Żylaki to niestety częste, a przy tym nieprzyjemne i nieestetyczne, schorzenie kończyn dolnych. Cierpią na nie przede wszystkim kobiety w wieku dojrzałym i starszym, osoby otyłe i mające pracę wymagającą długiego zajmowania pozycji siedzącej lub stojącej. I chociaż w zaawansowanym stadium wymaga ono zazwyczaj interwencji chirurgicznej, to jednak ważne jest również leczenie żylaków domowymi sposobami oraz zapobieganie ich powstawaniu.
Spis Treści
- 1 Charakterystyka schorzenia i przyczyny występowania żylaków kończyn dolnych
- 2 Żylaki nóg – leczenie. Środki zewnętrzne i wewnętrzne, interwencje chirurgiczne
- 3 Żylaki nóg – leczenie domowe
- 4 Zasady dobrej diety minimalizującej ryzyko tworzenia się żylaków
- 5 Domowe mikstury, maści i okłady, czyli najbardziej skuteczne zioła na żylaki
- 6 Profilaktyka jak zawsze najlepsza
Charakterystyka schorzenia i przyczyny występowania żylaków kończyn dolnych
Żylaki na nogach to nadmiernie rozszerzone i powiększone żyły powierzchniowe spowodowane niewydolnością krążenia w kończynach dolnych. U źródeł tego stanu rzeczy leżą zaburzenia w funkcjonowaniu zastawek żylnych. Na skutek blokady w swobodnym przepływie krwi przez żyły, następuje jej cofanie się i wzrost ciśnienia, w rezultacie w miejscach blokady następuje nienaturalne rozszerzenie i deformacja żył. Początkowo zmiany chorobowe przebiegają niedostrzegalnie lub objawiają się w postaci tzw. pajączków, czyli sieci uwydatnionych naczynek krwionośnych. Z czasem coraz bardziej widoczne stają się żylaki, a ich ilość z upływem czasu wzrasta.
Nie wolno lekceważyć nawet pierwszych, pozornie niegroźnych objawów, takich jak wspomniane pajączki na nogach, uczucie ciężkich nóg, niemożność utrzymania ich nieruchomo, obrzęki, skurcze i bóle łydek. Niewydolność żylna, będąca efektem nieleczonych żylaków, jest bowiem niebezpieczną chorobą, mogącą prowadzić do nawet do zatorów i śmierci. Przyczyny tworzenia się żylaków mają bardzo często podłoże genetyczne, ale równie istotne są choroby układu krążenia, tryb życia i pracy, otyłość, ciąża. Według szacunków, niewydolność żylna może dotykać nawet 50% dorosłych Polaków, a zagrożenie rośnie wraz z wiekiem.
Żylaki nóg – leczenie. Środki zewnętrzne i wewnętrzne, interwencje chirurgiczne
Do zewnętrznych metod walki z żylakami zaliczamy przede wszystkim stosowanie różnego rodzaju kremów i maści na żylaki, zawierających substancje korzystnie wpływające na wzmocnienie ścianek naczyń i lepsze odżywienie komórek układu krwionośnego, co ma zasadniczy wpływ na sprawniejsze krążenie krwi. Żele i kremy przyczyniają się także do likwidacji obrzęków i rozszerzonych naczynek, jak również, w pewnym zakresie, zmniejszenia już istniejących żylaków.
Innym sposobem zminimalizowania symptomów jest noszenie pończoch lub rajstop uciskowych. Technologia wytwarzania tego typu wyrobów sprawia, że wywierają one określony ucisk, największy wokół kostki i zmniejszający się ku górze, co wspomaga odpływ krwi żylnej z dolnych odcinków kończyn.
Istnieją też rozmaite preparaty doustne. Tabletki na żylaki zawierają, podobnie jak maści do użytku zewnętrznego, substancje wspomagające krążenie i poprawiające elastyczność naczyń, takie jak na przykład diosmina, bądź łagodzące bóle i działające przeciwzakrzepowo, jak heparyna.
Wiele specyfików opartych jest właśnie na diosminie, między innymi popularny Diosminex, jednak jako sposób na żylaki warto wykorzystać preparaty wieloskładnikowe, jak chociażby Varicosen lub Varicorin, których receptura obejmuje szereg substancji aktywnych pozytywnie oddziałujących na krążenie i sprawność ruchową, elastyczność i wzmocnienie ścianek naczyń, likwidację obrzęków i rozszerzonych naczynek oraz żył.
W stanach zaawansowanych niewydolności żylnej i mocno rozwiniętych żylaków, konieczna jest z reguły interwencja chirurga naczyniowego. Żylaki usuwa się poprzez zastosowanie jednej z metod, mianowicie: obkurczenia i zamknięcia żył przy pomocy lasera, usunięcia żylaków poprzez zabieg z użyciem pary wodnej, tzw. obliterację, polegającą na nastrzykiwaniu żył specjalnym płynem, wreszcie klasyczną operację chirurgiczną, podczas której nacina się skórę i usuwa chore żyły.
Żylaki nóg – leczenie domowe
Istotną rolę w leczeniu niewydolności krążenia kończyn dolnych odgrywają także działania podejmowane indywidualnie przez chorych, a dotyczące zmian pewnych nawyków i zachowań oraz przestrzegania określonych reguł. Tak zwane domowe sposoby na żylaki, wbrew pozorom, mają ogromne znaczenie, gdyż poprawne funkcjonowanie całego organizmu jest warunkiem dobrego krążenia, a co za tym idzie, właściwego przepływu krwi także w kończynach dolnych.
Sprawą absolutnie podstawową jest przestrzeganie odpowiedniej diety, której główne zadania to zachowanie lub osiągnięcie prawidłowej masy ciała, usprawnienie procesu trawienia i zapobieganie zaparciom oraz wzmocnienie ścian żył.
Prawidłowa masa ciała
Dlaczego jest to tak istotne w przypadku żylaków? Nadwaga, a zwłaszcza otyłość, jest generalnie stanem wyjątkowo niekorzystnym dla organizmu i może stanowić źródło wielu groźnych chorób. Poza innymi negatywnymi objawami, nadmiar kilogramów oznacza także zbyt wielkie obciążenie dla układu krwionośnego, powoduje wzrost ciśnienia tętniczego również w kończynach dolnych, przez co sprzyja zaburzeniom krążenia i postępującej z czasem niewydolności żylnej.
Sprawniejsze trawienie, eliminacja zaparć
Nieodpowiednia dieta wywołuje zazwyczaj problemy z trawieniem i w konsekwencji z oddawaniem stolca. Dzieje się tak wtedy, gdy nasz jadłospis zawiera zbyt mało płynów i produktów roślinnych, czyli nieocenionych źródeł błonnika, natomiast jest w nim zbyt wiele cukrów czy tłuszczów typu trans. Zaś zaparcia są o tyle niebezpieczne, że dodatkowo zwiększają ciśnienie krwi w jamie brzusznej, w rezultacie czego krew zaczyna zalegać właśnie w dolnych kończynach.
Kondycja ścian żył
Jest rzeczą oczywistą, że sposób odżywiania ma zasadniczy wpływ na całą strukturę ciała, w tym na układ krwionośny. Jeśli w naszej diecie jest za mało dobroczynnych substancji pochodzenia roślinnego, takich chociażby jak bioflawonoidy, witaminy, minerały, wreszcie kwasy tłuszczowe nienasycone, żyły ulegają osłabieniu, są bardziej podatne na rozciąganie i uszkodzenie, co w konsekwencji sprzyja powstawaniu żylaków.
Zasady dobrej diety minimalizującej ryzyko tworzenia się żylaków
Podstawą jadłospisu sprzyjającego prawidłowemu trawieniu, wzmocnieniu naczyń włosowatych i żył, a zarazem szczupłej figurze, powinny być warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe. To one dostarczają organizmowi najbardziej wartościowych substancji odżywczych: błonnika, flawonoidów, polifenoli, witamin i minerałów.
Należy zatem uwzględnić zawierające witaminę C czarne porzeczki, truskawki, cytrusy, kiszoną kapustę, natkę pietruszki, czerwoną paprykę, buraki, szpinak, brukselkę, kalafior i inne produkty roślinne zawierające tę witaminę.
Ważna w tym kontekście jest również witamina E, występująca między innymi w przetworach mlecznych, tłuszczach roślinnych, otrębach, orzechach, pestkach oraz witamina PP, którą znajdziemy w ziarnach zbóż, orzechach, mięsie.
Istotnym elementem diety przeciwzapalnej i przeciwzakrzepowej są nienasycone kwasy tłuszczowe Omega3 obecne w mięsie ryb i owoców morza. Warzywa, podobnie jak pełnoziarniste produkty zbożowe, dostarczają też organizmowi cennego błonnika, który reguluje procesy trawienne, a przy tym znacząco wspiera odchudzanie.
Ogromną rolę odgrywają wspomniane flawonoidy, antocyjany i polifenole zawarte w produktach pochodzenia roślinnego. Flawonoidy, takie jak diosmina, hesperydyna czy rutyna, wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i usprawniają krążenie. Flawonoidy i antocyjany znajdziemy w cytrusach, wiśniach, borówkach, jagodach, aronii, czerwonej kapuście i fasoli, w kaszy gryczanej. Z kolei polifenole, chroniące serce i układ krążenia, zwalczające wolne rodniki i zapobiegające tworzeniu się płytek miażdżycowych, obecne są między innymi w zielonej herbacie i kakao.
Domowe mikstury, maści i okłady, czyli najbardziej skuteczne zioła na żylaki
O leczniczych właściwościach ziół nikogo bodaj przekonywać nie trzeba. W odniesieniu do żylaków niektóre z roślin wykazują szczególnie istotne oddziaływania, wynikające z obecności dobroczynnych substancji aktywnych. Wiele z ziół ma na tyle szerokie spectrum prozdrowotnych atrybutów, że można mówić o pozytywnym wpływie na cały organizm.
RANKING NAJSKUTECZNIEJSZYCH PREPARATÓW NA ŻYLAKI
Zioła i domowe specyfiki do stosowania zewnętrznego
Babka lancetowata
Stymuluje przepływ krwi, wzmacnia naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie. Do tego jest źródłem cennych flawonoidów, minerałów i witaminy C. Można ją stosować w formie kompresów lub sporządzić domową maść ze zmielonych liści, odrobiny miodu i wody. Przykładać na chorobowo zmienione miejsca.
Okłady z kapusty
Kapusta jest od dawna stosowana jako naturalny środek na żylaki oraz inne stany zapalne, wzmacnia też naczynia krwionośne. Liście kapusty należy zbić tłuczkiem, aby zaczęły wydzielać sok i okładać nimi kończyny.
Ocet jabłkowy na żylaki
Jest to również sposób znany od dawna, ponieważ wiadomo, że ocet jabłkowy znakomicie poprawia stan naczyń i pobudza przepływ krwi. Można go bezpośrednio wcierać w miejsca występowania żylaków lub sporządzić maść z dodatkiem startej marchwi, buraka i z wyciągiem z aloesu.
Maść z żywokostu
Jest to roślina używana przez medycynę ludową od wieków, zarówno w leczeniu żylaków, jak i stawów, a nawet w przypadkach złamań kości. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, pobudza regenerację komórek. Do okładów miejscowych sporządza się papkę z rozdrobnionego korzenia z dodatkiem oleju.
Liście winorośli
Okazuje się, że oprócz owoców, cenne właściwości wykazują liście winogron. Cała roślina obfituje w flawonoidy, antocyjany, aminokwasy i witaminy. Winorośl ma działanie stymulujące prawidłową cyrkulację krwi. Maść sporządzamy z liści zmieszanych z oliwą z oliwek, która także oddziałuje przeciwzapalnie i pobudzająco na krążenie.
Wyciąg z kasztanowca na żylaki
Owoce kasztanowca mają wybitne wartości lecznicze. Wspierają funkcjonowanie układu krwionośnego, uszczelniają, wzmacniają i przydają elastyczności naczynkom, przyspieszają przepływ krwi, rozrzedzają ją, zapobiegają powstawaniu zastojów, głównej przyczynie tworzenia się żylaków. Nic dziwnego, że wyciąg z kasztanowca jest składnikiem licznych maści, kremów, jak również preparatów doustnych – tabletek lub ekstraktów przeznaczonych do picia.
Oczar wirginijski na żylaki
Podobnie jak wyciąg z kasztanowca, oczar wirginijski znajduje zastosowanie zarówno w preparatach do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Oczar pozytywnie wpływa na kondycję naczyń krwionośnych i krążenie. Wykazuje działanie przeciwzapalne, uszczelnia naczynia włosowate, zwalcza obrzęki. Wyciąg z oczaru wirginijskiego może posłużyć do okładów, a z suszonych liści można sporządzić zdrowotna herbatkę.
Zioła do użytku wewnętrznego
Uniwersalny czosnek
Powszechnie ceniony za swoje walory kulinarne, czosnek ma również cenne właściwości lecznicze. Nazywany naturalnym antybiotykiem, działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Obfituje w najbardziej wartościowe składniki odżywcze, co więcej, wzmacnia odporność, hamuje agregację płytek krwi i rozszerza naczynia krwionośne. Oprócz spożywania czosnku (najlepiej na surowo), w leczeniu żylaków możemy go wykorzystać do okładów zewnętrznych, rozcierając uprzednio na jednolitą papkę z dodatkiem oliwy.
Głóg i jemioła
Najczęściej wykorzystuje się je w postaci herbatki ziołowej lub naparu. Głóg zawiera dużo witaminy C, flawonoidy i cynk, przydatne w leczeniu niewydolności krążenia żylnego. Jemioła działa rozkurczowo, rozszerza naczynia krwionośne, usprawniając w ten sposób przepływ krwi.
Profilaktyka jak zawsze najlepsza
Odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się żylaków, nie jest prosta. Co więcej, w zaawansowanym stadium rozwoju niewydolności krążenia kończyn dolnych, trzeba uczciwie przyznać, że domowe sposoby zapewne okażą się niewystarczające. Tym bardziej jest ważne, aby z góry zapobiegać tworzeniu się żylaków, zwłaszcza jeśli zwiększają to ryzyko obciążenia genetyczne lub rodzaj wykonywanej pracy.
Niesłychanie istotna jest aktywność fizyczna oraz nawet krótkie ćwiczenia w trakcie pracy siedzącej lub stojącej, polegające przede wszystkim na zaangażowaniu innych partii ciała. Ważna jest zdrowa dieta i prawidłowa waga, unikanie przeciążeń, używek i przegrzewania ciała. Warto też wiedzieć, że nawet jeśli już nabawiliśmy się żylaków, zastosowanie się do wszystkich powyższych wskazówek może znacząco zahamować dalszy postęp choroby, a to również stanowi ogromną wartość.
3 komentarze
Od nastoletnich lat mam żylaki, jednak nigdy nie przykładałam do nich większej wagi, bo jakoś tam było ich tylko kilka, były raczej mało widoczne, płaskie. Ale jak tak teraz spojrzałam, to zmiany się pogłębiły. Pilnie poszukuję jakiejś naprawdę dobrej, silnej maści na żylaki. Może być droższa, byle zastopować zmiany i może trochę spłycić te żylaki, bo zrobiły mi się wypukłe i jakby napęczniałe. Co prawda jeszcze nie ma ich aż tak wiele, ale w dwa – trzy lata kilka nowych się pojawiło. No i te pajączki naczyniowe nieszczęsne…
Mirka, ja bym ci poleciła nie maść, ale tabletki, bo poprawa pracy żył od środka to w moim odczuciu jednak priorytetowa sprawa. Tabletki, które mnie bardzo pomagają to Varicorin. Poczytaj sobie o tym, zawiera kilka bardzo cennych składników. A jeśli chodzi o działanie zewnętrzne to jest wiele dobrych specyfików. Ja niezmiennie dobrą maść z kasztanowca stosuję od lat.
Mirka Mira – ja myślę, że trzeba zacząć działać kompleksowo. Miałam podobną sytuację do twojej i udało mi się zahamować zmiany, a nawet cofnąć kilka za pomocą diety, specjalnych ćwiczeń na krążenie, suplementów na żylaki, maści, ogólnej zmiany trybu życia na aktywniejszy, nawet udało mi się zmienić zakres obowiązków w pracy, żeby nie siedzieć przy biurku murem 8 godzin, tylko więcej chodzić 😉