Zmarszczki mimiczne, jak wskazuje nazwa, mają związek z mimiką twarzy. Gdy się uśmiechamy, okazujemy niezadowolenie, zdziwienie, złość lub inne emocje, na naszej tworzą się rozmaite grymasy, co skutkuje marszczeniem się skóry. Ponieważ praca mięśni twarzy towarzyszy nam od momentu przyjścia na świat, zmarszczki mimiczne również towarzyszą przez całe życie, jednak w dzieciństwie i młodzieńczych latach są mało widoczne. Gdy skóra traci swą jędrność, zaczynają być coraz wyraźniejsze, a tym samym dodają nam wizualnie lat. Na szczęście istnieją skuteczne metody przeciwdziałania zmarszczkom mimicznym. Jakie to metody?
Spis Treści
- 1 Czym są i jak powstają zmarszczki mimiczne?
- 2 Rodzaje zmarszczek mimicznych
- 3 Jak przeciwdziałać zmarszczkom mimicznym?
- 4 Jak pozbyć się zmarszczek mimicznych? Po pierwsze, postaw na ćwiczenia mięśni twarzy!
- 5 Kosmetyki przeciwzmarszczkowe
- 6 Domowe sposoby na zmarszczki mimiczne
- 7 Proste domowe zabiegi przeciwzmarszczkowe:
- 8 Profesjonalne zabiegi na zmarszczki mimiczne
Czym są i jak powstają zmarszczki mimiczne?
Zmiana faktury i wyglądu skóry wynika z naturalnego procesu starzenia się organizmu. Z wiekiem skóra traci swój wysoki stopień nawodnienia i coraz gorzej radzi sobie z wiązaniem cząsteczek wody. Nie regeneruje się też tak sprawnie i szybko jak dawniej. Z upływem lat spowalnia również produkcja kolagenu i elastyny, czyli kluczowych dla jędrności i spoistości skóry białek fibrylarnych.
Zmarszczki to zniekształcenia i zagłębienia w skórze powstające na skutek zmian w jej strukturze. Mogą mieć formę bruzd, linii mimicznych, siateczki cienkich i drobnych linii, zagnieceń, fałdek. Zmarszczki mimiczne pojawiają się na naszej twarzy w pierwszej kolejności, jeszcze przed innymi oznakami starzenia się skóry, takimi jak: opadanie owalu twarzy, wiotczenie skóry, zmarszczki na szyi czy utrata gęstości skóry.
Zmarszczki mimiczne tworzą się w efekcie intensywnej pracy mięśni twarzy. Szacuje się, że w ciągu 1 doby mięśnie naszej twarzy wykonują nawet 15 tysięcy ruchów. Dlatego zmarszczki mimiczne najbardziej wyeksponowane są u osób o najbardziej dynamicznej i wyrazistej mimice twarzy. U osób o neutralnej mimice są mniej uwydatnione i później zaczynają powstawać.
Pierwsze zmarszczki mimiczne obserwowane są w różnym wieku, ale najczęściej w okolicy 30 roku życia. Początkowo zmarszczki mimiczne są delikatne i pojawiają się tylko w trakcie pracy mięśni twarzy (np. gdy marszczymy czoło, mrużymy oczy). Znikają w momencie rozkurczu mięśni.
Jednak wraz z wiekiem nasza skóra staje się coraz mniej nawilżona, coraz cieńsza i coraz mniej elastyczna, co skutkuje utrwalaniem się zmarszczek mimicznych. Stają się one widoczne już nie tylko w czasie pracy mięśni twarzy, ale i w ich spoczynku.
Rodzaje zmarszczek mimicznych
Pierwsze zmarszczki mimiczne przeważnie pojawiają się w okolicy oczu. Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna. Jest też cieńsza niż w innych rejonach twarzy, a co za tym idzie wrażliwsza i bardziej podatna na podrażnienie i uszkodzenia.
W kolejnych latach zmarszczki mimiczne pojawiają się na czole, polikach i brodzie. Jednak nie u wszystkich osób zachowana jest taka właśnie kolejność, wiele zależy od uwarunkowań genetycznych i mimiki. Niektóre osoby już w młodzieńczych latach mają dość wyraźną pionową „lwią” zmarszczkę lub poprzeczne zmarszczki na czole albo bruzdy nosowo-wargowe (tzw. zmarszczki uśmiechu).
Rodzaje zmarszczek mimicznych:
- zmarszczki w kącikach oczu (tzw. kurze łapki),
- zmarszczki pod oczami,
- zmarszczki wokół ust (drobne zmarszczki nad górną wargą, czyli tzw. zmarszczki palacza oraz zmarszczki marionetki poniżej kącików ust),
- bruzdy nosowo-wargowe (biegnące od płatków nosa do kącików ust),
- zmarszczka między brwiami,
- zmarszczki poziome na czole.
Jak przeciwdziałać zmarszczkom mimicznym?
Choć procesy starzenia skóry nie omijają nikogo, można zauważyć, że u niektórych osób przebiegają wolniej, a u innych szybciej. Ma to związek z wieloma czynnikami, w tym z predyspozycjami genetycznymi, wrodzoną liczbą włókien kolagenowych, typem i grubością skóry, ale również ze stylem życia, jaki prowadzimy i sposobami pielęgnacji skóry, jakie praktykujemy.
Nie jest prawdą stwierdzenie, że nie mamy żadnego wpływu na zmarszczki. Proces starzenia się skóry da się spowolnić i ograniczyć. Skóra dojrzała może zachować piękny wygląd, trzeba tylko otoczyć ją troską i pamiętać o konsekwentnej, regularnej pielęgnacji.
Sprawdź: Jak odmłodzić twarz?
9 wskazówek, jak zapobiegać utrwalaniu się zmarszczek mimicznych?
- Unikaj opalania, zwłaszcza częstego i przez długi czas, a jeśli już wychodzisz na słońce, warto pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej w postaci kremu z filtrem SPF. Warto wiedzieć, że nadmierna ekspozycja na słońce to jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za fotostarzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Nawet półgodzinne opalanie prowadzi do niszczenia włókien kolagenowych, a co dopiero długotrwały pobyt na ostrym słońcu. Warto też unikać solarium, które bardzo mocno niszczy skórę.
- Dbaj o wysoki poziom nawilżenia twarzy (m.in. poprzez stosowanie kremów nawilżających i maseczek nawilżających). Wysuszona skóra jest dużo bardziej podatna na tworzenie się zmarszczek.
- Stosuj kremy do twarzy (na dzień i na noc) przeznaczone dla twojego typu cery.
- Pamiętaj o codziennym dokładnym oczyszczaniu twarzy. Zawsze zmywaj makijaż przed pójściem spać.
- Pij dużo wody (ok. 1,5 – 2 l dziennie). Zdrowo się odżywiaj. Często wprowadzaj do diety produkty bogate w: witaminy A, E, C, B, cynk, selen, miedź, mangan, flawonoidy, karotenoidy, kwasy omega 3, aminokwasy, chlorofil, betacyjaniny i betaksantyny.
- Unikaj alkoholu i papierosów. Mocno przyspieszają procesy starzenia, fatalnie wpływają na stan skóry i postarzają twarz.
- Wysypiaj się (sypiaj około 7-8 godzin na dobę). Odpowiednia higiena snu to bardzo ważny, ale często lekceważony, czynnik korzystnie wpływający na kondycję skóry. Podczas wypoczynku nocnego regenerują się wszystkie komórki organizmu, w tym komórki skóry. Po dobrze przespanej nocy wyglądamy młodziej i witalniej, nasza cera jest lepiej naprężona, gładsza, ma zdrowszy wygląd. Dla odmiany po źle przespanej nocy lub po zbyt krótkim śnie, nasza twarz wygląda na zmęczoną, szarą, matową. Pod oczami mamy nieestetyczne sińce i worki, a skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia i tworzenie się zmarszczek mimicznych.
- Unikaj stresu, przepracowania, przemęczenia.
- Unikaj przebywania w zanieczyszczonym środowisku.
Codzienne, poranne i wieczorne stosowanie kremów na dzień i na noc (najlepiej od wczesnej młodości, zanim zmarszczki zdążą się utrwalić), odpowiednie oczyszczanie i odżywianie skóry twarzy, unikanie czynników szkodliwych dla cery – to działania, które pozwolą nam utrzymywać cerę w świetnej kondycji bez względu na wiek.
W hamowaniu procesu tworzenia się zmarszczek mimicznych i powstawania innych oznak starzenia skóry, pomogą nam także ćwiczenia mięśni twarzy, zaawansowane serum do twarzy i fachowe zabiegi.
Jak pozbyć się zmarszczek mimicznych? Po pierwsze, postaw na ćwiczenia mięśni twarzy!
Gimnastyka twarzy lub joga twarzy (ćwiczenia połączone z masażem) to proste zabiegi mające na celu pobudzenie mikrokrążenia i poprawę pracy mięśni twarzy. Są skuteczną metodą na walkę z oznakami starzenia, a co najważniejsze, każdy, bez żadnego wysiłku i bez nadwyrężania portfela, może wykonywać je w zaciszu własnego domu.
Po ćwiczenia mięśni twarzy możemy sięgnąć w każdym wieku, oczywiście, im wcześniej zaczniemy je wykonywać, tym lepsze efekty uzyskamy.
Regularnie wykonywane ćwiczenia twarzy przyczyniają się do wzmocnienia mięśni i sprawiają, że skóra lepiej do nich przylega i jest bardziej napięta. Cera ulega ujędrnieniu i pobudzone zostają procesy odnowy, co wpływa na bardziej młodzieńczy wygląd całej twarzy.
W zapobieganiu zmarszczkom mimicznym szczególnie dobrze sprawdzą się następujące ćwiczenia:
- wyciągamy szyję do góry, a następnie staramy się mocno wysunąć żuchwę do przodu,
- szeroko otwieramy usta, tak, jakbyśmy wymawiali literkę „O” i staramy się mocno zawinąć wargi za zęby,
- kolistymi ruchami masujemy od wewnątrz policzki (szczególnie tam, gdzie tworzy się bruzda nosowo-wargowa),
- naprzemiennie nadymamy poliki i wciągamy je do środka,
- chowamy wargi do środka i mocno zaciskamy,
- dwa palce (wskazujący i środkowy) przykładamy do zewnętrznych kącików oka i bardzo lekko pociągamy skórę w bok, następnie mrużymy oczy,
- poduszkę dłoni kładziemy pomiędzy brwiami, a palce na głowie, przyciskamy i lekko unosimy poduszkę dłoni, po paru sekundach opuszczamy,
- układamy poziomo palce na czole, przyciskamy skórę i jednocześnie marszczymy czoło.
Każde ćwiczenie wykonujemy przez 5-10 sekund. Robimy kilka powtórzeń w 2-3 seriach.
Kosmetyki przeciwzmarszczkowe
Żeby efektywniej przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek mimicznych, do codziennej pielęgnacji warto stosować kremy zawierające składniki aktywne stymulujące produkcję włókien kolagenowych, poprawiające stopień nawilżenia skóry i charakteryzujące się działaniem antyoksydacyjnym. Są to m.in.:
- retinol,
- kwasy AHA,
- witamina E,
- koenzym Q10,
- peptydy,
- ceramidy,
- witamina C,
- algi morskie,
- oleje roślinne,
- kwas hialuronowy,
- kofeina,
- kolagen.
Sprawdź przeciwstarzeniowe serum do twarzy, które skutecznie rozprawi się ze zmarszczkami mimicznymi: EleveRenew
Domowe sposoby na zmarszczki mimiczne
O ile w młodości zmarszczki mimiczne cechują się dużą dynamiką i mają tendencję do zanikania bezpośrednio po zmianie mimiki, o tyle w późniejszych latach utrwalają się, czyniąc naszą twarz poważniejszą i starszą. Chcąc zapobiec pogłębianiu się i utrwalaniu zmarszczek mimicznych, warto zadziałać wielotorowo, łącząc ćwiczenia z dobrej klasy kosmetykami z linii anti-age oraz domowymi zabiegami.
Proste domowe zabiegi przeciwzmarszczkowe:
- Maseczka owocowa: blendujemy (lub ścieramy na tarce) brzoskwinię, kiwi i awokado. Papkę nakładamy na twarz. Po 25 minutach spłukujemy.
- Maseczka jabłkowo-owsiana: jabłko ścieramy na tarce, dodajemy 2 łyżki zalanych wcześniej wrzątkiem płatków owsianych. Mieszamy i nakładamy na twarz. Spłukujemy po 20 minutach.
- Maseczka bananowa: banana ścieramy na tarce lub miażdżymy widelcem. Dodajemy łyżkę soku z cytryny. Nakładamy na twarz na 20 minut.
- Maseczka z białka jaja: ubijamy pianę z białka i nakładamy na twarz. Zmywamy po upływie 15 minut.
- Maseczka z jogurtu: 4 łyżki jogurtu naturalnego mieszamy z łyżką płynnego miodu. Nakładamy na twarz. Zmywamy po upływie 20 minut.
- Okład z octu jabłkowego: 1 łyżkę octu jabłkowego mieszamy z 3 łyżkami wody. Namaczamy w miksturze wacik i omywamy nim twarz. Po 5 minutach płuczemy twarz.
Profesjonalne zabiegi na zmarszczki mimiczne
W celu wygładzenia drobnych zmarszczek mimicznych i spłycenia głębszych zmarszczek, możemy też skorzystać z fachowych zabiegów. Największą popularnością cieszą się:
- zabieg botoksem (znajduje zastosowanie szczególnie w wygładzaniu poziomych zmarszczek na czole, pionowej zmarszczki na czole, kurzych łapek, bruzd w okolicach nosa i ust, zmarszczek na szyi),
- zabieg kwasem hialuronowym (jest stosowany głównie w celu redukcji zmarszczek wokół oczu i ust),
- zabieg laserowego usuwania zmarszczek (wykorzystywany głównie w przypadku kurzych łapek, zmarszczek pod oczami, bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek wokół ust, opadającego owalu twarzy, ale także w przypadku przebarwień i blizn),
- mezoterapia igłowa (stosowana na wybrany obszar twarzy w celu wyrównania powierzchni skóry, zmniejszenia widoczności zmarszczek i ujędrnienia cery).
Kolagen do picia, który kompleksowo odmłodzi twoją skórę i zrewitalizuje cały organizm: Collagen Select