Strona główna Zdrowie Zioła na serce – naturalne sposoby na wzmocnienie serca, arytmię i poprawę pracy układu krwionośnego

Zioła na serce – naturalne sposoby na wzmocnienie serca, arytmię i poprawę pracy układu krwionośnego

by Karolina Karo
0 komentarzy

Serce to kluczowy narząd odpowiedzialny za przepompowywanie krwi przez cały ustrój, a co za tym idzie za zaopatrywanie każdej komórki w tlen i substancje odżywcze. Kiedy serce działa w zakłócony sposób, odbija się to negatywnie na naszym samopoczuciu i pracy całego organizmu. W przypadku problemów z sercem niezwykle pomocne mogą być odpowiednio dobrane zioła. Rośliny lecznicze zaopatrzone w glikozydy i inne cenne dla mięśnia sercowego składniki mogą stanowić skuteczne antidotum na powszechnie występujące dolegliwości, takie jak zaburzenia rytmu serca, słaba wydolność serca, problemy krążeniowe. Jednak, co warto podkreślić, w przypadku poważniejszych kłopotów z sercem, przez zastosowaniem roślin leczniczych powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Jakie zioła na serce wybrać oraz kiedy i jak je stosować?

Rola mięśnia sercowego w naszym organizmie

grafika przedstawiająca serce człowieka

Serce to położony w środkowej części klatki piersiowej narząd wielkości pięści pracujący bez chwili odpoczynku przez całe nasze życie. Jest jednym z najważniejszych i godnych największej uwagi organów, a jego nienaganna praca jest warunkiem nienagannego zdrowia. Głównym zadaniem serca jest przepompowywanie krwi, by wraz z tlenem i substancjami odżywczymi mogła ona trafić do każdej najmniejszej części naszego ustroju.

Funkcje serca to przede wszystkim:

  • pompowanie krwi do obiegu głównego,
  • pompowanie krwi do obiegu płucnego,
  • zapewnianie transportu substancji w obrębie ustroju (w tym m.in. doprowadzanie tlenu do komórek i tkanek, doprowadzanie składników odżywczych do komórek i tkanek, odprowadzanie zbędnych produktów przemiany materii, usuwanie dwutlenku węgla),
  • zapewnianie sprawnej, ciągłej pracy układowi krążenia.

Zioła na serce i na układ krążenia – właściwości i skład

Liście Ginkgo biloba

Poszczególne rośliny lecznicze mogą oddziaływać na serce w różnorodny sposób. Mogą zwiększać poziom dotlenienia mięśnia sercowego, regulować czynność serca i zapobiegać arytmii, zwiększać siłę skurczu mięśnia sercowego lub działać rozkurczowo, rozszerzać naczynia wieńcowe serca, działać uspokajająco na układ nerwowy, a tym samym stabilizować rytm serca, wzmacniać serce i ogólnie zwiększać jego wydajność.

Niektóre zioła spełniają kilka spośród tych zadań jednocześnie. Wiele z nich wspiera ponadto układ krążenia na inne sposoby, np. normuje ciśnienie krwi, rozrzedza krew, działa przeciwzakrzepowo, przeciwdziała tworzeniu się blaszki miażdżycowej. Ze względu na odmienny zakres działań każdego z ziół zalecana jest konsultacja z lekarzem przed ich zastosowaniem.

Substancje czynne zawarte w ziołach odpowiedzialne za korzystny wpływ na serce i na układ krążenia to:

  • glikozydy nasercowe,
  • saponiny,
  • flawonoidy,
  • kwasy fenolowe,
  • fitoncydy,
  • sole mineralne (m.in. potas, selen, wapń, cynk),
  • cholina,
  • witamina E,
  • witaminy z grupy B,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe (w takich ziołach jak: siemię lniane, nasiona chia, siemię konopne).

Zioła na serce – zastosowanie

O serce warto dbać przez całe życie, bez względu na to, czy pracuje idealnie, czy niedomaga. W trosce o serce warto prowadzić zdrową dietę w typie śródziemnomorskim, stronić od używek, pamiętać o umiarkowanej, acz regularnej aktywności fizycznej i wspomagać się naturalnymi, korzystnymi dla serca specyfikami, takimi jak zioła.

Kiedy stosować zioła na serce? Dobrze sprawdzą się w przypadku:

  • zaburzeń rytmu serca na tle nerwowym,
  • łagodnych stanów niewydolności serca i krążenia,
  • osłabienia mięśnia sercowego z uwagi na zaawansowany wiek,
  • osłabienia serca w wyniku przebytych chorób,
  • osłabienia i pogorszenia pracy serca będących wynikiem wyczerpania psychofizycznego i niedoborów żywieniowych,
  • kołatania serca będącego rezultatem wahań hormonalnych (np. w okresie klimakterium),
  • wspomagająco w przebiegu schorzeń układu sercowo-naczyniowego takich jak choroba wieńcowa, nadciśnienie, miażdżyca i jako działanie profilaktyczne po zawale serca.

Jak stosować zioła na serce?

Substancje aktywne zawarte w ziołach na serce uwalniają się w roztworach wodnych lub alkoholowych, dlatego popularnym sposobem na ich wykorzystanie jest zarówno picie naparów, jak i nalewek leczniczych. Z poszczególnych ziół w formie suchej można też przygotować mieszankę (np. z głogu, serdecznika, melisy, czarnego bzu i dzikiej róży).

Dużą popularnością cieszą się również gotowe preparaty na wzmocnienie serca, w których umieszczone są odpowiednio dobrane wyciągi ziołowe, na przykład w formie kropli, syropów, płynów, tabletek i kapsułek.

Zioła na wzmocnienie serca

napar z głogu w filiżance, obok owoce głogu

Spośród naturalnych składników wspomagających serce ważną grupę stanowią zioła o działaniu wzmacniającym mięsień sercowy. Zawierają dużą ilość antyoksydantów, witamin i minerałów. Mają działanie rewitalizujące i ochronne (chronią przed negatywnym wpływem szkodliwych wolnych rodników i toksyn). Stabilizują pracę serca i wspomagają naczynia krwionośne. Należą do nich m.in. serdecznik, dzika róża, głóg, siemię lniane, hibiskus, zielona herbata, moringa, ashwagandha, Ginkgo biloba. Dobre właściwości wzmacniające serce ma także kakao.

Zioła na wzmocnienie serca sprawdzą się zarówno w przypadku osób starszych, narzekających na zmęczenie serca, jak i pomocniczo u osób borykających się ze schorzeniami serca, a także w stanach wyczerpania organizmu.

Zioła na kołatanie serca

Zioła na kołatanie serca zmniejszają częstotliwość uderzeń, przez co zwalniają akcję serca. Dzięki temu przeciwdziałają nieprzyjemnemu uczuciu za silnego i za szybkiego bicia serca oraz pojawiającym się na tym tle objawom, takim jak problemy z koncentracją, osłabienie, niepokój, rozdrażnienie, zawroty głowy, bóle głowy. Bardzo pomocne mogą okazać się tutaj: konwalia, głóg, jemioła, waleriana, melisa, rdest ptasi.

Zioła na arytmię serca

Zioła na arytmię przeciwdziałają niemiarowemu biciu serca. Pomagają przywracać prawidłową siłę skurczu i rozkurczu, normują tętno i ciśnienie oraz zwiększają wydajność mięśnia sercowego. Należą do nich m.in.: miłek wiosenny, naparstnica, serdecznik pospolity, kozłek lekarski, nawłoć.

Zioła na nerwicę serca

Zioła te są cennym wsparciem w przypadku zaburzeń czynności serca (takich jak ból w klatce piersiowej, duszności, arytmia, znaczne przyspieszenie pulsu) wynikających ze złego stanu psychicznego pacjenta. Do nerwicy serca dochodzi przeważnie w efekcie przebywania w warunkach wysokiego stresu i wzmożonego, częstego odczuwania napięcia, lęku, zdenerwowania. Najbardziej pomocne w przypadku nerwicy serca są zioła o właściwościach uspokajających i spowalniających akcję serca, takie jak: kozłek lekarski, melisa, chmiel, męczennica cielista.

Zioła wspomagające naczynia wieńcowe

W tej grupie ziół na serce znajdują się składniki o działaniu rozszerzającym naczynia krwionośne oraz stymulującym przepływ krwi przez naczynia wieńcowe, a co za tym idzie zwiększającym dotlenienie i wydolność serca. Są to: miłorząb japoński, głóg, rozmaryn, jemioła, serdecznik, ruta zwyczajna, bez czarny.

Zioła przeciwzakrzepowe

Rośliny lecznicze należące do tej grupy, poprzez zwiększanie przepustowości naczyń krwionośnych, usprawnianie obiegu krwi i hamowanie agregacji płytek krwi, przeciwdziałają powstawaniu zakrzepów. Działają też wzmacniająco na serce. Są to m.in.: miłorząb japoński, żeń-szeń, wierzba biała, kurkuma, imbir.

Jakie są najlepsze zioła na serce? Oto skuteczne, wykorzystywane od wieków w ziołolecznictwie gatunki:

Ziele serdecznika – remedium na kołatanie serca

serdecznik pospolity

Serdecznik pospolity to wieloletnia roślina z rodziny jasnotowatych będąca w ścisłej czołówce najlepszych ziół na serce. Działa efektywnie i wielotorowo, przez co z powodzeniem wykorzystywana jest w wielorakich dolegliwościach ze strony układu sercowo-naczyniowego. Wykazuje właściwości kardioprotekcyjne, a zarazem lekko uspokajające. Wzmacnia mięsień sercowy, pomaga obniżać ciśnienie krwi, redukuje arytmię i kołatanie serca, przeciwdziała dusznościom, zmniejsza napięcie nerwowe i lęk.

Liść porzeczki czarnej – pomoc przy niewydolności krążenia i osłabieniu mięśnia sercowego

Liść porzeczki czarnej to mniej znane, ale bardzo przydatne zioło na serce. Obfituje w cenne antyoksydanty, oczyszcza krew i usprawnia pracę serca i układu krążenia. Dzięki działaniu moczopędnemu jest skutecznym sposobem na pozbycie się toksyn z ustroju.

Konwalia majowa – większa wydolność serca, stabilniejszy puls

Glikozydy konwalii sprawiają, że praca serca jest bardziej wydajna i miarowa. Wzmagają siłę skurczu serca, zwiększają objętość wyrzutową, a jednocześnie lekko zmniejszają częstość skurczów.

Miłorząb japoński – poprawa krążenia i pomoc dla naczyń wieńcowych w jednym

Miłorząb słynie z korzystnego wpływu na układ krwionośny. Uelastycznia i rozszerza naczynia krwionośne, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, zwiększając ich szczelność. Poprawia krążenie w kończynach i krążenie w obrębie serca, stymuluje też przepływ krwi w mózgu, zwiększając dotlenienie organu. Przeciwdziała zakrzepom, polepsza wydolność serca.

Naparstnica – na straży prawidłowej pracy mięśnia sercowego

Naparstnica to znany lek roślinny pomocny w rozszerzaniu naczyń wieńcowych. Obecne w naparstnicy wełnistej i purpurowej glikozydy podwyższają wydajność serca, nasilają pojemność wyrzutową komór i przeciwdziałają nieprawidłowej i niemiarowej pracy serca. Co warto wiedzieć, glikozydy naparstnicy wełnistej działają szybciej, silniej i w mniejszym stopniu kumulują się w organizmie niż te z naparstnicy purpurowej.

Głóg – specjalista w zwalczaniu arytmii i nadciśnienia

Surowiec zielarski głogu to kwiatostany i owoce. Zioło to poprawia objętość wyrzutową i minutową serca, zwiększa siłę skurczu serca, ułatwia utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, stymuluje krążenie, wzmacnia żyły. Rozszerzając naczynia wieńcowe, zwiększa ukrwienie serca. Działa też lekko uspokajająco i normalizuje rytm serca.

Jemioła – naturalny sposób na obniżenie ciśnienia

Sprzyja prawidłowej, niezakłóconej pracy serca i stanowi naturalne antidotum na wysokie ciśnienie. Rozszerza naczynia krwionośne, wzmacnia serce, niweluje kłucie w sercu i kołatanie na tle nerwowym.

Imbir – kompleksowe wsparcie dla układu krwionośnego, przeciwdziałanie miażdżycy

Imbir zawiera bogactwo cennych przeciwutleniaczy, kompleksowo chroniących i wspomagających układ krążenia i serce. Działa wzmacniająco na naczynia krwionośne i mięsień sercowy, normuje ciśnienie tętnicze i przeciwdziała chorobom układu krążenia, w tym miażdżycy, chorobie wieńcowej, zawałom i udarom.

Szyszka chmielu – uspokojenie dla serca

Chmiel to przede wszystkim skuteczny naturalny środek uspokajający, ale także pomoc dla serca. Szczególnie pożyteczny jest przy zaburzeniach rytmu serca spowodowanych wzmożonym napięciem nerwowym i silnymi emocjami.

Owoc dzikiej róży – wzmocnienie serca i całego organizmu

Owoc róży zawiera kwasy fenolowe i flawonoidy w bardzo dużych ilościach, dzięki czemu chroni nasz układ krążenia, przeciwdziała procesom starzenia i wzmacnia serce.

Zioła na serce – dawkowanie. Jak przyrządzać ziołowe napary?

Stosowane systematycznie napary ziołowe regulują pracę serca, poprawiają jego wydolność, chronią i wzmacniają mięsień sercowy oraz stabilizują ciśnienie.

Standardowa dawka to 1 łyżka ziół na 1 szklankę wrzącej wody. Zioła naparzamy pod przykryciem 15 minut. Pijemy od 1 do 3 razy dziennie.

Poznaj wieloskładnikowy suplement diety na mocne serce i sprawny układ krążenia: Corsanum

Corsanum

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie