Strona główna Uroda Zioła na włosy – poznaj 7 roślinnych preparatów na wypadanie i porost włosów

Zioła na włosy – poznaj 7 roślinnych preparatów na wypadanie i porost włosów

by Karolina Karo
8 komentarzy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022

Zioła na włosy mogą bardzo skutecznym zamiennikiem albo dodatkiem do kuracji wzmacniających i regenerujących z udziałem gotowych preparatów kosmetycznych. Dobrze dobrane, stosowane regularnie oraz odpowiednio długo zioła to skuteczny sposób na wiele dokuczliwych i nieestetycznych niedoskonałości. Wypadanie włosów, kruchość i łamliwość włosów, nadmierne przetłuszczanie się włosów, łupież, powolny wzrost włosa, matowy koloryt i brak połysku włosów – wszystkie te oraz podobne mankamenty można efektywnie zwalczać właśnie dzięki sile tkwiącej w ekstraktach roślinnych.

Różne przyczyny pogorszenia kondycji włosów, efekt ten sam – nieatrakcyjna fryzura

kobieta trzyma grzebień w dłoni

Kiedy dziennie wypada nam około 50 – 100 włosów, nie musimy czuć się zaalarmowani. Jest to zjawisko całkowicie naturalne. Jednak, kiedy całe garście włosów co rusz ściągamy z grzebienia lub szczotki, kiedy w większych ilościach znajdujemy je wszędzie, w tym na poduszce czy ubraniach, oznacza to nadmierne wypadanie włosów. Przyczyny zjawiska mogą być różne:

  • spadek odporności organizmu,
  • osłabienie włosów agresywnymi zabiegami stylizacyjnymi,
  • niedobory żywieniowe,
  • łysienie androgenowe u mężczyzn,
  • stres,
  • zmiany pór roku,
  • niektóre choroby wewnętrzne,
  • choroby skóry głowy, w tym łysienie plackowate, łuszczyca, łupież lub łojotokowe zapalenie skóry.

W przypadku innych włosowych problemów, takich jak: brak połysku, elastyczności i witalności włosów, szorstkość włosów, przesuszenie, rozdwajanie końcówek, łamliwość włosów, wypłowiały koloryt włosów, przyczyna najczęściej tkwi w nieodpowiedniej pielęgnacji, a także niezdrowym trybie życia i złej diecie (niedostatkach witamin, minerałów, białka).

Również przedwczesne siwienie przeważnie spowodowane jest zbyt ubogą dietą (m.in. niedoborami takich składników jak miedź, żelazo, cynk, selen, biotyna). Inne częste powody siwienia to przewlekły stres, długotrwałe przemęczenie, brak snu, przepracowanie, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, depresja, niektóre choroby.

W przypadku każdych problematycznych włosów da się częściowo lub całkowicie ograniczyć niekorzystne zjawiska i poprawić ich kondycję i wygląd. Zioła to cenne koło ratunkowe dla wymagających wyjątkowej opieki włosów. Co ciekawe, mamy ich do wyboru cały arsenał, dlatego możemy idealnie dopasować surowce zielarskie do swojego włosowego problemu. Możemy też łączyć zioła w kompozycje, a tym samym wzmagać ich skuteczność. Zioła na włosy można aplikować w różnych formach, tak, jak nam najwygodniej.

Jak przeprowadzić kurację ziołową na włosy?

zioła

Surowce ziołowe wyróżniają się dobrą skutecznością w odnowie struktur włosowych. Aby osiągnąć maksymalnie dobre efekty, trzeba stosować je według pewnych zasad:

  • stosować kurację ziołową przez dłuższy czas, minimum przez kilka tygodni,
  • zabiegi ziołowe wykonywać systematycznie, najlepiej codziennie albo przynajmniej 5 razy w tygodniu,
  • stosować znane, cenione gatunki ziół adekwatne do problemu, jaki nasze włosy dotyka,
  • nie zmieniać receptur za często, nie stosować zbyt wielu ziół i zabiegów jednocześnie, lepiej wybrać jedno zioło albo jeden zestaw ziół oraz jeden rodzaj zabiegu (maski, płukanki albo wcierki) i trzymać się go,
  • po zakończeniu kuracji, zrobić krótką przerwę, potem ewentualnie zacząć następną,
  • używać surowców dobrej jakości, najlepiej zakupionych w sklepach zielarskich – są bardziej aktywne.

Jak stosować zioła na włosy?

  • Płukanki – zanurzamy całe umyte włosy w wodzie zmieszanej z mocnym naparem ziołowym i płuczemy 2-3 minuty.
  • Hydrolaty – do butelki z atomizerem nalewamy wodę z mocnym naparem ziołowym (pół na pół). Skrapiamy nim suche lub wilgotne włosy i lekko wcieramy w skórę głowy.
  • Maski – z wybranych ziół robimy mocny napar lub wywar, przecedzamy, dodajemy jogurt, siemię lniane, miód lub inne składniki, robimy z nich gęstą papkę i nakładamy na włosy. Możemy też zblendować zioła, zalać małą ilością wrzącej wody, ostudzić i nałożyć na włosy.
  • Wcierki – zaparzamy zioła w małej ilości wody (najlepiej je najpierw rozdrobnić), studzimy, przecedzamy i wcieramy papkę w skórę głowy.

Zioła na wypadanie włosów, porost włosów i poprawę kondycji zniszczonych, pozbawionych życia włosów

krzewy pokrzywy

Słabe, wolno rosnące i wypadające włosy wymagają przede wszystkim wzmocnienia cebulek oraz odbudowy mieszków włosowych i zahamowania procesu ich miniaturyzacji. W osłabionym, obkurczonym mieszku włos albo wcale nie jest w stanie się zakotwiczyć albo też, zakotwiczenie jest mizerne, a fazy wzrostu i rozwoju włosa są zaburzone i krótsze niż powinny. W rezultacie nowy włos jest cienki i podatny na uszkodzenia, wolniej rośnie i szybciej wypada.

Które zioła na włosy wybrać, chcąc ograniczyć ich wypadanie, przyspieszyć wzrost i poprawić ich kondycję?

Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa zawiera bardzo duże ilości cennych dla zdrowia włosów substancji, takich jak: witaminy z grupy B, witamina A, witamina C, witamina E, flawonoidy, karotenoidy, związki mineralne (krzem, jod, żelazo, siarka), kwasy organiczne, aminokwasy, olejki eteryczne, triterpeny.

Ziele pokrzywy, nasycając struktury włosowe cennymi elementami, redukuje ich wypadanie i zapewnia zdrowszy wygląd. Pozytywnie wpływa na stan mieszków włosowych, ułatwia zakotwiczanie się nowych włosków. Poprawia ukrwienie skóry głowy, odżywia cebulki, działa wzmacniająco na włosy, pogrubia je i uodparnia. Stymuluje również porost włosów, sprawiając, że nowych włosków pojawia się więcej i że szybciej rosną. Pokrzywę na włosy warto stosować zarówno wewnętrznie (pijąc napary), jak i zewnętrznie (np. robiąc płukanki, maski).

Rdest ptasi

Rdest ptasi, nazywany również wróblimi języczkami, to zioło mniej znane, aczkolwiek bardzo skuteczne w ograniczaniu wypadania włosów i ich regeneracji. Zawiera bogatą paletę drogocennych składników odżywczych: flawonoidy, śluzy, olejek eteryczny, garbniki, krzemionkę, sole mineralne, kwas salicylowy, witaminę K, witaminę A, witaminę C.

Rdest ptasi wspomaga odbudowę uszkodzonych tkanek. Rozszerza naczynia krwionośne, zwiększając dopływ substancji odżywczych do komórek skóry głowy. Wzmacnia strukturę włosa, sprawia, że włosy są bardziej witalne i zdrowsze, jednocześnie ogranicza wypadanie włosów.

Skrzyp polny

Skrzyp polny zawiera bogate zasoby dobrze przyswajalnej krzemionki, która wywiera bardzo korzystny wpływ zarówno na włosy, jak i na skórę głowy. Oprócz krzemu w składzie skrzypu polnego znajdziemy również kwasy fenolowe, sole mineralne, flawonoidy, witaminę C.

Ziele skrzypu jest wszechstronnym środkiem na włosowe problemy. Jest pomocne nie tyko w przypadku włosów wypadających, wolno rosnących, słabych, ale także pozbawionych życia, kruchych i zniszczonych agresywną stylizacją. Wzmacnia włosy i odbudowuje ich strukturę. Zapobiega rozdwajaniu końcówek. Dodaje włosom blasku i podkreśla ich naturalny kolor, przywracając promienny wygląd. Przeciwdziała wzmożonej utracie włosów i stymuluje porost włosów. Co więcej, reguluje pracę gruczołów łojowych, zwalczając nadmierne przetłuszczanie.

Kozieradka

Mielone nasiona kozieradki znakomicie nadają się do domowych wcierek o działaniu wzmacniającym i poprawiającym kondycję włosów. Kozieradka zawiera witaminę A, C i witaminy z grupy B, cholinę, śluzy, lecytynę, krzem, żelazo, potas, magnez, selen. Regularnie stosowane wcierki lub maski z nasion kozieradki sprawiają, że włosy stają się silniejsze, grubsze, gęstsze i mniej wypadają. Co warto podkreślić, kozieradka wpływa też korzystnie na skórę głowy i normalizuje proces wydzielania łoju. Zioło to dodaje także włosom objętości, blasku i sprężystości, sprawiając, że łatwiej się układają i lepiej prezentują.

Żeń-szeń

Żeń-szeń stymuluje krążenie krwi w skórze głowy, co przekłada się na lepsze zaopatrzenie struktur włosów w substancje budulcowe i odżywcze. Surowiec zawiera fitosterole, saponiny triterpenowe, związki fenolowe, aminokwasy, sole mineralne, olejki eteryczne, miedź, witaminy A, E, B.

Korzeń żeń-szenia wzmacnia cebulki włosowe i ogranicza wypadanie włosów. Nasilając ukrwienie skóry głowy sprawia, że na skalpie pojawia się coraz więcej baby hair. Włosy rosną też szybciej niż dotąd. Żeń-szeń pomaga także regenerować uszkodzone włosy. Naprawia ubytki, przywraca włosom gładką strukturę, a jednocześnie chroni przed szkodliwymi czynnikami. Sprawia, że włosy odzyskują połysk i wyglądają zdrowiej.

Czarna rzepa

Choć nie jest ziołem, a warzywem, warto o niej wspomnieć, ponieważ należy do grona najskuteczniejszych naturalnych sposobów na wzmocnienie włosów i pobudzenie ich wzrostu. Czarna rzepa zawiera bogatą paletę minerałów i witamin o pozytywnym wpływie na włosy. Co ważne, obfituje w związki siarki zwalczające stany zapalne, stojące na straży zdrowia włosów i stymulujące wzrost włosów. Czarna rzepa uodporni nasze włosy na wypadanie i uszkodzenia, sprawi, że będą grubsze, gęstsze, bardziej zdyscyplinowane i zrewitalizowane. Zadba też o lepszy stan skóry głowy.

Sprawdź zaawansowane kapsułki na wypadanie i porost włosów: Locerin

Zioła na łupież i łojotok

łopian

Łopian

Łopian uznawany jest za jedno z najskuteczniejszych ziół pomocnych w zwalczaniu łojotoku i łupieżu. Sprawdza się także w w pielęgnacji włosów wypadających, cienkich i łamliwych. Korzeń łopianu zawiera wiele witamin i soli mineralnych ważnych dla włosów, a także saponiny, siarkę, białka, olejek eteryczny, flawonoidy. Korzeń łopianu działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Normuje pracę gruczołów łojowych, zmniejszając wydzielanie sebum, łagodzi też podrażnienia skóry głowy. Zwalcza łupież i łojotok, wzmacnia i regeneruje włosy oraz kompleksowo poprawia ich wygląd.

Krwawnik

Krwawnik to przykład zioła na łojotok, które jest jednocześnie efektywnym ziołem na wypadanie włosów. Może ponadto przyspieszyć proces wzrostu włosów. Wzmacnia struktury włosowe, rewitalizuje włosy i dodaje włosom naturalnego blasku. Zmniejsza tempo przetłuszczania się włosów, pomaga pozbyć się łupieżu, sprawia, że włosy dłużej wyglądają świeżo i atrakcyjnie.

Szałwia

Szałwia wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Pomaga też rozprawić się z grzybami atakującymi skórę głowy. Redukuje produkcję łoju, łagodzi podrażnienia, zapobiega wzmożonemu przetłuszczaniu się włosów. Odżywia cebulki i wzmacnia włosy.

Inne zioła pomocne w zwalczaniu łupieżu i nadmiernego przetłuszczania się:

  • wrotycz,
  • nagietek,
  • rozmaryn,
  • rumianek,
  • lipa,
  • kora brzozy,
  • kora wierzby,
  • kłącze tataraku,
  • mięta.

Gotowe preparaty ziołowe na włosy

Z braku czasu często rezygnujemy z samodzielnego przygotowywania zabiegów ziołowych na włosy. W drogeriach są dostępne gotowe preparaty kosmetyczne opierające się na roślinnych wyciągach, które pomogą nam w szybki i prosty sposób poprawić kondycję włosów. Oto one.

Green Pharmacy

Eliksir ziołowy do włosów Green Pharmacy

Eliksir przeciw wypadaniu włosów Green Pharmacy to kompozycja czterech ziół wzbogacona o proteiny sojowe. W składzie preparatu znajdziemy ekstrakty ze skrzypu polnego, korzenia łopianu większego, kasztanowca i łubinu wąskolistnego.

Eliksir przeciw wypadaniu włosów Green Pharmacy pomaga osłabionym włosom odzyskać siłę i witalność, zmniejsza nadmierne wypadanie włosów, odżywia włosy i poprawia ich wygląd. Jego formuła oparta jest na dawnych recepturach zielarzy. Cena preparatu – ok. 15 zł.

Aktywne serum do włosów 7 ziół Apteczka Agafii

Aktywne serum do włosów 7 ziół Apteczka Agafii

Zioła na włosy najlepiej sprawdzają się w formie wieloskładnikowych, wysoce skoncentrowanych kompozycji. Jedną z nich jest Aktywne serum z Apteczki Agafii. Preparat stanowi kompilację aż siedmiu roślin leczniczych: prawoślazu lekarskiego, żeń-szenia, cytryńca chińskiego, łopianu, pokrzywy, melisy, soku z brzozy.

Dzięki bogatej palecie składników, pomaga rozwiązać wiele różnych problemów z włosami. Między innymi łagodzi nadmierne wypadanie włosów, sprawia, że włosy rosną szybciej i stają się gęstsze, pomaga w regeneracji zniszczonych włosów, zmniejsza przetłuszczanie się włosów, zwalcza łupież, polepsza kondycję skóry głowy i włosów. Cena preparatu – ok. 30 zł.

Regenerujący tonik do włosów Receptury Agafii

Regenerujący tonik do włosów Receptury Agafii

Regenerujący tonik do włosów z serii Receptury Agafii to 4 zioła na wzmocnienie włosów w płynnej formule.

Preparat wyróżnia się ciekawym, rozbudowanym składem, w którym niestety zabrakło najbardziej znanych ziół na włosy, na przykład skrzypu czy pokrzywy. Zamiast nich pojawiają się tu takie rośliny lecznicze, jak: oman, ostropest plamisty, miodunka, szyszki olchy.

Regenerujący tonik Receptury Agafii wykazuje działanie regenerujące na włosy i skórę głowy, pomaga ograniczyć wypadanie włosów i wspomaga ich rewitalizację. Cena preparatu – ok. 15 zł.

Farmona Herbal Care

Kuracja w ampułkach Farmona Herbal Care

Ampułki Farmona Herbal Care zawierają mocno skoncentrowany wyciąg ze skrzypu polnego, uznawanego za jedno z najskuteczniejszych ziół na wypadające włosy. W preparacie znajdziemy także inne składniki roślinne – sok z aloesu i żeń-szeń. Jedno opakowanie wystarczy na pięć zabiegów regeneracyjnych.

Kuracja w ampułkach Farmona Herbal Care pomoże nam w takich włosowych problemach, jak: nadmierna utrata włosów, zbyt cienkie włosy, osłabione, zniszczone, rozdwajające się i pozbawione życia włosy. Cena preparatu – ok. 15 zł.

Capitavit Herbapol

Wcierka Capitavit Herbapol

Capitavit Herbapol to preparat wzmacniający, odżywiający i poprawiający wygląd włosów, przeznaczony do wcierania w skórę głowy. Z pewnością zainteresuje osoby chcące w możliwie szybkim tempie zapuścić włosy, a także osoby narzekające na osłabione, cienkie, przerzedzone, zniszczone, matowe włosy.

Specyfik zawiera znane i cenione zioła na porost włosów, takie jak: pokrzywa, tatarak zwyczajny, łopian, skrzyp polny, nagietek, chmiel. Dodatkowo wzbogacony jest witaminą F. Cena preparatu – ok. 10 zł.

Elfa Pharm

Serum łopianowe przeciw wypadaniu włosów z aktywatorem wzrostu Elfa Pharm

Serum łopianowe od firmy Elfa Pharm bazuje na znanym z dobroczynnego wpływu na włosy łopianie większym, który dla zwiększenia mocy działania, został poddany procesowi ekstrakcji CO2. W serum znajdziemy także paletę składników roślinnych (np. ekstrakt z owoców palmy sabałowej, pokrzywę, rdest, olejek tymiankowy, olejek rozmarynowy) oraz proteiny i witaminy.

Zawarty w serum korzeń łopianu oraz pozostałe składniki działają wzmacniająco i regenerująco na włosy, pobudzają porost i ograniczają wypadanie włosów oraz sprawiają, że włosy odzyskują połysk i zdrowy, estetyczny wygląd. Cena preparatu – ok. 15 zł.

Orientana

Ajurwedyjska terapia przeciw wypadaniu włosów Orientana

Preparat bazuje na tradycyjnych recepturach ajurwedyjskich. W jego składzie znaleźć można cenione zioła na wypadanie włosów, a także oleje i ekstrakty o działaniu naprawczym.

Specyfik wzmacnia włosy, polepsza ich wygląd, poprawia kondycję skóry głowy oraz stymuluje porost włosów. Niektóre ze składników kosmetyku to: olej kokosowy, olej sezamowy, migdałecznik, ferment mleczny, wąkrotka azjatycka, lawsonia, olej kardamonowy. Cena preparatu – ok. 35 zł.

Czytaj więcej

8 komentarzy

Alka 9 stycznia 2018 - 13:25

Eliksir Green Pharmacy używam regularnie i potwierdzam jego skuteczność. Bardzo go lubię i codziennie używam go na umyte włosy. Może i jest to trochę kłopotliwe, to wmasowywanie, ale efekty daje super, włosy są miękkie, odświeżone, a skóra na głowie jet wyraźnie odprężona. Najważniejsze, że przestały mi praktycznie całkowicie wypadać włosy, są mocniejsze, szczególnie te nowo odrastające.
Plusy:
– pełen relaks skóry głowy,
– włosy szybko odrastają,
– nie są przetłuszczone,
– podoba mi się zapach,
– tylko naturalny skład, rośliny, zioła bez zbędnej chemii,
– duża wydajność, wystarcza na długo.
Minusy:
– brak.

Odpowiedź
Gosiek 13 stycznia 2018 - 19:16

Muszę się zgodzić z Marzeną. Jakiś czas temu też zauważyłam że z moimi włosami dzieje się coś niedobrego. Nagle, bez wyraźnego powodu zaczęły się robić coraz słabsze i wypadać przy każdym myciu i czesaniu. Poszłam z tym do lekarza, ale on od razu przypisał jakieś silne leki, które tylko wywołały mdłości, a nie pomogły na włosy. Szukałam czegoś naturalnego, bez skutków ubocznych i wybrałam właśnie Green Pharmacy. Miałam już doświadczenie z tymi produktami, ale nie wiedziałam że pomagają też na wypadanie włosów. Codziennie wieczorem wcierałam eliksir, a pozytywne efekty zauważyłam już w połowie opakowanie, po kilku tygodniach. Koleżanka poleca mi ampułki Farmony, ale skoro to co używam działa to nie wiem czy się zdecyduję.

Odpowiedź
Ana 3 lutego 2018 - 09:48

Gosiek, zawsze możesz spróbować. Używałam obu i aż tak dużych różnic nie widzę. Włosy odrastały w obu przypadkach, choć większego plusa daję eliksirowi, ale to chyba ze względu na wydajność. Ampułki są trochę małe, chyba 5 ml, więc jedna jest tylko naraz, a eliksir to wystarcza na kilka miesięcy. Do plusów dodałabym jeszcze łatwość rozczesywania włosów, w ogóle się nie plączą i nie są naelektryzowane. Zapach jak dla mnie jest trochę za bardzo ziołowy, ale na szczęście szybko się ulatnia więc nie widzę problemu.

Odpowiedź
Mira 8 lutego 2018 - 13:42

Jak włosy wyglądają tragicznie to kuracja ziołowa szybko przywróci je do życia. Po co katować je sztucznymi środkami jeśli najlepsza jest natura, wystarczy spytać Mamy, a jeszcze lepiej Babci i na pewno poradzą które zioła warto stosować. Rumianek, skrzyp i pokrzywa zawsze są w czołówce.

Odpowiedź
Błekitek 10 lutego 2018 - 21:34

Zioła są świetne, ale niekoniecznie w gotowych zestawach. Lepiej samemu robić sobie np. płukanki, mieszając to co najbardziej nam odpowiada. Dobre są też napary ziołowe, nie tylko korzystnie wpływają na włosy, ale leczą też inne dolegliwości. Ja mieszam pokrzywę, skrzyp, ziele fiołka trójbarwnego i piję po ostudzeniu, smak fatalny, ale efekty rewelacyjne.

Odpowiedź
Martucha 15 lutego 2018 - 08:12

Green Pharmacy to dla mnie też numer jeden. Gotowa mieszanka, wcieram i włosy leczą się same. Korzystam tylko z gotowych preparatów, za dużo zachodu z samodzielnym robieniem, zresztą po co jak można kupić wszystko co potrzeba.

Odpowiedź
Grażka 18 lutego 2018 - 17:53

Za piciem ziółek nigdy nie przepadałam, też wolę bezpośrednio nakładać je na włosy. Przejrzałam tę waszą listę i prawie wszystko z niej już używałam. Kiedyś były to mieszanki bardziej egzotyczne, teraz raczej z rodzimych roślin, ostatnio stosuję głównie Farmonę, ma fantastyczną ofertę, także do pielęgnacji twarzy, a kuracja w kapsułkach uratowała moje włosy.

Odpowiedź
jonka 27 lutego 2018 - 12:38

Żeby zahamować wypadanie włosów zaczęłam brać lek biotebal z biotyną. Dzięki temu w kilka tygodni włosy przestały wypadać, a potem zaczęły mi odrastać nowe. Są teraz znacznie zdrowsze i mocniejsze

Odpowiedź

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie