Strona główna Uroda Zioła na łojotok – jak zmniejszyć produkcję łoju i zredukować zmiany skórne

Zioła na łojotok – jak zmniejszyć produkcję łoju i zredukować zmiany skórne

by Karolina Karo
0 komentarzy

Zioła na łojotok to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie dokuczliwych objawów związanych z nadmiernym wydzielaniem łoju przez gruczoły łojowe. Obok stosowania leków, suplementów i kosmetyków ograniczających łojotok, warto włączyć kuracje ziołowe na listę domowych zabiegów. Regularne stosowanie ziół to sposób na unormowanie czynności gruczołów łojowych i pobudzenie procesów naprawczych. Pamiętajmy, że łojotok często prowadzi do chorób skóry, i to zarówno skóry głowy, jak i skóry na innych obszarach ciała, więc warto zacząć zwalczać go jak najszybciej. Surowce ziołowe pomogą nam zredukować łojotok i poprawić estetykę skóry i włosów, jak również ograniczyć postęp chorób związanych z łojotokiem, jeśli zdążyły już u nas zaistnieć.

Co to jest łojotok? Objawy i skutki łojotoku

łupież obserwowany przez lupę

Łojotok to częsta przypadłość będąca wynikiem nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Kiedy skóra pracuje normalnie, gruczoły łojowe wydzielają nieznaczne ilości łoju (sebum), który wraz z zabiegami oczyszczania i złuszczania skóry zostaje systematycznie usuwany. Natomiast w przypadku łojotoku dochodzi do wzmożonej czynności gruczołów łojowych. Wydzielany nadmiar łoju zaczyna zalegać na powierzchni skóry i zatykać pory.

Przy łojotoku, mimo zabiegów pielęgnacyjnych, skóra nadmiernie łuszczy się. Świeci się, jest tłusta, lepka, skłonna do tworzenia się zaskórników i wyprysków, podatna na stany zapalne. Pory są powiększone i zablokowane. Inne często obserwowane objawy to: zaczerwienienia skóry, swędzenie i pieczenie skóry, nadmierne wypadanie włosów oraz nadmierna tłustość włosów (nieestetyczne, przetłuszczone włosy nawet niedługo po umyciu).

Co gorsza, skóra, na której występuje łojotok, jest idealnym środowiskiem do namnażania się bakterii, wirusów i grzybów chorobotwórczych. Stąd też konsekwencją łojotoku często bywa rozwój różnorakich chorób skóry.

Choroby związane z łojotokiem to:

  • łojotokowe zapalenie skóry głowy,
  • łojotokowe zapalenie skóry (zmiany skórne pojawiają się głównie na twarzy, klatce piersiowej i zgięciach stawów),
  • łuszczyca skóry głowy,
  • łuszczyca skóry (zmiany występują głównie na łokciach i kolanach),
  • grzybica,
  • łysienie łojotokowe,
  • łupież łojotokowy (łupież tłusty),
  • łupież pstry,
  • trądzik pospolity,
  • trądzik różowaty.

Łojotok pojawia się w miejscach, w których zgromadzonych jest najwięcej ujść gruczołów łojowych, a więc przede wszystkim na owłosionej skórze głowy, a także na czole, nosie, na fałdach nosowo-policzkowych, za uszami, między łopatkami, na klatce piersiowej.

Najczęstsze przyczyny łojotoku

Przyczyny łojotoku bywają różne, jednak największą rolę odgrywają tutaj czynniki dziedziczne. Jeśli rodzice, dziadkowie borykali się z łojotokiem, istnieje prawdopodobieństwo, że skłonność zostanie przekazana dalszym pokoleniom.

Czynniki mające wpływ na wzmożoną produkcję łoju i rozwój łojotoku to:

  • predyspozycje genetyczne,
  • zaburzenia hormonalne (głównie nadmiar hormonów płciowych takich jak androgeny i progesteron),
  • osłabiona odporność organizmu,
  • niewłaściwa higiena,
  • złe warunki pogodowe (np. duży mróz, duży upał),
  • stres,
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • zarażenie drożdżakami,
  • niektóre choroby (np. AIDS, choroby neurologiczne),
  • nadwaga i otyłość,
  • zła dieta, niedobory niektórych witamin,
  • stosowanie zbyt agresywnych dla skóry, wyjaławiających preparatów farmaceutycznych i kosmetycznych.
Detoxyn

DETOXYN – POZBĄDŹ SIĘ PASOŻYTÓW I TOKSYN

Jak zwalczać łojotok i przeciwdziałać chorobom skóry powstającym na tle łojotoku?

Za zwalczanie łojotoku warto zabrać się jak najwcześniej, czy to domowymi sposobami, czy to przy asyście dermatologa. Im szybciej poradzimy sobie z łojotokiem, tym mniejsze ryzyko wywiązania się i intensyfikacji chorób skóry.

Redukcja łojotoku polega przede wszystkim na systematycznej, odpowiedniej pielęgnacji skóry. Jeśli problem jest nasilony, warto skorzystać z porady lekarza i zastosować zarekomendowane środki farmakologiczne.

Domowe sposoby na łojotok – 3 cenne wskazówki, jak pozbyć się łojotoku

flakon z olejkiem i świeże zioła

Łojotok to dokuczliwa, dość trudna do zwalczenia, mająca tendencję do powracania i zaostrzania się, a co gorsza, nieestetyczna, często wprawiająca w dyskomfort, bardzo krępująca przypadłość. Chcąc pozbyć się łojotoku i problemów skórnych czy włosowych przez niego wywoływanych, możemy skorzystać z interwencji dermatologa albo zrobić domową kurację.

Stosując poniższe wskazówki, uda nam się „uspokoić” pracę gruczołów łojowych, unormować funkcje skóry, gruntownie ją oczyścić i pobudzić procesy regeneracji!

1. Zacznijmy od odżywiania!

Sposób odżywiania w dużym stopniu wpływa na kondycję i funkcjonowanie skóry. Uboga w wartości odżywcze dieta i niedobory niektórych składników pokarmowych mogą być czynnikiem nasilającym łojotok. Warto zatem przerzucić się na stałe na zdrową dietę wypełnioną dobrej jakości naturalnymi produktami i stroniącą od żywności wysoko przetworzonej.

W codziennym jadłospisie szczególnie powinniśmy zadbać o obecność produktów bogatych w takie składniki jak: witamina A, witamina E, witaminy z grupy B (zwłaszcza B2, B3), witamina C, cynk, selen, miedź, siarka, kwasy omega 3 oraz białko.

2. Zadbajmy o dobór odpowiednich kosmetyków!

W zwalczaniu łojotoku arcyważny jest proces oczyszczania skóry i złuszczania martwego naskórka. Kosmetyki do skóry łojotokowej powinny być jednak pozbawione agresywnych substancji takich jak alkohol czy glikol, ponieważ mogą one zaostrzać stan zapalny, wyjaławiać skórę i potęgować dolegliwości skórne (nadmierne złuszczanie sprawia, że gruczoły łojowe zaczynają wytwarzać coraz więcej łoju).

Do oczyszczania cery używajmy lekkich, delikatnych pianek i żeli o właściwościach regulujących produkcję sebum. W codziennej pielęgnacji skóry twarzy sprawdzą się również toniki o działaniu przeciwbakteryjnym, zwężającym rozszerzone pory, złuszczającym i matującym (np. z kwasem salicylowym). Od czasu do czasu warto zaaplikować na twarz także maseczkę typu peel-off.

Do oczyszczania ciała sprawdzą się łagodne żele o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym, redukującym nadmiar sebum oraz regenerującym i łagodzącym podrażnienia. Raz lub dwa razy w tygodniu warto przeprowadzić także peeling złuszczający.

Jeśli borykamy się z łupieżem łojotokowym, powinniśmy zawsze mieć na podorędziu dobrej jakości szampon przeciwłupieżowy. Dużą skutecznością w zwalczaniu takich dolegliwości jak łupież i łojotokowe zapalenie skóry głowy wyróżniają się między innymi specjalistyczne szampony, w których składnikiem aktywnym jest siarczek selenu. Ma on silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze oraz zapobiega nadmiernemu złuszczaniu się naskórka. Na łojotokowe zapalenie skóry głowy i łupież pomocne też będą domowe płukanki ziołowe.

3. Postawmy na ziołowe kuracje!

W zwalczaniu łojotoku i takich dolegliwości jak łojotokowe zapalenie skóry głowy, łupież czy łuszczyca, niezwykle pomocne mogą okazać się domowe zabiegi z użyciem ziół i olejków.

Bardzo przydatny będzie na przykład olejek z drzewa herbacianego wyposażony w silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i oczyszczające. Z udziałem olejku możemy wykonać masaż głowy, dzięki któremu pozbędziemy się szkodliwych drobnoustrojów, ograniczymy łuszczenie się skóry, zredukujemy swędzenie oraz pobudzimy procesy regeneracji skóry. Olejek z drzewa herbacianego sprawdzi się również jako składnik domowych masek na twarz i ciało.

Do maseczek, peelingów, okładów i wcierek przeciwdziałających łojotokowi doskonale nada się również wykazująca działanie przeciwzapalne i gruntownie oczyszczająca zielona glinka, a także odkażający, usuwający szkodliwe drobnoustroje i regulujący produkcję łoju ocet jabłkowy. Inne składniki, które warto wykorzystać do domowych kuracji przeciwłojotokowych to:

  • sok z cytryny,
  • aloes,
  • masło shea,
  • olejki eteryczne (np. goździkowy, eukaliptusowy, rumiankowy, migdałowy, bawełniany, konopny, rozmarynowy),
  • olej kokosowy,
  • przyprawy takie jak cynamon, imbir, kurkuma,
  • propolis.

W domowych kuracjach przeciwłojotokowych znaczącą rolę często odgrywają także surowce ziołowe. Jakie zioła na łojotok wybrać?

Zioła na łojotok – które najlepsze?

4 miseczki z różnymi ziołami

Fitoterapia (leczenie surowcami roślinnymi) cieszy się powodzeniem w profilaktyce najrozmaitszych schorzeń, w tym chorób skóry. Oto zioła, które ze względu na zawarte w nich bio-substancje i cenne właściwości, warto zastosować w domowej kuracji przeciw łojotokowi i chorobom z nim związanym.

Tatarak

Tatarak to wszechstronnie wykorzystywana roślina lecznicza o wielu cennych właściwościach. Jednym z jej najczęstszych zastosowań jest zwalczanie łojotoku i chorób skóry. W składzie tataraku znajdziemy kwasy organiczne, sole mineralne, garbniki, terpeny, cholinę, olejki eteryczne.

Tatarak wywiera bardzo korzystny wpływ na skórę i włosy. Działa kojąco, redukuje zaczerwienienia i świąd, łagodzi podrażnienia, uspokaja pracę gruczołów łojowych i reguluje wydzielanie łoju. Równolegle zwalcza stany zapalne i szkodliwe drobnoustroje. Przeciwdziała łupieżowi i łysieniu, wzmacnia i chroni włosy, dodaje blasku i polepsza ich wygląd.

Nagietek

Kwiaty nagietka należą do czołówki fito-składników zwalczających łojotok. Obfitują w dobroczynne śluzy wykazujące działanie ochronne, łagodzące i regenerujące. Inne cenne substancje zawarte w nagietku to: terpeny, garbniki, witaminy i sole mineralne, żywice, saponiny. Dzięki wyjątkowo silnemu składowi nagietek to skuteczna broń przeciw stanom zapalnym skóry. Jest też pomocny w zwalczaniu bakterii i grzybów oraz normowaniu wydzielania sebum. Przyspiesza gojenie ran, łagodzi podrażnienia, pozostawia skórę gładką, dobrze nawilżoną i miękką.

Nagietek wywiera także pozytywny wpływ na włosy. Zwalcza stany zapalne, koi skórę głowy, odżywia włosy, zmniejsza łojotok. Ponieważ nagietek dodatnio oddziałuje również na naczynia krwionośne (uszczelnia je i wzmacnia), może być też cennym wsparciem dla osób borykających się z pajączkami naczyniowymi, żylakami, rumieniem twarzy i przebarwieniami na skórze.

Łopian

Łopian należy do rodziny astrowatych, występuje głównie w Europie i w Azji, jest rośliną bardzo rozpowszechnioną, występującą na terenie całej Polski. Łopian zaliczany jest do najcenniejszych, najczęściej wykorzystywanych i najskuteczniejszych ziół w zwalczaniu dolegliwości skórnych, w tym związanych ze skórą głowy i włosami, takich jak: łupież, wypadanie włosów, spowolniony wzrost włosów, łysienie, nadmierne przetłuszczanie się włosów.

Łopian zawiera antyoksydanty, związki poliacetylenowe, seskwiterpeny, flawonoidy, garbniki, inulinę, kwasy organiczne, związki siarki. Zioło wykazuje właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Wpływa regenerująco i wzmacniająco na cienkie, rzadkie, osłabione, zniszczone i wypadające włosy. Wzmacnia cebulki i mieszki włosowe oraz naprawia uszkodzenia w strukturze włosa. Wyciągi z łopianu znajdziemy w licznych szamponach, odżywkach, balsamach do włosów, suplementach diety. Korzeń łopianu można też kupić w sklepach zielarskich w formie rozdrobnionej.

Arcydzięgiel

Arcydzięgiel należy do rodziny selerowatych. Występuje głównie w Azji i Europie. Korzeń arcydzięgla to cenny surowiec zielarski, stosowany wewnętrznie (w formie naparów i nalewek) w dolegliwościach trawiennych i stanach napięcia nerwowego, jak również zewnętrznie (w formie płukanek, okładów, wcierek) na schorzenia dermatologiczne (łuszczycę, trądzik), w tym także na choroby skóry głowy (łupież, łysienie łojotokowe, łojotokowe zapalenie skóry głowy). Jest też wykorzystywany przy nadmiernym przetłuszczaniu włosów.

Arcydzięgiel działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, łagodzi świąd, koi podrażnienia, zmniejsza łojotok skóry głowy. Przywracając równowagę skórze głowy, przyczynia się do poprawy jakości włosów. Jednocześnie odżywia włosy, wzmacnia cebulki i zapobiega wypadaniu włosów. W składzie arcydzięgla znajdziemy: seskwiterpeny, kwasy organiczne, sole mineralne, witaminy, kumaryny, garbniki, flawonoidy.

Wierzba

Wierzba to jedno z najpowszechniej występujących drzew obdarzone wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi. Ma również zastosowanie w medycynie naturalnej. Jako surowiec leczniczy wykorzystywana jest jej kora. Wierzba zawiera: kwasy organiczne, salicynę, bioflawonoidy, gorycze, żywice, garbniki, kwasy fenolowe, sole mineralne.

Wierzba wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, normalizujące pracę skóry oraz odkażające. Dzięki tym działaniom idealnie sprawdza się jako naturalny środek na łojotok i rozmaite objawy związane z łojotokowym zapaleniem skóry głowy, takie jak łupież, świąd czy intensywne przetłuszczanie się włosów. Wzmacniając i poprawiając kondycję włosów, zmniejsza także ich podatność na wypadanie.

Inne cenne zioła na łojotok:

  • szałwia,
  • rozmaryn,
  • arnika,
  • rumianek,
  • dziurawiec,
  • pokrzywa,
  • fiołek trójbarwny,
  • ruta zwyczajna.
Zinamax

ZINAMAX – SKUTECZNY SPOSÓB NA PROBLEMATYCZNĄ CERĘ

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie