosować przy zapaleniu pęcherza, nietrzymaniu moczu i innych problemach z układem moczowym?

Zioła na drogi moczowe – co stosować przy zapaleniu pęcherza, nietrzymaniu moczu i innych problemach z układem moczowym?

by Karolina Karo
1 komentarzy

Zioła niezwykły sprzymierzeniec zdrowia, który od odległych czasów starożytnych towarzyszy człowiekowi w pielęgnowaniu organizmu, w tym zdrowych dróg moczowych. Walka z infekcjami układu moczowego, uporczywym bólem pęcherza i nietrzymaniem moczu może być trudna, ale na szczęście w naturze znaleźć można wiele roślin leczniczych, które mogą okazać się nieocenione w zwalczaniu tych dolegliwości. Odpowiednio dobrane i właściwie dozowane zioła na drogi moczowe stanowią niezastąpioną pomoc w przypadku zapalenia pęcherza i cewki moczowej, a także problemu nietrzymania moczu. Ne tylko przynoszą ulgę, ale również przeciwdziałają nawrotom infekcji, poprawiają czynność narządów wchodzących w skład układu moczowego i ogólnie wspierają naszą odporność. Jak stosować zioła na drogi moczowe? Jakie rośliny wybierać?

Dolegliwości układu moczowego powszechnym problemem

kobieta trzyma się za podbrzusze

Jednym z obszarów naszego zdrowia, który niestety coraz częściej ulega stanom chorobowym, są drogi moczowe. Te delikatne struktury stanowią idealne środowisko do rozwoju infekcji. Dlatego zakażenia układu moczowego to coraz powszechniejsze zjawisko dotykające zarówno młodszych, jak i starszych. Cewka moczowa, stanowiąca jedno z kluczowych ogniw w układzie moczowym, staje się często miejscem namnażania bakterii i innych patogenów. Również pęcherz moczowy, z uwagi na swoją specyficzną budowę zbiornika, w którym magazynowany jest mocz, może być dogodnym środowiskiem dla bakterii.

Zakażenia układu moczowego mogą pojawić się w różnych okolicznościach. Przyczyną może być niewystarczająca higiena osobista, korzystanie z publicznych toalet, a także problemy psychiczne. Czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój infekcji może być także osłabienie organizmu, niezdrowa dieta i chroniczne zaparcia, a nawet nadmierny stres. Do tych przykrych dolegliwości mogą predysponować także nieprawidłowości w pracy narządów rodnych, rozrost prostaty i zmiany hormonalne zachodzące w organizmie.

U osób młodszych niejednokrotnie zakażenia są efektem zaziębienia dróg moczowych (co z kolei jest skutkiem zbyt lekkiego ubierania się, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym). Niekiedy także infekcje mają związek z częstymi zmianami partnerów seksualnych. Natomiast starsi pacjenci są narażeni na infekcje związane z naturalnym procesem starzenia się organizmu.

Nieodłącznym problemem związanym z układem moczowym jest także nietrzymanie moczu. Przyczyny tego zjawiska mogą być wielorakie. Osłabienie mięśni dna miednicy (tzw. mięśni Kegla), które są odpowiedzialne za kontrolę funkcji pęcherza, to jeden z kluczowych czynników prowadzących do tego krępującego i dokuczliwego problemu.

W walce z nieprawidłowościami funkcjonowania układu moczowego stosuje się różne środki zaradcze, wśród których są zarówno farmaceutyki, jak i naturalne rozwiązania. Jak można zaobserwować, zioła na drogi moczowe stają się coraz bardziej popularnym sposobem zarówno na infekcje, jak i problem nietrzymania moczu.

Jak działają zioła na zapalenie pęcherza moczowego i innych odcinków układu moczowego?

Zakażenia dróg moczowych przeważnie wywołane są przez bakterie, rzadziej wirusy lub grzyby, które wniknęły do cewki moczowej i dalej do pęcherza, gdzie uległy namnażaniu i spowodowały stan zapalny. Nie od dziś zioła mają zastosowanie w leczeniu chorób układu moczowego, przy czym, jeśli są odpowiednio dawkowane, przeważnie wykazują wysoką skuteczność w wygaszaniu infekcji. W przypadku silnych infekcji najlepiej sprawdza się równoczesne stosowanie ziół wewnętrznie (picie naparów) i zewnętrznie (robienie nasiadówek).

Głównymi objawami schorzeń układu moczowego wywołanych przez drobnoustroje jest, częstomocz, parcie na pęcherz, ból w podbrzuszu, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, a także gorączka czy ogólne rozbicie. Odpowiednio dobrane zioła pomagają załagodzić wszystkie te objawy, przy jednoczesnym unieszkodliwianiu i blokowaniu dalszego rozwoju bakterii lub innych patogenów odpowiedzialnych za zakażenie.

Zioła na infekcje dróg moczowych wykazują działanie:

  • przeciwzapalne,
  • odkażające, antybakteryjne,
  • uśmierzające ból,
  • przeciwgorączkowe,
  • przywracające właściwe pH w drogach moczowych (co przeciwdziała osiedlaniu się bakterii),
  • moczopędne (prowadzą do szybszego wypłukiwania drobnoustrojów).

Jak działają zioła na nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to wstydliwa i dotkliwa dolegliwość, której główną cechą jest zaburzenie kontroli nad wypływaniem moczu z cewki moczowej, a co za tym idzie pojawianie się mimowolnych wycieków moczu. Zioła mogą stanowić bardzo cenne wsparcie w łagodzeniu problemów z nietrzymaniem moczu. Ich działanie jest wieloaspektowe i obejmuje przede wszystkim wzmocnienie dróg moczowych, poprawę ich funkcjonowania i przywracanie prawidłowości w oddawaniu moczu.

W jaki sposób zioła niwelują problem nietrzymania moczu:

  • poprawiają pracę mięśni w obrębie dróg moczowych,
  • wzmacniają struktury dróg moczowych,
  • usprawniają czynność pęcherza moczowego,
  • wykazując właściwości moczopędne, usprawniają proces oddawania moczu,
  • poprawiają kontrolę nad pęcherzem, redukują uczucie nagłego parcia na mocz,
  • nasilając produkcję moczu, pomagają usuwać drobnoustroje z dróg moczowych, oczyszczają nerki i pęcherz moczowy,
  • przyczyniają się do usuwania szkodliwych substancji z organizmu, wspomagając naturalną detoksykację,
  • niwelują stany zapalne.

Dlaczego warto sięgać po zioła na drogi moczowe?

napar ziołowy w szklance, obok świeża pokrzywa i słoiczek z ziołami

Kuracje ziołowe mogą okazać się niezwykle efektywne w zwalczaniu infekcji dróg moczowych i problemu z nietrzymaniem moczu. Najważniejszą kwestią jest tutaj systematyczność – zioła wymagają regularnego spożywania przez dłuższy czas, minimum 2 tygodnie, a wielu przypadkach dłużej, aby dały maksymalnie dobre rezultaty.

Codzienne picie ziół pozwala na nagromadzenie dużych ilości substancji aktywnych w organizmie, co z kolei przekłada się na wzmocnienie naturalnych mechanizmów obronnych i regeneracyjnych oraz eliminację patogenów z ustroju.

W walce z uporczywymi dolegliwościami ze strony dróg moczowych niezwykle pomocne mogą być także wieloelementowe ziołowe suplementy diety, takie jak UrinoFix. Warto po nie sięgać, jeśli potrzebujemy silnego wsparcia dla układu moczowego i jeśli szukamy wygodniejszej alternatywy dla klasycznych naparów ziołowych.

Jak stosować zioła na drogi moczowe?

Stosując zioła na drogi moczowe musimy pamiętać o przestrzeganiu zalecanych dawek. Zbyt małe ilości mogą nie przynieść oczekiwanych efektów, natomiast nadmiar może być niekorzystny dla organizmu. Starajmy się zatem utrzymywać właściwe proporcje, porcjując składniki ziołowe.

Zioła na drogi moczowe powinniśmy stosować każdego dnia, czy to w formie naparów i odwarów, czy suplementów diety. W ten sposób zapewnimy sobie ciągłość ich działania, co może być nadrzędną kwestią w wygaszaniu infekcji, regulacji procesu oddawania moczu i wzmacnianiu mięśni w obrębie układu moczowego. Kuracje ziołowe wymagają czasu, aby rośliny lecznicze mogły zintegrować się z organizmem i zacząć oddziaływać na problem.

Jak dawkować zioła na drogi moczowe?

Przeważnie zaleca się stosowanie odwaru lub naparu 3 razy dziennie. Przy mniejszym natężeniu objawów można ograniczyć się do spożywania ziół 1-2 razy dziennie.

Optymalna proporcja to zazwyczaj 1 łyżka ziół na 1 szklankę wrzącej wody. Jednak przed sięgnięciem po konkretne zioło warto upewnić się co do rekomendowanych porcji.

Jak zrobić nasiadówkę na zapalenie dróg moczowych?

Wystarczy zaparzyć mocny napar z wybranych ziół na drogi moczowe (np. pokrzywy, kory dębu, nawłoci, szałwii, skrzypu polnego) w proporcji 5 łyżek ziół na 1,5 l wody. Zaparzamy 15 minut pod przykryciem, odcedzamy i wlewamy napar do dużej miski z wodą. Opcjonalnie dolewamy nieco wody (woda z dodatkiem ziół powinna mieć ok. 40 stopni Celsjusza). Siadamy na misce na 15 minut.

Zioła na drogi moczowe – które najlepsze?

W naturalnym wsparciu zdrowia układu moczowego i eliminowaniu dokuczliwych przypadłości, takich jak nawracające infekcje, zapalenie pęcherza, zakażenie cewki moczowej czy nietrzymanie moczu, zioła odgrywają nieocenioną rolę. Jeśli chcemy, aby kuracja była maksymalnie skuteczna, warto pić napary ziołowe 2-3 razy dziennie przez dłuższy czas i dodatkowo stosować nasiadówki.

Istnieje szeroka i zróżnicowana paleta ziół wspomagających drogi moczowe. Wśród tych najpopularniejszych i uznawanych za najskuteczniejsze są między innymi przeciwzapalna i moczopędna pokrzywa, antyseptyczna kora dębu, antybakteryjna nawłoć, nasilający diurezę skrzyp polny.

Skrzyp polny na drogi moczowe

Skrzyp polny wykazuje właściwości moczopędne, dzięki którym oczyszcza układ moczowy i skraca czas infekcji. Działa też rozkurczowo, przeciwzapalnie i łagodzi bóle. Z uwagi na zawartość witaminy C zakwasza mocz, przez co utrudnia drobnoustrojom wzrost i rozwój. Dzięki zawartej krzemionce poprawia stan błon śluzowych i sprzyja regeneracji.

Pietruszka zwyczajna na drogi moczowe

Pietruszka zawiera duże ilości flawonoidów, dzięki którym nasila produkcję i wydalanie moczu, pomaga neutralizować szkodliwe wolne rodniki i redukuje stany zapalne. Dzięki furanokumarynom pomaga szybciej zwalczać zakażenia dróg moczowych. Przeciwdziała kamicy nerkowej. Ma także właściwości antybakteryjne i detoksykujące.

Nawłoć pospolita na drogi moczowe

Nawłoć zawiera cenne dla dróg moczowych glikozydy fenolowe, garbniki i saponiny. Ma silne właściwości przeciwzapalne, moczopędne i odkażające. Wykazuje wysoką skuteczność zarówno w przypadku zakażeń dolnych dróg moczowych (pęcherza i cewki moczowej), jak i w przypadku dolegliwości ze strony górnych dróg moczowych (np. w zapaleniu nerek, zapaleniu kłębuszków i miedniczek nerkowych). Zawiera też cenne glikozydy fenolowe.

Mącznica lekarska na drogi moczowe

Niezwykle pomocne zioło w w leczeniu infekcji dróg moczowych i ogólnym usprawnianiu pracy układu moczowego. Ma dobre właściwości antyseptyczne, moczopędne i przeciwbakteryjne. Przeciwdziała przyleganiu drobnoustrojów do ścianek pęcherza, przez co pomaga szybciej wygasić infekcję.

Pokrzywa na drogi moczowe

Ma doskonałe właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Zwiększa ilość moczu, przez co przyspiesza usuwanie chorobotwórczych drobnoustrojów z dróg moczowych. Dzięki witaminie C obniża pH moczu (przez co hamuje namnażanie bakterii). Działa też wzmacniająco na cały organizm. Zarówno napary, jak i sok z pokrzywy to doskonały sposób na poprawę odporności.

Jałowiec na drogi moczowe

Wykazuje działanie bakteriobójcze i dezynfekujące drogi moczowe. Redukuje stany zapalne dróg moczowych, łagodząc takie objawy jak pieczenie i dolegliwości bólowe. Zwiększa ilość oddawanego moczu. Wspomaga zdrowie nerek.

Borówka brusznica na drogi moczowe

Usprawnia funkcjonowanie pęcherza moczowego. Zwiększa ilość wydalanego moczu, przez co utrudnia zasiedlanie dróg moczowych przez szkodliwe drobnoustroje. Ma działanie odkażające i ściągające.

Inne zioła pomocne przy nietrzymaniu moczu i infekcjach dróg moczowych:

  • rdest ptasi,
  • brzoza brodawkowata,
  • korzeń mniszka lekarskiego,
  • perz właściwy,
  • fiołek,
  • lubczyk,
  • wrzos pospolity.

W diecie na poprawę pracy dróg moczowych nie może też zabraknąć żurawiny (lub soku z żurawiny) oraz pestek dyni.

Źródła:

Czytaj więcej

1 komentarzy

WM 7 maja 2024 - 21:26

Bardzo dobre. W trakcie poszukiwania w internecie pożądanych informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że mają odpowiednią wiedzę ,by się wypowiadać na opisywany temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Czuję, że chyba powinienem wyrazić uznanie za Twoje działania. Będę rekomendował to miejsce i często wpadał, żeby zobaczyć nowe rzeczy.

Odpowiedź

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie